Giełda długów – popularne narzędzie dochodzenia zaległych należności
pixabay.com
Autor Magdalena Chajzler - 3 Stycznia 2021

Giełda długów – popularne narzędzie dochodzenia zaległych należności

Czym jest giełda długów i w jaki sposób funkcjonuje? Czy dzięki ten rozwiązaniu można łatwiej i skuteczniej odzyskać należności? Jak wpisać dług na giełdę?

Co to jest giełda długów?

Giełda długów lub giełda wierzytelności to rejestr informacji gospodarczych dotyczących wierzytelności. Informacje o niespłaconych zadłużeniach i podmiotach będących dłużnikami zatem trafiają do publicznej wiadomości. W ewidencji tej znajdują się również oferty sprzedaży tych długów.

Jak wpisać dłużnika na giełdę długów?

Nie chcąc tracić czasu na dochodzenie należności, przedsiębiorca może wystawić ofertę sprzedaży długu na giełdzie długów. W takim przypadku istnieją dwa sposoby na odzyskanie należności. Pierwszym z nich jest zakup długu przez osobę trzecią – wierzyciel może wtedy odzyskać chociaż część długu bez zwłoki. W drugim przypadku wpisanie na giełdę długów może zmotywować dłużnika do uregulowania należności.

Czy dzięki giełdzie długów można łatwiej i skuteczniej odzyskać należności?

Giełda długów jest niewątpliwie łatwym i skutecznym narzędziem w odzyskiwaniu należności. Wierzyciel, wystawiając dług na sprzedaż, może szybciej odzyskać pieniądze lub uporać się z dłużnikiem, który mimo monitów o zaleganiem z płatnościami zwlekają z rozliczeniem. Giełda długów pozwala uniknąć długotrwałych i zawiłych spraw sądowych.

Z giełdy długów korzystają również firmy windykacyjne oraz podmioty, które mogą zarobić, efektywnie dochodząc spłat zadłużenia, a kupując długi wystawione na giełdzie.

Giełda długów może być też cennym źródłem informacji o kontrahentach. Przedsiębiorca może łatwo sprawdzić, czy jego kontrahent jest wiarygodnym płatnikiem i czy nie figuruje na giełdzie jako dłużnik.

Ochrona danych osobowych na giełdzie długów

Przepisy o ochronie danych osobowych dopuszczają możliwość przetwarzania takich danych w sytuacjach niezbędnych do wypełnienia prawnie usprawiedliwionych celów administratorów danych. Takim działaniem jest na przykład dochodzenie zapłaty przez firmę wierzyciela. Przedsiębiorca, który jest wierzycielem, może wystawić dług na giełdzie, podając przy tym podstawowe informacje o długu i dłużniku, czyli wysokość zadłużenia, imię i nazwisko lub nazwę firmy i miejscowość. Jest to zgodne z prawem i nie wymaga posiadania zgody dłużnika.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News