Wall Street zawiesiło działanie
canva/pixabay/geralt
Autor Radosław Święcki - 9 Marca 2020

Giełda amerykańska stanęła. W Polsce najgorsze notowania od ponad dekady

Amerykańska giełda w panice. Po gigantycznej przecenie ropy naftowej akcje największych amerykańskich spółek na tyle poleciały w dół, że władze giełdy zmuszone były wstrzymać handel na Wall Street.

Giełda amerykańska w panice

O panice na amerykańskiej giełdzie donosi Money.pl.

Wszystko zaczęło się od gigantycznej przeceny ropy nafrowej, która taniała rano nawet o ponad 30 proc. Nie trzeba było długo czekać aż sytuacja to odbije się na akcjach.

Bez problemu sprawdzisz, kto cię śledzi w internecie. Wystarczy jedno narzędzieBez problemu sprawdzisz, kto cię śledzi w internecie. Wystarczy jedno narzędzieCzytaj dalej

Indeks S&P500, grupujący pół tysiąca największych spółek z USA, błyskawicznie poleciał w dół. Będąc 7 proc. pod kreską władze giełdy zadecydowały o wstrzymaniu handlu. Ma to na celu danie czasu inwestorom, by ochłonęli. W ten sposób też giełda nie chce dopuścić do utraty kontroli nad sytuacją, która jest bardzo poważna - pisze Money.pl.

Nie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychNie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Już za dwa miesiące całkowicie zniknie z rynku. Radykalna zmiana dotknie 9 mln Polaków
2. Agata Duda znalazla się w trudnej sytuacji. Współpracownica ujawnia kulisy

Indeks S&P500 na starcie poniedziałkowej sesji miał wartość o blisko 200 pkt mniejszą niż na zamknięciu piątkowej sesji giełdowej. W tym samym czasie Dow Jones poleciał w dół blisko 2000 pkt. Agencja Reuters zwraca uwagę, że to największy zjazd w historii indeksu.

Money.pl przypomina, że tylko w ciągu ostatniego tygodnia Dow Jones stracił na wartości blisko 9 proc., a skali miesiąca ok. 17 proc. Przekłada się to na ogromny spadek nie tylko wartości rynkowej spółek, ale i gigantyczne straty dla inwestorów. W krótkim czasie z kont maklerskich wyparowały miliardy dolarów.

Wstrzymanie handlu akcjami na giełdzie w USA było tylko tymczasowe. Wznowienie przyniosło zamierzony efekt, bo dalsze spadki - przynajmniej chwilowo - zostały powstrzymane. Jest nawet lekkie odbicie w górę.

Zamieszanie na GPW

Zamieszanie odbiło się również na polskiej giełdzie, gdzie zaobserwowano spadki notowań. Po godzinie 15:00 indeks WIG20 był na minusie około 7 proc. (podobnie jak S&P500 w USA). Money.pl zwraca uwagę, że jeśli taka sytuacja utrzyma się do końca dnia, będzie to najgorsze zamknięcie sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych od kwietnia 2009 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Bóbr wtargnął do domu, ugryzł kobietę w nogę
  2. Ministerstwo Zdrowia: potwierdzono kolejne przypadki zakażenia w Polsce
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Tragiczna śmierć 5 turystów, spędzali razem urlop. Ratownicy, policja i śmigłowce już nic nie mogły zrobić
Produkty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiProdukty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News