Godziny dla seniorów
Marek Bazak/East News
Autor Maria Glinka - 7 Listopada 2020

W sklepie także i ciebie mogą wylegitymować. Jedno obostrzenie dało personelowi nowe uprawnienia

Godziny dla seniorów to jedno z pierwszych wiosennych obostrzeń, na powrót których zdecydował się polski rząd. Do tej pory ograniczenia wzbudzały wiele wątpliwości, dlatego też z pomocą przychodzi Ministerstwo Zdrowia. Okazuje się, że pracownicy sklepów i placówek pocztowych są uprawnieni do sprawdzania tożsamości klientów.

Godziny dla seniorów tylko w wybranych miejscach

Godziny dla seniorów obowiązują od poniedziałku do piątku w godzinach 10-12. W tym czasie do poszczególnych obiektów mogą wchodzić wyłącznie osoby, które ukończyły 60. rok życia.

Fakt podaje, że ograniczeniami objęte są sklepy, które sprzedają: żywność, kosmetyki, artykuły toaletowe, środki czystości, produkty i wyroby lecznicze i środki spożywcze przeznaczenia żywieniowego. Godziny dla seniorów dotyczą także placówek pocztowych.

Warto pamiętać, że obostrzenia nie znajdują zastosowania w sytuacji, gdy niewydanie produktu leczniczego bądź spożywczego stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia bądź życia klienta.

Godziny dla seniorów z interwencją pracowników

Dotychczasowe regulacje w sprawie ograniczeń przysparzały wielu problemów przede wszystkim zarządcom i pracownikom placówek. W związku z tym godziny dla seniorów objaśnia sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia – Waldemar Kraska.

Przedstawiciel resortu wskazuje, że pracownicy są uprawnieni do weryfikacji wieku klienta za każdym razem, gdy pojawią się wątpliwości. Jak wygląda procedura sprawdzania? Pracownik może domagać się pokazania stosownego dokumentu.

– Może odbywać się to m.in. przez złożenie oświadczenia przez osobę wchodzącą, poproszenie o przedstawienie dokumentu tożsamości lub innego dokumentu potwierdzającego wiek klienta – wyjaśnia Kraska.

Ważny komunikat od GIS: Dzwoni do ciebie obcy numer? Musisz koniecznie odebrać telefonWażny komunikat od GIS: Dzwoni do ciebie obcy numer? Musisz koniecznie odebrać telefonCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Kierowco, wpadniesz szybciej niż myślisz. Mandatu już tak łatwo nie będzie można uniknąć
2. Tadeusz Rydzyk ma nietypowy apel do słuchaczy Radia Maryja. Wszystko przez ważną rocznicę
3. Wraca czas stania w kolejkach. W sklepach nowe limity klientów

Poczta Polska zobowiązana do przekazywania istotnych przesyłek Polakom. Czekaj na paczkęPoczta Polska zobowiązana do przekazywania istotnych przesyłek Polakom. Czekaj na paczkęCzytaj dalej

Dotkliwa kara za łamanie przepisów o godzinach dla seniorów

Sekretarz stanu wyjawił, że na każdego, kto nie przestrzega zasad towarzyszących godzinom dla seniorów czeka kara pieniężna. Wysokość grzywny może wahać się od 10 do 30 tys. zł.

Podstawą prawną do wymierzenia kary jest ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Kraska dodaje, że sankcje pieniężne wynikają również ze znowelizowanych przepisów ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Jednak zamykają więcej niż się spodziewano, Polacy zadziwieni. Od dzisiaj już tylko Jednak zamykają więcej niż się spodziewano, Polacy zadziwieni. Od dzisiaj już tylko "pocałujesz klamkę"Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pijany kierowca wjechał w słup. Policjanci zamarli, gdy zorientowali się, kogo zatrzymali
  2. Zaczęło się, minister zdrowia potwierdza. W poniedziałek do części Polaków zostaną dostarczone przesyłki
  3. Praworządność w kraju, albo nici z pieniędzy. UE tworzy nowe mechanizmy w budżecie
  4. Jeden z największych banków w Polsce ostrzega klientów. Uważaj, możesz stracić pieniądze
  5. Podwyżki cen były nieuniknione. Wiemy już co najbardziej podrożało, a za co płacimy mniej
  6. Krzysztof Piątek w końcu się przełamał. Magiczny gol, wielki mecz Polaka (WIDEO)
  7. Pijemy go stanowczo za mało. Zachwycające działanie soku z aloesu, nic tak cudownie nie działa na odporność
Kierowco, wpadniesz szybciej niż myślisz. Mandatu już tak łatwo nie będzie można uniknąćKierowco, wpadniesz szybciej niż myślisz. Mandatu już tak łatwo nie będzie można uniknąćCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News