Godzina policyjna wypowiedzi generałów
Flickr.com Piotr Drabik
Autor Konrad Karpiuk - 4 Listopada 2020

Szykuje się godzina policyjna w Polsce? Wypowiedzi generałów budzą ogromne niepokoje

Godzina policyjna może zostać wprowadzona w Polsce tylko przy jednoczesnym ogłoszeniu stanu wyjątkowego. Generałowie nie wykluczają, że przy takiej liczbie zgonów dojdą nowe obostrzenia.

Generałowie twierdzą, że godzina policyjna w Polsce jest możliwa

Godzina policyjna ze względu na pandemię koronawirusa funkcjonuje obecnie w Hiszpanii (od 24:00 do 6:00), Czechach, dziewięciu francuskich miastach w tym w Paryżu (od 21 do 6), a także w Brukseli (Belgia) i na Słowacji (od 1 do 5 rano). W Polsce tego ruchu jeszcze nie podjęto, ale nie można go wykluczyć.

- Spodziewam się u nas wprowadzenia godziny policyjnej. Oficjalnym uzasadnieniem będzie zapewne gwałtowny, postępujący wzrost zachorowań i tu rządzący powołają się na przykłady innych krajów, które już to zrobiły. Nieoficjalną przyczyną natomiast będą protesty, które rozlewają się na cały kraj - mówił dla Gazety Wyborczej gen. Adam Rapacki, były podsekretarz stanu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Jak zauważa gen. Rapacki, do kolejnych obostrzeń może doprowadzić liczba zgonów, która spowodowana będzie nie tylko koronawirusem, ale ogólnie zapaścią służby zdrowia. Jedynie w ostatnim tygodniu października odnotowano śmierć ponad 12,5 tys. osób.

Były szef WSI, gen. Marek Dukaczewski zaznacza z kolei, że według naukowców z Uniwersytetu w Seattle (Waszyngton, USA) trzy miesiące temu wyliczono, że w Grudniu w Polsce na COVID-19 będzie umierać ok. 250 osób dziennie. Po zaktualizowaniu w oparciu o obecną sytuację epidemiczną, przewidywania wzrosły do 400 osób dziennie.

Aby jednak wprowadzić godzinę policyjną, trzeba wprowadzić stan wyjątkowy. Aby to zrobić, Rada Ministrów musi skierować odpowiedni wniosek do prezydenta. Niedawno Mateusz Morawiecki zapowiedział, że możliwy jest całkowity lockdown, ale nie wiadomo czy z pójdzie to w parze ze stanem wyjątkowym.

Już od jutra w Biedronce tanio kupisz elektronikę do domu oraz wyposażenie kuchni. Wyjątkowa oferta sieciJuż od jutra w Biedronce tanio kupisz elektronikę do domu oraz wyposażenie kuchni. Wyjątkowa oferta sieciCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Waloryzacja emerytur 2021. Wiadomo już konkretnie na co mogą liczyć polscy emeryci. Będą zadowoleni?
2. Dziennikarze TVP Info skarżą się, pokazują zadziwiające nagranie. Internauci nie wytrzymali, posypały się kpiny
3. Kolejny głos w sprawie zakazu handlu w niedzielę. Gowin mówił już o ew. zmianach dotyczących niedziel handlowych

Pilny komunikat Poczty Polskiej. Wejdziesz w fałszywą wiadomość i stracisz pieniądzePilny komunikat Poczty Polskiej. Wejdziesz w fałszywą wiadomość i stracisz pieniądzeCzytaj dalej

Godzina policyjna a protesty w sprawie decyzji Trybunału Konstytucyjnego

Po decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który uznał kompromis aborcyjny za niekonstytucyjny, Polskę zalała fala protestów. Z czasem dołączyły do nich kolejne grupy społeczne złożone z osób, które czują się poszkodowany przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Wprowadzenie stanu wyjątkowego i godziny policyjnej mogłoby jeszcze bardziej rozjuszyć manifestantów.

- Bardzo chcę wierzyć, że jeżeli rząd podejmie decyzję o wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego, to będzie w stanie wytłumaczyć swoim obywatelom, że jest to decyzja niepodyktowana względami politycznymi - mówił gen. Dukaczewski.

Stan wyjątkowy mógłby poważnie obciążyć budżet

Stan wyjątkowy to ogromne koszty, jak twierdzi gen. Rapacki, utrzymanie służb porządkowych kosztowałoby ok. 30 proc. więcej. W takiej sytuacji służby trzeba skoszarować oraz zapłacić im za nadgodziny. Ponadto przedsiębiorcy będą mogli domagać się odszkodowań straty poniesione w wyniku wprowadzenia stanu nadzwyczajnego.

- Najbardziej właściwym stanem nadzwyczajnym był stan klęski żywiołowej, który państwo powinno było wprowadzić wiosną tego roku. Regulująca go ustawa zakłada chorobę zakaźną o masowym zasięgu jako stan katastrofy naturalnej. Tymczasem rząd ograniczył prawa obywatelskie i zlikwidował wolność gospodarczą rozporządzeniami, co jest niezgodne z konstytucją. Zrobiono to z prostego powodu: bo w stanie nadzwyczajnym nie można by przeprowadzić wyborów - mówił dla GW mecenas Jacek Dubois.

Do szpitali się nie dostaniemy, wchodzi więc nowa strategia walki z COVID 19. Rząd nie ma wyboruDo szpitali się nie dostaniemy, wchodzi więc nowa strategia walki z COVID 19. Rząd nie ma wyboruCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Paraliż centrum Warszawy. Niespodziewane wydarzenie w stolicy, na miejsce natychmiast ruszyła policja
  2. Z ostatniej chwili: Mateusz Morawiecki o lockdownie. Wiadomo, kiedy Polacy mogą spodziewać się narodowej kwarantanny
  3. Bolesne zderzenie z rzeczywistością. Przyszli emeryci będą pracować znacznie dłużej, złych wieści jest więcej
  4. Smutny koniec uwielbianego sklepu. Więcej już nie zrobimy w nim zakupów
  5. Zaproszą Cię do "biura" w kawiarni i namówią na budowę piramidy. Wziął się za nich UOKiK
  6. Na jaw wyszła prawda o religii Błaszczykowskiego. Jego poglądy są bardzo wyraziste, mało kto może tak o sobie powiedzieć
  7. Polacy powinni uczyć się od Gessler robić placki ziemniaczane? Jej przepis jest oszałamiający
Wszechstronny biznes Rydzyka. Obok dewocjonaliów sprzedaje makaron, miód czy krówki, za ceny zwalające z nógWszechstronny biznes Rydzyka. Obok dewocjonaliów sprzedaje makaron, miód czy krówki, za ceny zwalające z nógCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News