Są sklepy, które nie muszą przestrzegać tzw. Godzin dla seniorów
eastnews/Jakub Kamiński
Autor Radosław Święcki - 20 Października 2020

Godziny dla seniorów i limit klientów można łatwo obejść. Wystarczy szczegół, a przestają obowiązywać w sklepie

Być może nie wszyscy wiedzą, ale przywrócone tydzień temu tzw. Godziny dla seniorów nie muszą obowiązywać we wszystkich sklepach. W jakich placówkach wszyscy klienci mają możliwość dokonania zakupów w godzinach 10.00-12.00?

Kogo nie obowiązują tzw. Godziny dla seniorów?

Przypomnijmy, że rząd przywrócił tzw. Godziny dla seniorów od czwartku 15 października. Zakładają one, że od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-12.00 w sklepach, aptekach czy drogeriach obsługiwane są wyłącznie osoby w wieku 60 plus.

Podobne zasady obowiązywały już od 31 marca do 4 maja (przez pierwsze trzy tygodnie każdego dnia, później w dni powszednie), tyle, że wówczas dotyczyły osób powyżej 65 roku życia.

Część ekspertów pewna: jedna rzecz może uchronić przed wirusem. Robisz ją codziennie i nawet nie wieszCzęść ekspertów pewna: jedna rzecz może uchronić przed wirusem. Robisz ją codziennie i nawet nie wieszCzytaj dalej

Zarówno wiosną jak i teraz “godziny dla seniorów” budzą kontrowersje. O ile z samą ideą, by umożliwić bezpieczne zakupy osobom szczególnie narażonym na zakażenie koronawirusem nikt nie dyskutuje, to praktyka wprowadzonych przez rząd zasad wielu wydaje się pozbawiona sensu. Niezrozumienie budzi np. fakt, iż osoby poniżej 60 roku życia nie mogą we wspomnianych godzinach zrobić zakupów, w sytuacji gdy sklep stoi pusty.

Tymczasem jak zauważa powołując się na serwis Prawo.pl portal nextGazeta.pl są sklepy, które nie muszą przestrzegać “Godziny dla seniorów”. Chodzi o placówki, w których za ladą stoi właściciel, czyli np. małe osiedlowe sklepy.

Portal zwraca uwagę, że nowelizacja rozporządzenia ws. godziny dla seniorów odwołuje się do art. 3 pkt 1 ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, gdzie znajduje się konkretna definicja placówki handlowej, zgodnie z którą niektóre sklepy z korzyścią dla ich właścicieli nie spełniają tych warunków.

- Odesłanie do przepisów o zakazie handlu w niedzielę sprawia, że w sklepach o powierzchni poniżej 2000 m2 właściciel może obsługiwać w godzinach od 10 do 12 także osoby młodsze - wyjaśnia cytowany przez portal adwokat dr Liwiusz Laska.

Jedna z podstawowych opłat przestanie być obowiązkowa? W portfelach mieszkańców bloków zostałoby dużo więcej pieniędzyJedna z podstawowych opłat przestanie być obowiązkowa? W portfelach mieszkańców bloków zostałoby dużo więcej pieniędzyCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Kultowa dziennikarka przed śmiercią ujawniła kulisy pracy Elżbiety Jaworowicz. Jak znalazła się w TVP?
2. Monice Olejnik puściły nerwy. Apeluje o zmianę decyzji, która podjął rząd
3. Godziny dla seniorów dla dużo młodszych niż poprzednio. Polacy zapominają o ważnej zmianie

Nie obowiązują też limity

Warto również podkreślić, że sklepy, w których za ladą stoi właściciel nie muszą również przestrzegać przywróconych od soboty 17 października limitów osób mogących przebywać jednocześnie w sklepie.

Przypomnijmy, że w powiatach należących do strefy czerwonej w sklepach o powierzchni do 100 m2 obowiązuje limit pięciu osób na kasę, natomiast powyżej 100 m2 - jedna osoba na 15 m2.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pilny komunikat GIF. Wycofują popularny lek, natychmiast oddaj go do apteki
  2. Profesor Gut ostrzega przed błędem, który popełnili Włosi. Wskazuje inne rozwiązania
  3. NFZ wprowadza ostre ograniczenia. Dostać się po pomoc to będzie prawie cud?
  4. Zapomnisz i zapłacisz nawet 8400 zł. Od nowego roku kary dla właścicieli samochodów pójdą ostro w górę
  5. W lesie przy Toruniu odnaleziono skarb. Miejsce odkrycia było pilnowane przez kilka dni przez członków grupy poszukiwawczej
  6. Iga Świątek porównała się do Roberta Lewandowskiego. "Nawet on nie musiał się z tym mierzyć"
  7. Syrop z owoców czarnego bzu ma potężne działanie. Jest niezbędny w sezonie jesienno - zimowym
Siłownie znalazły sposób na zakaz. Obostrzenia omijają religiąSiłownie znalazły sposób na zakaz. Obostrzenia omijają religiąCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News