Godziny dla seniorów propozycja zmian
Marek BAZAK/East News
Autor Konrad Karpiuk - 22 Grudnia 2020

Jest nowy pomysł, godziny dla seniorów do likwidacji. Ale zachowają pierwszeństwo

Godziny dla seniorów są dla wielu klientów bardzo uciążliwe, więc nie brakuje krytyków tego pomysłu. Pojawiła się propozycja, żeby kompletnie z niego zrezygnować. Rząd jeszcze się do tego nie odniósł, ale zdjął ograniczenia na jeden dzień.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego przedsiębiorcy chcą wycofania godzin dla seniorów
  • Jakie rozwiązanie proponują w zamian
  • W jaki dzień godziny dla seniorów nie będą obowiązywać

Godziny dla seniorów do odwołania. Przedsiębiorcy wystosowali apel

Godziny dla seniorów zdaniem Business Centre Club wcale nie są korzystne dla starszych osób, w efekcie wprowadzone przepisy nie spełniają założonych celów. Dlatego też BCC zaapelowało do rządu, żeby kompletnie zrezygnował z ograniczeń.

- Osoby starsze nie mogą w tym czasie korzystać z pomocy osób młodszych przy czynnościach zakupu potrzebnych produktów. Gdy w określonym czasie na terenie marketu znajdują się wyłącznie osoby starsze, pojawiają się problemy np. z sięgnięciem po produkt na wysokiej półce. Osoby zatrudnione w takim markecie nie są w stanie pomóc każdemu klientowi - pisze BCC w komunikacie.

Ponadto klub przedsiębiorców zwraca uwagę, że godziny 10-12 to często czas popołudniowej drzemki malutkich dzieci. To jedyna okazja dla młodych mam, żeby ze śpiącym w wózku dzieckiem zrobić spokojnie zakupy.

Kolejny problem, na który wskazuje nie tylko BCC, ale też internauci, to osoby starsze robiące zakupy poza godzinami dla seniorów. Nie wszystkim pasuje wyznaczonych dla nich czas, ponadto starsi klienci mogą wtedy skorzystać z pomocy osób trzecich.

Rzeka pieniędzy popłynie do Polaków. Można otrzymać nawet 23 tys. zł, a to nie wszystkoRzeka pieniędzy popłynie do Polaków. Można otrzymać nawet 23 tys. zł, a to nie wszystkoCzytaj dalej

Propozycja BCC na zastąpienie godzin dla seniorów

- Bardziej korzystne i adekwatne, zarówno dla seniorów, przedsiębiorców, jak również całego społeczeństwa, byłoby wyznaczenie wybranych kas w markecie do wyłącznej obsługi seniorów, zamiast wyznaczanie określonego czasu do obsługi wyłącznie osób starszych, jak ma to miejsce obecnie - proponuje BCC.

Klub przedsiębiorców dodaje, że obecne przepisy nie są racjonalne, gdyż nie sprawdzają się w praktyce. Nie wszystkie starsze osoby korzystają z godzin dla seniorów, w efekcie ograniczenia nie zapewniają im bezpieczeństwa podczas zakupów.

Godziny dla seniorów zostały jednego dnia odwołane

Rząd póki co nie odniósł się do propozycji BCC, ale Rada Ministrów wydała ważne rozporządzenie, zgodnie z którym godziny dla seniorów nie będą obowiązywać w wigilię 2020. Dlatego też w godzinach 10:00-12:00 będzie można swobodnie robić zakupy, niezależnie od wieku.

Powodem zdjęcia ograniczenia jest wcześniejszezamknięcie sklepów 24 grudnia. Placówki handlowe muszą być zamknięte do 14:00, a wielu właścicieli zdecydowało się na zamknięcie nawet i o 13:00.

Godziny dla seniorów obowiązują w Polsce od 15 października (wcześniej podobne rozwiązanie funkcjonowało w trakcie pierwszej fali pandemii). W związku z przepisami zakupy w godzinach 10-12 mogą zrobić jedynie te osoby, które ukończyły 60 rok życia.

Przepis był krytykowany nie tylko przez konsumentów, ale również przedsiębiorców. Wielu z nich wskazywało, że przez ograniczenie handlu w godzinach 10-12 stracili wielu klientów i ponieśli straty finansowe.

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

  1. Zapytaliśmy Ministerstwa, co z "czternastką". Nie wszyscy emeryci się ucieszą
  2. Generał policji może dostać 10 lat więzienia. Afery ciąg dalszy
  3. Piraci zaatakowali statek „Port Gdynia”. Morawiecki i Kaczyński osobiście rozwiążą sprawę
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News