Gaz od 2023 nie będzie już dostarczany przez Rosjan
Wikipedia
Autor Stanisław Węgrowski - 17 Listopada 2019

PGNiG nie chce już współpracować z Gazpromem. Firma szuka nowych źródeł dostaw

Gaz ziemny nie będzie już dostarczany przez Gazprom Export. Zarząd PGNiG poinformował, że zamierza zakończyć współpracę z Gazpromem dotyczącą kupna-sprzedaży gazu ziemnego po wygaśnięciu kontraktu ważnego do 31 grudnia 2022 roku.

Gaz już nie od Rosjan

Gaz ziemny przestanie być dostarczany przez Gazprom Export. Zarząd PGNiG poinformował w komunikacie o woli zakończenia współpracy po tym, gdy wygaśnie kontrakt dotyczący kupna-sprzedaży gazu ziemnego. Umowa jest ważna do 31 grudnia 2022 roku - poinformował bankier.pl. Po ogłoszeniu decyzji spółki kurs akcji wzrósł przed godz. 12. o ok. 1,3 proc.

Umowa, tzw. Kontrakt Jamalski obowiązywała od 25 września 1996 roku. Według zapisów kontraktowych, strony umowy mają obowiązek zadeklarowania woli dalszej współpracy po 2022 roku na okres trzech lat przed zakończeniem obowiązywania kontraktu, który jest ważny do 31 grudnia 2022 roku. Kontrakt Jamalski zakłada dostawy ok. 10 mld metrów sześc. gazu rocznie.

Komunikat PGNiG

"W ocenie zarządu spółki, dotychczas podjęte przez Grupę PGNiG działania związane z dywersyfikacją kierunków pozyskania gazu do Polski po 2022 roku, realizowane zgodnie z obowiązującą strategią grupy kapitałowej PGNiG na lata 2017-2022 z perspektywą do 2026 roku, w szczególności zakontraktowanie dostaw gazu LNG, akwizycje złóż gazu ziemnego na Morzu Północnym oraz działania prowadzone przez operatora systemu przesyłowego w zakresie rozbudowy systemu przesyłowego, są odpowiednie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju i pozwalają na zakończenie Kontraktu Jamalskiego zgodnie z jego postanowieniami" - poinformowano w komunikacie.

Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące PolakówByło 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące PolakówCzytaj dalej

Gazprom potwierdza

Władze PGNiG już wcześniej informowały, że nie będą prowadzić negocjacji dotyczących podpisania nowej długoterminowej umowy na gaz ziemny dostarczany z Rosji. Spółka Gazprom Export potwierdziła w przesłanym PAP komunikacie, że dostała od PGNiG oświadczenie o decyzji chęci zakończenia współpracy wraz z dniem 31 grudnia 2022 roku.

"Otrzymaliśmy powiadomienie firmy PGNiG o zamiarze nieprzedłużania kontraktu na dostawy gazu obowiązującego do 31 grudnia 2022 roku" - poinformował Gazprom Export. Spółka potwierdziła również, że "warunki kontraktu przewidują możliwość skierowania takiego powiadomienia". "Gazprom Export kontynuuje dostawy gazu zgodnie z obowiązującym kontraktem" - zaznacza rosyjska spółka.

Gaz z jamału zostanie zastąpiony

Piotr Woźniak, prezes PGNiG powiedział PAP, że gaz z kontraktu jamalskiego od 1 stycznia 2023 roku zostanie zastąpiony wolumenami wynikającymi z innych kontraktów. Prezes spółki dodał, że zapewnią one pokrycie z nadwyżką prognozowanego popytu w Polsce. - "Fizyczne dostawy z kontraktu jamalskiego kończą się 31 grudnia 2022 r. Kontrakt przewiduje, że jeżeli będą jeszcze jakieś rozliczenia do zamknięcia, można to zrobić jeszcze przez pięć lat" - tłumaczył Piotr Woźniak. Gaz będzie pochodził z trzech źródeł: krajowego, norweskiego - poprzez gazociągi Baltic Pipe i LND oraz ewentualnie z Niemiec. Prezes PGNiG powiedział, że prowadzone są zaawansowane rozmowy z innymi kontrahentami.

Wyjątkowa moneta warta fortunę. Wielu z nas może mieć ją w domuWyjątkowa moneta warta fortunę. Wielu z nas może mieć ją w domuCzytaj dalej

Do decyzji PGNiG odniósł się Jerzy Kwieciński, odchodzący minister finansów oraz inwestycji i rozwoju. "Mamy infrastrukturę, która pozwala na sprowadzanie gazu z różnych kierunków; możemy być niezależni od zagranicznych dostawców, szczególnie z kierunku wschodniego" - powiedział Kwieciński.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przez swój nos nie mogła patrzeć na swoje odbicie. Po operacji jest jak zupełnie inna osoba
  2. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  3. Pracodawca może potrącić pieniądze z Twojej wypłaty. Już w przyszłym roku zmiana kwot
  4. Wysokość renty można podnieść. Wystarczy złożyć wniosek
  5. Masa polskich kierowców bez wymaganej opłaty. Po 1 grudnia czeka ich mandat na 17 tys. zł
  6. Seniorzy martwią się o swoje emerytury. Nadchodząca waloryzacja jest zagrożona, powód może rozwścieczyć wielu

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News