G7 zostanie powiększone?
Wikipedia/Italian G7 Presidency 2017
Autor Maria Glinka - 2 Czerwca 2020

Nie G7, a nawet już nie G8. Jest pomysł rozszerzenia wpływowej grupy państw, wiemy o jakich członków

G7 odejdzie w zapomnienie? Donald Trump podjął decyzję o zmianie składu i terminu najbliższego szczytu grupy najbardziej uprzemysłowionych państw świata. Po latach nieobecności do tego elitarnego grona ma zostać zaproszona Rosja. Na prośbę prezydenta USA do G7 mają w tym roku dołączyć także 3 inne państwa.

Trump: „G7 to już nieaktualna grupa krajów”

Zdaniem Donalda Trumpa G7 nie jest wystarczającą reprezentacją tego, co dzieje się aktualnie na świecie. Dlatego też, jako prezydent państwa, które sprawuje rotacyjne przewodnictwo w grupie, postanowił zaprosić na najbliższy szczyt przywódcę Rosji – Władimira Putina.

Gdzie znaleźć najtańsze truskawki? Ceny są o ponad połowę niższe, jednak jest jeden warunekGdzie znaleźć najtańsze truskawki? Ceny są o ponad połowę niższe, jednak jest jeden warunekCzytaj dalej

Rosja należała do grupy G8 od 1997 do 2014 r. Przyjęcie państwa do tego elitarnego grona pod koniec ubiegłego wieku miało być wyrazem poparcia dla transformacji, jakim poddawana była Rosja. Aneksja Krymu i wybuch walk na wschodzie Ukrainy zmusiła pozostałych członków do powrotu do formuły G7. Putin nigdy publicznie nie skomentował decyzji o wykluczeniu Rosji z tego doborowego grona, ale nie ukrywał, że dyplomacja rosyjska przez pewien czas budowała oś Moskwa-Pekin – podaje Gazeta Wyborcza.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Jacek Kurski odwołany po raz kolejny, kuriozum sprawy przerosło już wszystko. Sytuacja, jakiej jeszcze nie było

G7, G8, a może G10 lub G11?

Poza Putinem na jesienny szczyt do Waszyngtonu mają przyjechać także prezydenci Korei Południowej, Australii oraz Indii. „To ładna grupa państw – oceniał Trump, mówiąc, że rozmawiał już z zaproszonymi przywódcami. Prezydent USA postulował nawet zmianę oficjalnej nazwy grupy na G10 lub G11, ale taka decyzja musiałaby zyskać aprobatę pozostałych członków G7.

Szczyt będzie, poza sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ, najważniejszym wydarzeniem przed wyborami prezydenckimi w USA. Selekcja gości, którzy wezmą udział w jesiennym szczycie G7, wskazuje na chęć podjęcia dyskusji na temat zagrożeń generowanych przez Chiny. Pierwotny termin spotkania był wyznaczony na czerwiec, ale z uwagi na pandemię koronawirusa i odmowę kanclerz Nimiec Angeli Merkel, Donald Trump ogłosił, że szczyt odbędzie się na jesieni.

Najważniejsze zmiany w bankach od czasów pandemii. Często są to wyższe kosztyNajważniejsze zmiany w bankach od czasów pandemii. Często są to wyższe kosztyCzytaj dalej

Grupa G7 to grono państw o największym znaczeniu pod względem gospodarczym. W skład wchodzą: Francja, Japonia, Kanada, Niemcy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Włochy. Organizowane co roku szczyty mają charakter wyłącznie polityczno-ekonomiczny.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Śmiertelny wypadek motocyklisty na S7. Droga jest zablokowana
  2. Często męczy Cię katar? Przyczyn może być wiele, to nie tylko alergia
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Nowe zagrożenie w Polsce. Eksperci nie mają wątpliwości
Dobry SUV nie musi kosztować cię krocie. Wystarczy 30 tys. zł i pogromca wszelkich szos może być twójDobry SUV nie musi kosztować cię krocie. Wystarczy 30 tys. zł i pogromca wszelkich szos może być twójCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News