GIS ostrzega przed tasiemcem bąblowcem
Autor Przemysław Terlecki - 31 Lipca 2019

Tasiemiec czyha w popularnych owocach. GIS ostrzega

GIS ostrzega przed tasiemcem bąblowcem, który czaić ma się w popularnych owocach. O trudnej do zdiagnozowania chorobie, którą wywołuje, GIS przypomina co roku. Jakich więc owoców unikać?

GIS, czyli Główny Inspektorar Sanitarny, ostrzega przed tasiemcem bąblowcem, który ma znajdować się w popularnych, dostępnych właśnie sezonowo owocach. Jak ostrzega GIS, objawy choroby, którą przenosi ten pasożyt mogą być trudne do wykrycia, a samo schorzenie niezwykle niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia.

W jakich jednak owocach tasiemca możemy obawiać się przede wszystkim? W swoim alarmie Inspektorat mówi przede wszystkim o owocach nieumytych, bez większego względu o to, o jakich owocach mowa. Przede wszystkim występowaniem tasiemca mają być zagrożone owoce leśne - jagody, poziomki, maliny czy jeżyny. Te z racji przebywania blisko podszytu leśnego i gleby w ogóle najbardziej narażone są na kontakt z zakażonymi pasożytem odchodami.

Ministerstwo Finansów szykuje nowy podatek. Do budżetu wpadnie 217,5 miliona złMinisterstwo Finansów szykuje nowy podatek. Do budżetu wpadnie 217,5 miliona złCzytaj dalej

GIS ostrzega przed owocami leśnymi

Co natomiast grozi nam ze strony choroby, którą przenosi ten groźny pasożyt? Mowa o bąblownicy, która niestety zbiera coraz więcej zakażonych. W 2011 roku odnotowano 20 przypadków wystąpienia choroby, a w roku 2017 mowa już była o 80 zarażonych. Lekarze podejrzewają jednak, że takich zachorowań ma być jednak więcej z prostego powodu - bąblownica to choroba ciężka do zdiagnozowania.

W efekcie choroby dochodzi do pokrycia organów wewnętrznych człowieka cystami, czyli guzami wypełnionymi płynem. Te występują przede wszystkim na śledzionie, wątrobie, nerkach, a nawet oczach. Skutki ich znajdowania się na organach nie będą odczuwalne, dopóki taki guz nie urośnie do rozmiarów zagrażających działaniu organów.

W przypadku ucisku na drogi żółciowe lub przebicia się torbieli do światła dróg żółciowych występuje żółtaczka mechaniczna, a w przypadku ucisku na naczynia – objawy nadciśnienia wrotnego. Torbiel bąblowcowa (zwłaszcza obumarła) może ulec zakażeniu bakteryjnemu, dając obraz kliniczny podobny do ropnia wątroby. Torbiel może też pęknąć – samoistnie lub na skutek urazu brzucha – wywołując objawy ostrego brzucha lub wstrząs anafilaktyczny - wyjaśnia dr n. med. Ewa Duszczyk dla portau Medycyna Praktyczna.

Biedronka zapamięta go na długo. Klient wydał 24 tys. złotychBiedronka zapamięta go na długo. Klient wydał 24 tys. złotychCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę?
  2. 28-latka bez wyższego wykształcenia w rządzie. Jest ulubienicą premiera
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  4. Kraje egzotyczne walczą z “begpackersami”

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News