Ceny gazu w przyszłym roku spadną
pixabay/GORBACHEVSERGEYFOTO
Autor Radosław Święcki - 17 Grudnia 2020

Ceny gazu do zmiany. Nowe taryfy od 2021 roku

Ceny gazu do zmiany i tym razem jest to dobra zmiana. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę PGNiG Obrót Detaliczny zgodnie z którą od 2021 roku ceny gazu będą niższe o 4,5 proc. Sprawdźcie kto najbardziej odczuje ten spadek.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co w praktyce oznacza zatwierdzona przez URE taryfa
  • Ile zaoszczędzą osoby używające gazu do przygotowania posiłków
  • Dla kogo spadek cen gazu będzie najbardziej odczuwalny

Ceny gazu w dół

W ostatnim czasie informowaliśmy głównie o podwyżkach czekających nas w 2021 roku, co w połączeniu z prognozami dotyczącymi dalszego wzrostu inflacji mogło przyprawiać o ból głowy. Z tym większą przyjemnością odnotowujemy komunikat Urzędu Regulacji Energetyki, w którym informuje on o zatwierdzeniu taryfy PGNiG Obrót Detaliczny na przyszły rok podkreślając, że ceny gazu będą niższe o 4,5 proc., zaś stawki i opłaty abonamentowe pozostaną na niezmienionym poziomie.

W praktyce jak podkreśla Urząd Regulacji Energetyki oznacza to spadek średnich płatności w części rachunku dotyczącej obrotu (cena za paliwo gazowe oraz opłata abonamentowa) o 4,1 proc. dla odbiorców używających zarówno gazu wysokometanowego, jak i gazów zaazotowanych Ls i Lw.

– Biorąc pod uwagę wszystkie istotne argumenty, dziś nie widzimy podstaw, by taryfa największego sprzedawcy gazu – PGNiG Obrót Detaliczny – miała wzrosnąć – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową szef Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin.

Gawin zwraca uwagę, że na obniżkę cen wpłynęły niskie ceny gazu na Towarowej Giełdzie Energii.

– Obserwując sytuację na Towarowej Giełdzie Energii, dziś nie możemy uznać za zasadne przedstawianych nam argumentów co do tego, że w najbliższym czasie ceny gazu na rynkach w znaczący sposób wzrosną – powiedział prezes Urzędu.

Gawin przypomina, że ceny gazu na rynku hurtowym są najniższe od lat, a nowa taryfa oznacza trzecią obniżkę ceny gazu dla gospodarstw domowych w tym roku. Ceny gazu w zatwierdzonych przez Urząd taryfach PGNiG Obrót Detaliczny uległy obniżeniu najpierw od stycznia tego roku (o niemal 3 proc.), a następnie od lipca (aż o 10,6 proc.). Tym razem jak już wspomniano będzie to 4,5 proc.

Ile zaoszczędzą tzw. kuchenkowicze?

Co oznaczają wspomniane zmiany dla statystycznych odbiorców w grupie W-1.1, czyli tzw. kuchenkowiczów? Jak zauważa PAP, osoby używające gazu do przygotowania posiłków zapłacą o niemal 2 proc. mniej, co oznacza spadek płatności o ok. 40 groszy miesięcznie.

Jeśli zaś chodzi o odbiorców należących do grupy W-2.1, czyli osób używających gazu także do podgrzewania wody, to spadek ceny będzie bardziej zauważalny bo wyniesie 2,40 zł miesięcznie (o 2,7 proc.).

Urząd Regulacji Energetyki podkreśla, że spadek cen gazu będzie najbardziej odczuwalny dla odbiorców zużywających stosunkowo duże ilości paliwa, czyli ogrzewających także mieszkania gazem. Dla tej grupy płatności spadną o ok. 7,40 zł miesięcznie (o blisko 3 proc.).

Nowa taryfa PGNiG Obrót Detaliczny jak przypomina PAP została zatwierdzona na okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 przyszłego roku.

Ziobro zabiera się za media społecznościowe. W imię wolności słowaZiobro zabiera się za media społecznościowe. W imię wolności słowaCzytaj dalej

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

  1. Pilny komunikat wielkiego polskiego banku. Lepiej się z nim zapoznaj, sprawa jest poważna
  2. Potężne wzrosty cen paliw. Z wycieczką na stację nie ma co zwlekać, będzie jeszcze drożej
  3. 66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News