gaz-pxhere-cc0
pxhere.com
Autor Stanisław Węgrowski - 3 Czerwca 2020

Rosyjski hegemon nie idzie na ustępstwa. Polska spółka może stracić miliardy

Gazprom złożył do Sądu Apelacyjnego w Sztokholmie skargę o uchylenie wyroku Trybunału Arbitrażowego dotyczącego zmiany cen gazu - poinformował PGNiG. Spółka uważa, że odwołanie Gazpromu będzie bezskuteczne.

Gazprom nie odpuści. W grę wchodzą miliardy

Gazprom zaskarżył wyrok Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie z marca. Na mocy orzeczenia Gazprom miał obniżyć ceny za gaz dostarczany do Polski w ramach tzw. kontraktu jamalskiego. PGNiG przekazało w komunikacie, że nie zna jeszcze treści skargi Gazpromu i będzie mogła się do niej ustosunkować dopiero jej formalnym doręczeniu.

Gazprom bez szans w sporze z PGNiG?

Według PGNiG odwołanie Gazpromu nie przyniesie skutku - nie istnieją żadne podstawy do uchylenia wyroku. Polska spółka zapowiedziała też, że po otrzymaniu skargi będzie podejmować dalsze decyzje w związku ze sprawą.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Zadziwiający wyciek z najbliższego otoczenia Kaczyńskiego. Na Nowogrodzkiej robi się gorąco

- Sąd Apelacyjny w Sztokholmie bada zaskarżone postępowanie arbitrażowe jedynie pod względem proceduralnym i nie ma możliwości zmiany wyroku Arbitrażu w zakresie merytorycznym. W szczególności, wniesienie skargi przez Gazprom nie wpływa na realizację wyroku arbitrażowego, co oznacza, że obie strony mają obowiązek stosować nową formułę cenową - informuje PGNiG w oficjalnym komunikacie.

Gazprom i PGNiG. Konflikt trwa od lat

Spór między Gazpromem i PGNiG dotyczył cen zakupu gazu ziemnego w ramach kontraktu jamalskiego. Rosyjskiej spółce zarzucano, że obowiązujące w umowie ceny były nierynkowe. 30 marca Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał wyrok, w którym przyznał rację PGNiG i zmienił sposób ustalania ceny dostaw gazu w kontrakcie jamalskim. Nowa formuła cenowa jest bezpośrednio i w istotny sposób powiązana z notowaniami gazu na rynkach europejskich.

Jak podaje “Rzeczpospolita”, nowa formuła cenowa obowiązuje od dnia 1 listopada 2014 roku, kiedy PGNiG wystąpiło z wnioskiem o zmianę sposobu ustalania ceny. Ze wstecznych rozliczeń wynikających z wyroku Gazprom będzie musiał oddać PGNiG ok. 1,5 mld dolarów, co daje blisko 5,9 mld zł według aktualnego kursu NBP.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandal w Warszawie. W nocy zrobili tak samo jak w USA. Pomnik wielkiego Polaka zdewastowany
  2. Jak wyglądała ciąża w Auschwitz? Wstrząsające relacje z obozu koncentracyjnego
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Ogromne zagrożenie na południu Polski. Może być jeszcze gorzej, trzeba mieć się na baczności

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News