Frank szwajcarski lekko w dół, euro w górę. Poniedziałek na giełdzie trwa w najlepsze
pixabay, AhmadArdity
Autor Kamila Jeziorska - 11 Stycznia 2021

Kursy walut: Mocne otwarcie tygodnia. Euro w górę, frank szwajcarski w dół

Poniedziałek nawet dla większości społeczeństwa oznacza trudny dzień, ale okazuje się, że na giełdzie związany jest przede wszystkim z mocnym otwarciem. Wzrok Polaków w szczególności przyciąga kurs franka szwajcarskiego. W oczy rzuca się także kurs euro.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaki jest kurs franka szwajcarskiego
  • Jaki jest kurs euro
  • Jak złoty wypada na tle innych walut

Frank szwajcarski wobec złotego

Za sprawą kredytów hipotecznych zaciągniętych we frankach szwajcarskich oczy Polaków zazwyczaj zwracają się ku tej walucie. Najnowsze dane giełdowe zaprezentowane przez Business Insider pokazują, że kurs franka szwajcarskiego spadł poniżej 4,2 zł.

Kredyt we frankach szwajcarskich posiada obecnie 850 tys. osób, a dla nich wzrost kursu franka szwajcarskiego jednocześnie równa się ze wzrostem raty kredytu. Sądy coraz częściej orzekają na korzyść frankowiczów, a KNF zaproponowała klientom frankowym ugody z bankiem, które dokładnie wyjaśniliśmy w tym artykule.

Frank szwajcarski w poniedziałek, tj. 11 stycznia był warty 4,1824 zł wobec złotego. BI podaje, że jest to wzrost o 0,0202 proc.

Polacy jeżdżący do Niemiec mają problem. Nasi sąsiedzi nie będą teraz tacy gościnniPolacy jeżdżący do Niemiec mają problem. Nasi sąsiedzi nie będą teraz tacy gościnniCzytaj dalej

W dobie kryzysu to także frank szwajcarski, poza dolarem, jest jedną z najstabilniejszych walut na świecie. Inwestorzy często szukają w nim przystani pozwalającej na przetrwanie ciężkich czasów.

Frank szwajcarski i euro, czyli mocne otwarcie

Gdy frank szwajcarski lekko obniża loty, euro rośnie. "Kurs euro powyżej 4,5 zł. W poniedziałek 11 stycznia 2021 roku kurs EUR/PLN wynosi 4,5268 zł, co stanowi wzrost notowań o 0,0229 proc." - informuje BI.

Euro to waluta Unii Europejskiej obowiązująca w kilkunastu krajach członkowskich. Euro zapłacimy m.in.: w Niemczech, Portugalii, we Francji czy Włoszech. Polska wstępując do UE zadeklarowała chęć przystąpienia do euro, jednakże na razie temat został schowany do szuflady.

Obok franka szwajcarskiego, dolara i jena japońskiego w gronie najbardziej wymienialnych walut na świecie znajdziemy również euro. Wspólnota po raz ostatni rozszerzenie walutowe w 2015 r.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News