Za łamanie godziny policyjnej grozi grzywna
pixabay.com/Andrzej Rembowski
Autor Radosław Święcki - 18 Grudnia 2020

Godzina policyjna w sylwestra to nie wszystko. Grzywna 1 tys. zł czeka za jeszcze jedną rzecz

Od wczoraj wiemy już, że w sylwestra obowiązywać będzie tzw. godzina policyjna, co w praktyce oznacza, że w określonych godzinach będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się. Jak zapowiada szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, za nieprzestrzeganie obostrzeń grozić będą mandaty.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Godzina policyjna będzie obowiązywać w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia, między 19.00 a 6.00
  • Za co może grozić nam mandat
  • Czy w sylwestra będziemy mogli przemieszczać się samochodem

Godzina policyjna w sylwestra

Wczoraj podczas specjalnej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wprowadzenie tuż po świętach narodowej kwarantanny, która ma obowiązywać do 17 stycznia. Dziś, co prawda, politycy partii rządzącej sugerują, że minister użył tego określenia na wyrost i realnie chodzi o przestrzeganie dotychczasowych i nowych obostrzeń. A wśród tych nowych obostrzeń znalazło się całkowite zamknięcie hoteli (także dla gości w podróży służbowej), zamknięcie stoków narciarskich, a także ponowne zamknięcie centrów handlowych.

Spore emocje po wczorajszej konferencji wywołała zapowiedź swoistej godziny policyjnej w sylwestra. W ostatnim dniu 2020 roku od godziny 19.00 do 6.00 rano w Nowy Rok obowiązywał będzie zakaz przemieszczania się. Jak to wszystko będzie w praktyce wyglądać wyjaśniali w piątek szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, a także rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Dworczyk wyjaśniał w programie „Newsroom WP”, że godzina policyjna będzie obowiązywała w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia na terenie całego kraju i od zakazu przemieszczania będą wyjątki, "takie jak niezbędne czynności służbowe oraz inne, które będą wskazane w rozporządzeniu". Zakaz ten nie będzie dotyczył m.in. policjantów, strażników miejskich i kierowców.

Po ogłoszeniu godziny policyjnej w sieci natychmiast pojawiły się komentarze, że tegoroczny wieczór sylwestrowy będzie wyjątkowo długi, gdyż rozpocznie się przed 19.00 i zakończy po 6.00. Należy jednak przypomnieć, że nawet jeśli zdecydujemy się zorganizować domówkę, to może na niej przebywać maksymalnie pięć osób, poza domownikami. Podobne zasady będą obowiązywały również w Wigilię. Wiele osób nie ma pojęcia o tym ograniczeniu względem nocy sylwestrowej, tymczasem za nieprzestrzeganie tego obostrzenia grozić może nawet 1 tys. zł mandatu.

Generałowi policji grozi 10 lat więzienia. Są już wyroki w związku ze słynną aferąGenerałowi policji grozi 10 lat więzienia. Są już wyroki w związku ze słynną aferąCzytaj dalej

Trzeba liczyć się z mandatem

Szef Kancelarii Premiera podkreślił we wspomnianym wywiadzie, że osoby, które nie będą przestrzegały restrykcji, muszą liczyć się z mandatami. - To będzie weryfikowane przez służby. Osoby, które nie będą przestrzegały tych przepisów, muszą liczyć się z mandatami - powiedział Dworczyk, dodając, że liczy na "samodyscyplinę i odpowiedzialność Polaków".

- To nie są obostrzenia wprowadzane dlatego, że ktoś miał taki pomysł, tylko z pełną świadomością jak uciążliwa jest to sytuacja dla wszystkich z nas (...) Polacy wykazują się samodyscypliną i odpowiedzialnością w przestrzeganiu obostrzeń i wierzę, że tak samo będzie w tym przypadku – stwierdził szef Kancelarii Premiera.

Dworczyk podkreślił również, że wprowadzane od 28 grudnia obostrzenia mają na celu uchronić Polskę przed trzecią falą pandemii koronawirusa. Przypomniał, że w ostatnim czasie na lockdown zdecydowali się Niemcy czy Holandia.

Czy będzie można jeździć samochodem?

O obostrzeniach w ostatnim dniu 2020 roku mówił również w rozmowie z TVN 24 Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, wyjaśniając wątpliwości widzów w tej kwestii. Pytali oni m.in. o to, w jakich sytuacjach będą mogli opuścić dom między 19.00 a 6.00 rano.

- Wprowadzamy ograniczenia w przemieszczaniu się, więc wyjść poza dom możemy tylko w określonych sytuacjach, a więc w celu zaspokojenia potrzeb życiowych czy do pracy. Oczywiście możemy wyjść na zamknięte podwórko, jeśli takie posiadamy, ale nie powinniśmy się pojawiać w przestrzeni publicznej – wyjaśniał rzecznik resortu zdrowia, podkreślając, że wśród wspomnianych potrzeb mieści się m.in. wizyta w aptece, czy wizyta u schorowanych rodziców.

Widzowie pytali również, czy we wskazanych godzinach będzie można przemieszczać się samochodem. Andrusiewicz wyjaśnił, że będą obowiązywały w tej kwestii reguły zbliżone do wiosennych, kiedy to również przez pewien czas obowiązywał zakaz przemieszczania. Należy więc liczyć się z policyjną kontrolą, która może zapytać o powód przemieszczania się. Jeśli uzna go za nieuzasadniony, wówczas może nałożyć mandat.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Zdarzy się pierwszy raz, a odczujemy wszyscy. Decyzji już nie zmienią, za chwilę pół tygodnia bez handlu
  2. Zostanie przydzielony Ci specjalny kod. Znaleźli sposób na segregacje śmieci w blokach
  3. Uwaga, wielka awaria czołowego banku w całej Polsce. Jest oficjalne potwierdzenie, kłopoty z dostępem do pieniędzy

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News