Godziny dla seniorów to nie wszystko. Swój czas ma też inna grupa osób
Wikimedia/MOs810
Autor Radosław Święcki - 2 Listopada 2020

Nie tylko godziny dla seniorów. Idąc na zakupy musisz być przygotowany też na kolejny czas dla jednej grupy Polaków

Planując zakupy musimy być przygotowani, że w części sklepów obowiązują nie tylko przywrócone dwa tygodnie temu tzw. Godziny dla seniorów. W niektórych sieciach bowiem swój czas ma też inna grupa osób. Póki co takie zasady obowiązują w Lidlu, Auchanie, a lada dzień również w Stokrotce.

Nie tylko „Godziny dla seniorów”. Kto jeszcze ma przywileje?

W połowie października w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem rząd przywrócił po pięciu miesiącach przerwy tzw. Godziny dla seniorów, w związku z czym od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-12.00 w sklepach, aptekach czy drogeriach obsługiwane są wyłącznie osoby w wieku 60 plus.

Rząd po cichu rozszerza podatek na zakupy. Ceny wystrzelą, podwyżki już nieuniknioneRząd po cichu rozszerza podatek na zakupy. Ceny wystrzelą, podwyżki już nieuniknioneCzytaj dalej

O ile tzw. Godziny dla seniorów wbiły się już do masowej świadomości, to nie wszyscy wiedzą, że w części sieci swój czas ma również inna grupa Polaków. Chodzi o osoby z autyzmem dla których Fundacja JiM zorganizowała akcję „Ciche godziny”, mającą ułatwić robienie zakupów przez klientów z autyzmem, poprzez wyłączenie przez sklepy w konkretnych godzinach muzyki, a także pierwszeństwo w obsłudze przy kasach.

Do akcji „Ciche godziny” przyłączyła się właśnie Stokrotka. Jak informuje portal „Dla handlu” w blisko 700 placówkach sieci na terenie całego kraju zostaną wdrożone udogodnienia dla osób ze spektrum autyzmu. Na potrzeby tych osób muzyka w sklepach zostanie wyłączona w każdą środę w godzinach 8.00-10.00, a także w każdą sobotę w godzinach 17.00-19.00. W tym czasie klienci z autyzmem będą mieli również pierwszeństwo w obsłudze przy wszystkich kasach. Akcja „Ciche Godziny” w placówkach Stokrotki prowadzona będzie bezterminowo.

Pandemia nie jest naszym jedynym problemem. Ze wschodu nadciąga do nas kolejne wyzwanie epidemicznePandemia nie jest naszym jedynym problemem. Ze wschodu nadciąga do nas kolejne wyzwanie epidemiczneCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Widok grobu Kory jest zwyczajnie przykry. Ujawniamy najnowsze zdjęcia jej miejsca pochówku
2. Na emeryturę będziecie mogli przejść wcześniej. Prawdziwa rewolucja
3. Nauczyciele masowo lądują na L4. Od początku roku szkolnego aż 430 tys. zwolnień

Od kwietnia w Lidlu

Już w kwietniu „Ciche godziny” zostały wprowadzone przez Lidl.

- Sieć Lidl Polska z myślą o komforcie osób ze spektrum autyzmu, jak i ich rodzin oraz opiekunów, wprowadziła ciche godziny we wszystkich swoich sklepach w Polsce – informował wówczas Lidl Polska, przywołując badanie przygotowane dla Fundacji JiM z którego wynika, że dla większości osób z autyzmem zakupy są negatywnym doświadczeniem, a najbardziej uciążliwymi czynnikami w ich trakcie jest hałas, ostre oświetlenie, czy kolejki do kasy.

Do ciebie też mogą zadzwonić z sanepidu. Jeden błąd i nawet 30 tys. zł karyDo ciebie też mogą zadzwonić z sanepidu. Jeden błąd i nawet 30 tys. zł karyCzytaj dalej

„Ciche godziny” w placówkach Lidla (w trakcie standardowego funkcjonowania sklepów) obowiązują w każdy piątek w godzinach 8.00-10.00, a także w sobotę od 19.00 do 21.00. W tych godzinach w sklepach sieci muzyka jest wyciszona, zaś klienci z autyzmem są obsługiwani poza kolejnością w tzw. kasach pierwszeństwa (zazwyczaj jest to kasa nr 1).

Pionierem sklep Auchan w Częstochowie

Pod koniec sierpnia „Godziny ciszy” wprowadził we wszystkich swoich placówkach Auchan Polska, tu jednak warto zaznaczyć, że pionierem tego rozwiązania był należący do sieci sklep w Częstochowie, gdzie ułatwienia dla klientów z autyzmem pojawiły się już w kwietniu ubiegłego roku z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie. Warto podkreślić, że była to oddolna inicjatywa placówki wprowadzona we współpracy ze Stowarzyszeniem „Daj mi czas”.

- Nasza akcja społeczna spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem, dlatego zdecydowaliśmy o wprowadzeniu takich spokojnych godzin zakupowych we wszystkich naszych sklepach – mówiła w sierpniu w rozmowie z Business Insider Polska Dorota Patejko, rzecznika prasowa Auchan Polska.

Lidl ze specjalnym prezentem dla seniorów. Mogą liczyć na obniżkę o prawie 1/3Lidl ze specjalnym prezentem dla seniorów. Mogą liczyć na obniżkę o prawie 1/3Czytaj dalej

O godzinach w jakich obowiązują ułatwienia dla klientów z autyzmem decyduje dyrektor każdej z placówek Auchan Polska, a informacje na ten temat podawane są na plakatach w sklepie, a także na stronie internetowej. Akcja prowadzona jest bezterminowo.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Już za chwilę blokada całej Warszawy. ZTM i miasto właśnie wysłały ostrzeżenia. Kobiety znów wyjdą na ulice
  2. Dr Dzieciątkowski ostrzega. "Może nas czekać dwukrotny przyrost"
  3. Jedną decyzją rząd uciął roczne dochody. Tysiące Polaków z pustymi rękami
  4. Naukowcy Imperial College London: Jedna choroba ogromnie zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19
  5. Groźna bakteria w popularnym serze. Nawet co druga ciężarna po spożyciu może stracić ciążę
  6. Gdy dowiedzieliśmy się, kim był dziadek Agnieszki Radwańskiej, oniemieliśmy. Chodzi o legendę polskiego sportu
  7. Polacy złapią się za głowy. Wyszło na jaw co Gessler wkłada do kapusty robiąc gołąbki
Za stare meble i używane akcesoria płacą fortunę, nawet ponad 4 tys. złotych. Ogrom Polaków wciąż ma je w domachZa stare meble i używane akcesoria płacą fortunę, nawet ponad 4 tys. złotych. Ogrom Polaków wciąż ma je w domachCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News