Person typing on keyboard
pikist.com
Autor Kamila Jeziorska - 4 Grudnia 2020

Jeśli masz na telefonie aplikacje z tej listy, natychmiast je usuń. Twoje poufne dane mogą być zagrożone

Google to multiplatformowe przedsiębiorstwo informatyczne, które w dzisiejszym świecie porządkuje większość dostępnych informacji. Jak się okazuje, w Sklepie Google Play znajdują się niebezpieczne aplikacje mogące dostać się do twoich danych osobowych.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie aplikacje mogą być niebezpieczne
 • Jakie dane możesz stracić korzystając z nich
 • Jakie mogą być konsekwencje utraty danych

W sklepie Google niebezpieczne aplikacje

Wielkie przedsiębiorstwo informatyczne Google powstało 1998 r. i od samego początku jego celem było uporządkowanie informacji dostępnych w internecie oraz ułatwienie dostępu do nich. Mimo tego, że najpopularniejszym produktem firmy jest wyszukiwarka Google, to oferuje on m.in.: poczta mail, serwisy reklamowe oraz sklep z aplikacjami.

Ten ostatni nazwany Sklep Google Play oferuje aplikacje dostępne na systemy operacyjne Android. Jak się okazuje, nie wszystkie tamtejsze aplikacje są bezpieczne dla swoich użytkowników, a część z nich może wyłudzać nawet wrażliwe dane.

Ci w domach do zapłaty 900, a mieszkaniach 700 złotych. Niebawem wprowadzą najgorszy podatekCi w domach do zapłaty 900, a mieszkaniach 700 złotych. Niebawem wprowadzą najgorszy podatekCzytaj dalej

O całej sprawie informuje portal Dobre Programy powołując się na badania specjalistów z firmy Bitdefender, którzy poinformowali o trzynastu szkodliwych aplikacjach umieszczonych w sklepie Google Play.

"13 opisywanych aplikacji w praktyce jest dziełem tego samego dewelopera, a jedną ze wspólnych cech są fałszywe recenzje, dzięki którym programy miały wysokie średnie oceny i zachęcały kolejne osoby do pobierania" - opisuje portal.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Od soboty zmiany dla kierowców. Mandat znika na dobre
 2. Nie odpuściła Marcie Kaczyńskiej w TVN. Poszło o śluby
 3. Odebrał telefon ws. kwarantanny. Dostał rachunek na 17 tys. zł

Google nie usuwa aplikacji?

Aplikacje udostępnione w Sklepie Google Play są bardzo niebezpieczne, bowiem po zaznaczeniu wszystkich potrzebnych zgód, uzyskują one także dostęp do listy kontaktów oraz wiadomości tekstowych w telefonie. Firma Bitdefender zauważa, że może to stanowić poważne niebezpieczeństwo.

Mają dostęp nie tylko do prywatnych rozmów, ale także do jednorazowych kodów używanych zazwyczaj w bankach oraz innych serwisach stosujących dwuskładnikowe uwierzytelniane. Niestety, ale użytkownicy produktów ze Sklepu Google Play są przez to bardziej narażeni na możliwość utraty danych osobowych, a nawet kradzież oszczędności.

Wciąż możesz ją mieć w szufladzie. Moneta 1 zł jest warta nawet 600 złWciąż możesz ją mieć w szufladzie. Moneta 1 zł jest warta nawet 600 złCzytaj dalej

Portal Dobre Programy informuje, że podaje jedynie nazwy aplikacji, a nie pełnymi nazwami pakietów, dlatego zbieżności w nazwach mogą być możliwe:

 • Video Downloader
 • Full Email App
 • InsSaver
 • Fast Downloader
 • Messenger for all Social apps
 • File download manager
 • Music Video Player
 • Media Player All Format
 • New Messenger for all messaging & social app
 • Status Saver
 • Quick Launcher For Apps
 • 4D Parallax Live Wallpaper
 • 4D Parallax Wallpaper HD

Niestety, ale do momentu publikacji artykułu, aplikacje nie zniknęły w stu procentach z witryny Google Play, dlatego pozostaje nam jedynie ostrzec naszych czytelników.

Kierowco, lepiej od razu jedź na stację. Przed nami potężne wzrosty cen paliwKierowco, lepiej od razu jedź na stację. Przed nami potężne wzrosty cen paliwCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Odbędą się masowe kontrole. Każdy może otrzymać mandat, dotkliwe kary
 2. Nowy plan resortu zdrowia. Benefity dla zaszczepionych
 3. Bez zaświadczenia czeka surowa kara. Powołano system kontroli
 4. Sylwester 2020/21 bez pompy. Premier ujawnił obostrzenia
 5. Ile zarabia kasjer w Biedronce? Ujawniamy pensje w sieciówce
 6. Nagle na święta wprowadzono kwarantannę dla części Polaków
 7. Wielka radość w domu Adama Małysza, posypały się gratulacje
Na dnie Odry znaleziono wielki skarb. Archeolodzy nie mogli uwierzyć własnym oczomNa dnie Odry znaleziono wielki skarb. Archeolodzy nie mogli uwierzyć własnym oczomCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News