Rosjanie chcą ograniczyć dostawy gazu do Polski
pixabay/CheapStockImage_com
Autor Stanisław Węgrowski - 27 Kwietnia 2020

Biznes Alert: Rosjanie grożą polskiemu koncernowi. Zapowiadają ograniczenie dostaw gazu do Polski

Gazprom nie podporządkował się postanowieniom wyroku końcowego Trybunału Arbitrażowego w sprawie konfliktu cenowego z PGNiG, a Rosjanie szerzą nieprawdziwe informacje na temat relacji gazowych z Polską i grożą ograniczeniem transportu przez Gazociąg Jamalski - informuje Biznes Alert.

Gazprom nie stosuje się do wyroku arbitrażu

PGNiG poinformowało, że Gazprom nie stosuje się do postanowień wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie. Wyrok ogłoszono 30 marca 2020 roku, a na jego mocy miał zostać zmieniony sposób ustalania ceny dostaw w kontrakcie jamalskim. Jednak Gazprom nie chce zaakceptować decyzji i dalej wystawia faktury z nieaktualnymi, wyższymi cenami.

Do sprawy postanowił się odnieść rosyjski portal Neftegaz.ru, którego stanowisko przytacza Biznes Alert. Serwis postanowił sprawdzić, co sądzą o wyroku czytelnicy. Z ankiety wynika, że 42 proc. respondentów jest zdania, że Gazprom zastosuje się do wyroku, jednak 27 proc. z nich ma wątpliwości, czy jest słuszny.

Możliwa obniżka pensji i obowiązkowy urlop dla wszystkich w firmie. Wchodzą nowe przepisy, związki nie pomogąMożliwa obniżka pensji i obowiązkowy urlop dla wszystkich w firmie. Wchodzą nowe przepisy, związki nie pomogąCzytaj dalej

Gazprom i PGNiG. Konfliktu ciąg dalszy

Rosjanie uważają, że Polacy chcą zmienić założenia kontraktowe, wynegocjowane przez “socjalistów”, w związku z którymi strona rosyjska miała oferować rozbudowę Gazociągu Jamalskiego, jednak Polacy odrzucili “wyciągniętą rękę przyjaźni”. Biznes Alert zwraca uwagę, że PGNiG i Gazprom faktycznie podpisały umowę w sprawie budowy tzw. pieremyczki, czyli odnogi Jamału, która omija Ukrainę.

Nieoficjalne: Rząd da 1500 zł dopłaty do rachunków na mieszkanie. Możesz otrzymać pomoc w dwóch przypadkachNieoficjalne: Rząd da 1500 zł dopłaty do rachunków na mieszkanie. Możesz otrzymać pomoc w dwóch przypadkachCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Minister Szumowski postawił sprawę jasno. Wielu Polaków nie może uwierzyć
2. Lidl na półki rzuci absolutny hit sezonu. Znamy już ceny
3. Pilne upomnienie w stronę TVN przez KRRiT, zarzucono publicznie kłamstwo Justynie Pochanke. Czy dlatego odeszła?

Ale umowa nie została skonsultowana z ówczesnym ministrem skarbu państwa Mikołajem Budzanowskim i doprowadziła do dymisji jego oraz prezes PGNiG, Grażyny Piotrowskiej-Oliwy. Zdaniem rosyjskiego portalu o odrzuceniu oferty przez Polaków zdecydował wpływ Stanów Zjednoczonych.

Gazprom ograniczy dostawy gazu? Tak twierdzą Rosjanie

Neftegaz.ru pisze, że podpisanie kontraktu przesyłowego z Ukrainą daje kolejną kartę przetargową w negocjacjach z Polską.

“Lepiej cierpieć w relacjach z braciami Słowianami, którzy choć są niemili to kochani, niż być przyjaciółmi z jawnie rusofobicznymi władzami Polski” - pisze rosyjski serwis.

Portal uważa, że transport gazu przez Gazociąg Jamalski zostanie w przyszłości znacznie ograniczony, ponieważ Gazprom nie wychodzi korzystnie na współpracy z Polakami. Z kolei Polska przygotowuje się do wprowadzenia unijnych dyrektyw w związku ww. gazociągem, które dadzą wolny dostęp do jego przepustowości w drodze aukcji - informuje Biznes Alert.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kim tak naprawdę jest Agnieszka Kotońska z ”Gogglebox”? Widzowie nie mieli pojęcia
  2. Gdyby nie choroba, wciąż byłaby z nami. Siostra Kory ujawnia jej ostatnie słowa
  3. Rezerwacje lotów i wycieczek zostały anulowane. Władze europejskiego państwa podjęły zaskakującą decyzję
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Zamówili kolację u gwiazdora Polsatu, paragon? 1437,70 złotych
  7. Karol Strasburger wyjawił wszystko. Jego o 35 lat młodsza wybranka ma z nim jak w niebie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News