Godziny dla seniora wywołały chaos
eastnews/Jakub Kamiński
Autor Radosław Święcki - 6 Kwietnia 2020

Godziny dla seniora piętrzą problemy. W sklepach interweniuje policja

Godziny dla seniora zamiast ułatwić robienie zakupów seniorom i zmniejszyć kolejki wywołały chaos. Władze Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji domagają się, by w pewnych sytuacjach interweniowała policja.

Godziny dla seniora wprowadziły chaos

Wprowadzone od 1 kwietnia przez rząd „Godziny dla seniora”, zakładają, że w placówkach handlowych między godz. 10.00 a 12.00 zakupy mogą zrobić wyłącznie osoby w wieku 65 plus. Zmiany miały ułatwić robienie zakupów seniorom, czyli grupie szczególnie zagrożonej koronawirusem, a także przyczynić sie do zmniejszenia kolejek.

Tyle teoria. Okazuje się, że praktyce z pozoru prosty przepis wywołał spore zamieszanie.

- A jak ktoś przyjdzie na zakupy za kwadrans dziesiąta i pięć po dziesiątej ciągle będzie stał w kolejce, to co? Mam go obsłużyć? Wysłać na koniec kolejki? A może kazać mu wrócić po dwunastej? – komentuje w rozmowie z Wirtualną Polską sprzedawca z Lidla, pytany o to jak działa wprowadzony system.

Nie musisz łamać kwarantanny, by dostać mandat na 500 zł. Wystarczy niepozorne kłamstwoNie musisz łamać kwarantanny, by dostać mandat na 500 zł. Wystarczy niepozorne kłamstwoCzytaj dalej

Zmiany od początku krytykuje Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji.

- Mamy tłumy przed sklepami. Licznie się gromadzą, nie mogąc dostać się do sklepu, bo są dwie godziny dla seniorów. W sklepie jest zaledwie kilka osób, a przed wejściem ciśnie się kilkadziesiąt – mówi w rozmowie z Money.pl Renata Juszkiewicz, szefowa POHiD.

- Osoby, które spotykają się na parkingach, narażają siebie i innych. Rozumiemy starania rządu o bezpieczeństwo, ale te ograniczania są na tyle restrykcyjne, że w konsekwencji wręcz ograniczają ludziom dostęp do żywności – dodaje.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Nie żyje dziennikarka, żona b. polskiego premiera. Smutne wieści potwierdził A. Macierewicz

Przedstawiciele dużych sieci handlowych nieoficjalnie przyznają, że rządowe rozporządzenie jest bardzo ogólnikowe i gdyby sztywno się do niego stosować, mogłoby wprowadzić wiele zamieszania i kontrowersji.

- Ono nie da się wypełnić w stu procentach, to po prostu fizycznie niemożliwe. Weźmy na przykład taką sytuację: kto ma sprawdzać wiek wchodzących osób? Dziś i tak musimy mieć w sklepie osobę, która wpuszcza odpowiednią liczbę klientów. Czy wyobraża pan sobie sytuację, że ochroniarz mówi: pani nie wchodzi, bo wygląda pani na 64 lata? My nie. Czy wyobraża Pan sobie to, żeby ochrona na wejściu do sklepu żądała od klientów dowodów osobistych? To nierealne, jaki by się podniósł raban – podkreśla w rozmowie z money.pl menedżer jednej z dużych sieci handlowych.

Aplikacja poinformuje, czy miałeś kontakt z zakażonymi. Rząd chce jej na telefonach wszystkich PolakówAplikacja poinformuje, czy miałeś kontakt z zakażonymi. Rząd chce jej na telefonach wszystkich PolakówCzytaj dalej

Co w nagłych sytuacjach?

Rozmówca portalu zwraca uwagę, że nieuregulowaną kwestią pozostają sytuacje awaryjne, gdy do sklepu przyjdzie ktoś w pilnej potrzebie.

– Migrena, silny ból – w większości sklepów są produkty z paracetamolem i ibuprofenem Ktoś może nagle potrzebować środków higienicznych, komuś akurat skończyły się pieluchy dla dziecka. Czy wyobrażasz sobie sytuację, że kogoś takiego nie wpuścimy, bo to czas tylko dla seniorów? Przecież klienci w takich przypadkach sami chętnie pomagają. Inna sprawa, że takie rozwiązania – wedle zaleceń rządu – są możliwe tylko w aptekach. Ale co robić, jeśli w okolicy apteki nie ma? Ja po prostu nie umiem na wiele pytań odpowiedzieć – mówi menedżer.

Nie ma też jasnych wytycznych, co zrobić w sytuacji gdy klient spróbuje siłą wtargnąć do sklepu i nie będzie chciał odpowiedzieć ile ma lat. Szefowa POHiD Renata Juszkiewicz w takich sytuacjach domaga się stanowczych interwencji policji.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromny smród spalenizny na Pradze-Południe. Co się dzieje?
  2. Koronawirus zabija też młodych. W Belgii zmarła 12-latka
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Cejrowski zabrał głos ws. koronawirusa. Niewiarygodne słowa, aż trudno uwierzyć
5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochód5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochódCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News