Gierek był nazywany "wielkim budowniczym PRL". Obecnie buduje się niemal tyle, co za jego czasów
Pxhere
Autor Stanisław Węgrowski - 29 Grudnia 2019

Polska niemal jak za Gierka. Powstaje tak dużo nowych mieszkań

Gierek był nazywany “wielkim budowniczym PRL” ze względu na to, jak dużo się budowało za czasów jego rządów. Okazuje się, że teraz w Polsce buduje się niemal tak samo dużo. Tylko w tym roku rozpoczęto budowę niemal 230 tysięcy lokali. A takie wyniki ostatni raz były za czasów Gierka.

Gierek byłby dumny

Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że od stycznia do końca listopada rozpoczęto budowę 221,4 tys. lokali. W ciągu całego roku może być ich jeszcze więcej, według szacunków około 230-240 tysięcy mieszkań.

- Takiego wyniku nie notowaliśmy od wielu lat. Ostatnim razem z tak dużej liczby budowanych mieszkań mogliśmy się cieszyć, gdy u sterów państwa stał Edward Gierek - mówi na łamach Money.pl Bartosz Turek z HRE Investments.

Ekspert zaznacza, że wówczas budowało się mieszkania o niższym standardzie niż obecnie, a istotny udział w budownictwie miały spółdzielnie. Obecnie sytuacja jest inna. Największymi producentami mieszkań w kraju są deweloperzy, którzy odpowiadają za około 60 procent wyników budownictwa mieszkaniowego.

Nie dostaniesz emerytury, tylko będziesz pracować do 70 lat lub dłużej. Zaskakujący pomysł nabiera kształtuNie dostaniesz emerytury, tylko będziesz pracować do 70 lat lub dłużej. Zaskakujący pomysł nabiera kształtuCzytaj dalej

Rynek ma się naprawdę dobrze

Przedsiębiorstwa zajmujące się budową mieszkań oddają do użytku coraz więcej lokali. We wrześniu było 13,3 tys. gotowych mieszkań, a przez 11 miesięcy tego roku 116,3 tys. lokali, co daje wynik o 17 proc. wyższy w porównaniu do tego samego okresu w zeszłym roku.

- Cieszy to nie tylko osoby, które odbierają klucze do pachnących nowością mieszkań. Zadowoleni mogą być też akcjonariusze. Powód jest prosty. Im więcej mieszkań oddawanych jest do użytkowania, tym wyższe kwoty deweloperzy mogą w księgach rachunkowych zaliczyć do przychodów, co powinno przekładać się na lepsze wyniki finansowe tych firm - tłumaczy Money.pl ekspert HRE Investments.

Bartosz Turek zwraca uwagę, że świetne wyniki dotyczą też budów, które dopiero się rozpoczynają. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że tylko w zeszłym miesiącu deweloperzy rozpoczęli budowę blisko 13 tys. lokali. Jest to wynik o 16,8 proc. wyższy w porównaniu do tego samego okresu sprzed roku. Nieźle wypadają też dane za 11 miesięcy tego roku. W tym okresie deweloperzy ruszyli z budową około 130,4 tysięcy lokali, co oznacza, że wzrost o 5,5 proc. w stosunku do zeszłego roku.

Biedronka zaskakuje klientów. Oferuje drugi produkt za darmo, jest tylko jeden warunekBiedronka zaskakuje klientów. Oferuje drugi produkt za darmo, jest tylko jeden warunekCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W czasach PRL-u święciła triumfy. Co się stało z kultową gwiazdą?
  2. Paznokcie mogą wiele powiedzieć o naszym zdrowiu. Zmiana ich wyglądu może świadczyć o poważnych chorobach
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. GIS bije na alarm! Konkretne jajka mogą być skażone, pod żadnym pozorem ich nie jedz i nie używaj do wypieków

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News