GIS bez szefa
Piotr Molecki/East News
Autor Maria Glinka - 20 Listopada 2020

Główny Inspektor Sanitarny podał się do dymisji. Powód decyzji jest bardzo przykry

Główny Inspektor Sanitarny (GIS) Jarosław Pinkas złożył rezygnacje z piastowanej funkcji. Przyczyną dymisji, którą przyjął już premier Mateusz Morawiecki, są problemy zdrowotne. Nowym szefem instytucji, która wraz z Ministerstwem Zdrowia koordynuje działania przeciwepidemiczne, został Krzysztof Saczka.

Szef GIS rezygnuje. Stan zdrowia uniemożliwił mu kontynuowanie obowiązków służbowych

Jarosław Pinkas, szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), poinformował o rezygnacji z wykonywania obowiązków służbowych w oficjalnym oświadczeniu. PAP przekazuje, że powodem dymisji jest gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia Pinkasa i konieczność podjęcia bezzwłocznego leczenia.

„Decyzję o złożeniu dymisji podjąłem z ciężkim sercem. Uznałem, że wypełnianie powierzonej mi misji z pełnym oddaniem i poświęceniem nie jest w tej sytuacji możliwe”, czytamy w komunikacie byłego już szefa GIS.

Jeden z większych banków w Polsce masowo wysyła wezwania do zapłaty grupie klientów. Sytuacja budzi kontrowersjeJeden z większych banków w Polsce masowo wysyła wezwania do zapłaty grupie klientów. Sytuacja budzi kontrowersjeCzytaj dalej

Były szef GIS dziękuje współpracownikom za zaangażowanie w koordynowanie walki z pandemią

W dokumencie Pinkas podziękował współpracownikom z GIS za dwa lata pełnej zaangażowania współpracy. „Obejmując urząd miałem marzenia o przeprowadzeniu wielu nowatorskich zmian, które uczyniłyby naszą pracę lepszą, skuteczniejszą i bardziej innowacyjną w służbie zdrowia publicznego. Ich wprowadzenie w życie nie zawsze okazywało się łatwe czy możliwe”, czytamy w piśmie byłego już szefa GIS.

Pinkas nie ukrywa, że tegoroczne aktywności GIS zostały zdominowane przez pandemię. Były szef inspekcji pozytywnie ocenia działanie pracowników w tym szczególnie trudnym czasie. „Spadło na nas wiele dodatkowych i trudnych obowiązków. Ale to doświadczenie pokazało, że wobec wielkich wyzwań zdrowotnych udało nam się stanąć w jednym szeregu”, czytamy w oświadczeniu.

ING inwestuje ogromne pieniądze w rozwój jednej usługi. Dla klientów może być wielkim udogodnieniemING inwestuje ogromne pieniądze w rozwój jednej usługi. Dla klientów może być wielkim udogodnieniemCzytaj dalej

Jarosław Pinkas pełnił funkcję szefa GIS od 2018 r. Z zawodu jest lekarzem specjalizującym się w chirurgii ogólnej, medycynie rodzinnej i zdrowia publicznej. Posiada tytuł doktora habilitowanego nauk medycznych i profesora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Jednak aktywności Pinkasa nie koncentrowały się wyłącznie na medycynie – już kilkanaście lat temu postanowił zaangażować się w politykę. W latach 2005-2007 pełnił funkcje podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, a w latach 2015-2017 – sekretarza stanu w tym resorcie. Natomiast między przez rok (2017-2018) zasiadał na stanowisku sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

DZISIAJ GRZEJE:

 1. NFZ pokazał stawki. Łóżko na dobę to ponad 800 złotych
 2. Czy księża nie mają na co narzekać? Dostaną bardzo wysokie emerytury, w tym samym czasie sytuacja wielu polskich seniorów staje się tragiczna
 3. Ściąganie należności nie ominie nikogo, będą nowe reguły. Zalegający z opłatami mają spore powody do obaw

Premier i minister zdrowia o dymisji szefa GIS

Doniesienia o rezygnacji Pinkasa potwierdził rzecznik rządu Piotr Müller. „Główny Inspektor Sanitarny J. Pinkas z przyczyn zdrowotnych złożył rezygnację z pełnionej funkcji. Premier przyjął rezygnację. Składamy ogromne podziękowanie za dotychczasową pracę w niezwykle wymagającym okresie pandemii. Obowiązki GIS będzie wykonywał zastępca Krzysztof Saczka" - przekazał na Twitterze przedstawiciel KPRM.

Do dymisji szefa GIS odniósł się także minister zdrowia Adam Niedzielski. „Dziękuję ministrowi Jarosławowi Pinkasowi za ponad dwa lata służby na rzecz państwa jako Główny Inspektor Sanitarny. Dziękuję za trud pracy w dobie epidemii i zapoczątkowanie procesu zmian w kierunku elektronizacji usług Inspekcji Sanitarnej”, czytamy we wpisie szefa resortu na oficjalnym profilu na Twitterze.

Boże Narodzenie samotnie, lockdown na święta? Wypowiedź ministra zdrowia może bardzo zaniepokoić PolakówBoże Narodzenie samotnie, lockdown na święta? Wypowiedź ministra zdrowia może bardzo zaniepokoić PolakówCzytaj dalej

Krzysztof Saczka pełniącym obowiązki szefa GIS

Polsat News przekazuje, że obowiązki szefa GIS będzie wykonywał jego dotychczasowy zastępca – Krzysztof Saczka, który funkcję drugiego najważniejszego pracownika GIS pełni od 15 września 2020 r.

Nota biograficzna Saczka zamieszczona na oficjalnej stronie GIS wskazuje, że nowy szef instytucji posługuje się tytułem magistra inżyniera. Saczka kształcił się na Politechnice Krakowskiej na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej (specjalność: Elektroniczne Urządzenia Sterowania) oraz na Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki (kierunek: Informatyka). Ponadto ukończył studia podyplomowe na AGH w Krakowie i SGH w Warszawie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tragedia w Warszawie. Nic nie dało się zrobić, młoda kobieta nie żyje
  2. Tragiczny wypadek na S7. Przyjechał naprawić samochód znajomej, zginął pod kołami tira
  3. Ile zarabiał Lech Wałęsa przed pandemią? Były prezydent nazwał się bankrutem, ale stawki mówią co innego
  4. Podjęto istotną decyzję. Rusza masowa pomoc, wypłaty po 2 tys. złotych
  5. Politycy mogą liczyć na sowity wzrost pensji. W trudnych czasach nie zostaną na lodzie
  6. Media podają dalej druzgocącą wiadomość. Zmarł legendarny mistrz olimpijski, był wielką gwiazdą
  7. Eksplozja smaku. Ewa Wachowicz podała przepis na kotlety po kijowsku tak pyszne, że nie można przestać ich jeść

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News