Gdzie na grzyby, żeby uniknąć kary?
Pixabay/krzysztofniewolny
Autor Wiktoria Pękalak - 2 Września 2020

Gdzie na grzyby? Wielu miejsc trzeba unikać, żeby nie musieć płacić srogiej kary

Sezon na grzybobranie ruszył pełną parą. Podczas grzybiarskiego szaleństwa trzeba jednak pamiętać, że nie wszędzie grzyby można zbierać, dlatego przygotowaliśmy dla was krótki poradnik gdzie jechać na grzyby, by uniknąć wysokiej kary?

Gdzie na grzyby, żeby uniknąć kary?

Nie wszyscy o tym wiedzą ale grzybów nie można zbierać w każdym miejscu. Co prawda w Polsce zbieranie grzybów w lasach państwowych jest całkowicie legalne i nie trzeba z tego tytułu ponosić żadnych kosztów, jednak można nawet nie zauważyć i znaleźć się w miejscach, gdzie grzybobranie jest surowo zabronione, a są to m.in.: uprawy do 4 m wysokości, drzewostany nasienne i powierzchnie doświadczalne, a także ostoje zwierzyny. To samo tyczy się rezerwatów i parku narodowych. Warto być także czujnym, by nie wejść przypadkiem na tereny wojskowe.

Musimy mieć na uwadze także, że nie wszystkie lasy należą do państwa. Są też takie znajdujące się na terenach prywatnych - w takie rejony też nie powinniśmy się zapuszczać, ponieważ u kogoś grzybów zbierać nie wolno.

Bardzo niepokojące słowa niemieckiego ministra. Nie wróżą niczego dobrego również dla PolskiBardzo niepokojące słowa niemieckiego ministra. Nie wróżą niczego dobrego również dla PolskiCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Zachowanie wszystkich zasad w szkołach jest niemożliwe? Niepokojące słowa nauczycieli
2. Od dzisiaj kierowcy w poważnych tarapatach. Tym razem posypią się wyjątkowo srogie kary
3. Pojawił się poważny problem z ZUS-em. Wiele osób może mieć kłopot z otrzymaniem obiecanych pieniędzy

Należy mieć się na baczności przyjeżdżając do lasu autem, ponieważ parkując w miejscach niedozwolonych także narażamy się na wysokie kary. Mandat to wydatek w wysokości od 20 do 500 zł. Możliwe są także wyższe kary jeśli wiedziemy samochodem na teren rezerwatu. Kara może wynieść wtedy nawet tysiąc zł, a jeśli sprawa trafi do sądu ta kwota rośnie pięciokrotnie, dlatego samochód zdecydowanie lepiej zostawić na parkingu lub przy drodze, aby wyprawa do lasu nie okazała się dla nas kosztownym wydatkiem.

Warto zaznaczyć, że Polska jest wyjątkowo liberalna jeśli chodzi o zbieranie grzybów. W Niemczech na grzybiarzy nałożone są pewne ograniczenia. Wybierając się na grzybobranie u zachodniego sąsiada należy pamiętać, że z lasu można wynieść maksymalnie dwa kg grzybów dziennie. Podobnie jest także w innych krajach. W Wielkiej Brytanii i we Włoszech również grożą kary za zbieranie więcej niż wynosi limit. W Holandii grzyby można zbierać tylko na własny użytek. Przed grzybobraniem we Francji trzeba np. uiścić specjalną opłatę, a w Belgii grzybów nie wolno zbierać wcale.

Dane mówią same za siebie. Niedługo wielu starszych Polaków będzie miało problem z pieniędzmiDane mówią same za siebie. Niedługo wielu starszych Polaków będzie miało problem z pieniędzmiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Była rywalka Agnieszki Radwańskiej walczy ze śmiertelną chorobą. W szpitalu rozgrywa najważniejszy mecz życia
  2. Rząd podjął decyzję. Rozporządzenie podpisane. Klamka zapadła
  3. Nauczyciele mają dość, coraz więcej rezygnuje z nauczania. Zamiast tego wybierają specjalne świadczenie
  4. Tajemnicze odkrycie w Himalajach. Wyniki badań ujawniły przerażającą prawdę
  5. Polowanie kontrolerów trwa, mogą zapukać i do ciebie. Wiemy już kogo czekają wysokie kary po 735 zł
  6. Tajna receptura na gołąbki babci Reginy, z daleka czuć ich wybitny aromat

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News