Gerhard Schreoder
AFP PHOTO / OLGA MALTSEVA
Autor Kamila Jeziorska - 17 Stycznia 2021

Był kanclerzem Niemiec, teraz pracuje dla Rosjan. Gerhard Schroeder ostro o Polsce

Gerhard Schroeder w najnowszym wywiadzie dla "Der Spiegel" nie zostawił suchej nitki na Stanach Zjednoczonych, ale za to bronił Rosji. Skrytykował także Polskę oraz poddał pod rozwagę kwestię tego czy Polska i Węgry są jeszcze demokracjami. Dla politologów Węgry to demokracja nieliberalna, a dla Gerharda Schroeder'a? I w jakim kierunku zmierza Polska?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co na temat obecnej sytuacji międzynarodowej sądzi były kanclerz Niemiec
  • W jaki sposób odnosi się do demokracji w Polsce
  • Dlaczego broni Rosji i krytykuje Stany Zjednoczone

Gerhard Schroeder gorzko o Stanach Zjednoczonych

Gerhard Schroeder to poprzednik Angeli Merkel na stanowisku kanclerza Niemiec, a jednocześnie prawdziwy stanowiskowy rewolucjonista. Zaraz po odejściu od władzy w Niemczech w 2005 r. objął stanowisko w radzie nadzorczej kontrolowanego przez Rosjan konsorcjum Nord Stream, budującego gazociąg. Obecnie zaangażowany jest w budowę kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2 - przypomina Business Insider.

Gerhard Schroeder udzielił wywiadu tygodnikowi "Der Spiegel", w którym broni gazociągu Nord Stream 2 oraz krytykuje działalność Stanów Zjednoczonych. Cytowany przez BI uważa, że nałożone sankcje przez USA za budowę gazociągu są po prostu "nieuzasadnionym atakiem na europejską gospodarkę i niedopuszczalną ingerencją w suwerenność UE i bezpieczeństwo energetyczne w Europie Zachodniej".

Dodał, że sankcje USA obejmują ponad sto firm i przedsiębiorstw zaangażowanych w budowę kontrowersyjnego gazociągu. Gerhard Schroeder dodał, że sankcje zagrażają bezpieczeństwu miejsc pracy i zostały wycelowane w europejskie, a nie rosyjskie przedsiębiorstwa.

- Relacje transatlantyckie, jakie istniały przez wiele dziesięcioleci, należą jednak do przeszłości. Trump zniszczył coś, czego i tak nie dałoby się uratować - mówił cytowany przez Deutsche Welle.

Jednocześnie zaparł się, że nie czuje się Amerykaninem pomimo tego, że w trakcie studiów walczył w protestach przeciwko wojnie w Wietnamie. - Jestem w każdym calu Europejczykiem - mówi.

Gerhard Schroeder ostro o Polsce

W wywiadzie nie zabrakło także pytań o Rosję, Polskę oraz Węgry. Gerhard Schroeder podkreślił, że współczesna Rosja nie ma nic wspólnego ze Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich. Podkreślił też, że jej utożsamianie z przeszłością jest krzywdzące.

- Proszę popatrzeć na Polskę i Węgry. Czy to są jeszcze demokracje, czy raczej coraz bardziej państwa autorytarne? Gdzie podziały się wartości w polityce zagranicznej? CDU i CSU nie są nawet w stanie pożegnać się z partią premiera Węgier Viktora Orbana, lecz kooperują z nią w Parlamencie Europejskim - powiedział Gerhard Schroeder. Cóż, przez politologów Węgry uznawane są za demokrację nieliberalną (odmian demokracji jest bardzo dużo), a Polska niestety zmierza w podobnym kierunku.

Dziennikarz zauważył, że Władimir Putin zmienił w Rosję w państwo mafijne, a nie demokrację. - Nie usłyszysz ode mnie takich etykiet - odpowiedział Gerhard Schroeder cytowany przez BI.

"Nie zgadzam się. Polska ma wolne i uczciwe wybory, niezależne media, wolność do protestowania bez narażania się na prześladowanie i dobrze prosperującą klasę średnią. Jaka część tego nie stanowi demokracji?" - nawiązała do wywiadu byłego kanclerza w swoim tweecie Georgette Mosbacher. Niestety, ale wegiersko-polskie porównania są coraz częstsze na arenie międzynarodowej. Coraz częściej tez jakość demokracji w Polsce poddawana jest w wątpliwość.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News