Francja wyprzedziła Niemcy w produkcji
wikimedia.org
Autor Przemysław Terlecki - 11 Lipca 2019

Francja pobiła Niemcy w dynamice produkcji. Pierwszy raz w XXI wieku

Francja po raz pierwszy w tym stuleciu wyprzedziła Niemcy pod względem dynamiki produkcji. To wyjątkowe wydarzenie, które wiele mówi o trendach w przemyśle. Daje także sygnał, że niemiecka gospodarka nie tylko wyhamowała, ale osłabła.

Francja pierwszy raz w tym >

Tymczasem okazuje się, że Francuzi przędą lepiej od Niemców - przynajmniej pod względem produkcji w segmencie przemysłowym. Jak donosi Bankier.pl, w maju produkcja w przetwórstwie francuskim wzrosła względem kwietnia o 1,6%, podczas gdy w Niemczech w maju spadła o 0,2% względem kwietnia. Co więcej, zmiany rok do roku (maj 2018 - maj 2019) są jeszcze bardziej zaskakujące, ponieważ we Francji produkcja wzrosła o 3,4%, a w Niemczech w tym samym czasie spadła o 4%.

Nowy podatek handlowy. Sfinansują go klienci Biedronki, Lidla, Rossmanna i innych sieci handlowych?Nowy podatek handlowy. Sfinansują go klienci Biedronki, Lidla, Rossmanna i innych sieci handlowych?Czytaj dalej

Francja dynamiką bije Niemcy na głowę pierwszy raz w tym stuleciu

Fakt, że Francuzi radzą sobie w produkcji o wiele lepiej niż Niemcy, jest kolejnym symptomem tego, że nasi zachodni sąsiedzi mają problemy w gospodarce. Jednak jak podaje założyciel SpotData.pl, Ignacy Morawski, trudno jest ten problem zdiagnozować. Jak wskazuje Morawski, możliwe, iż niemieccy producenci aut mają problemy z dostosowaniem do norm emisyjnych, ale również możliwe, że natrafili na spadek popytu na ważnych dla nich rynkach.

Trudno zdiagnozować dokładnie, dlaczego tak się dzieje. Czyżby niemieccy producenci samochodów mieli bardzo duże problemy z dostosowaniem do norm emisyjnych? Albo natrafili na ogromny spadek popytu na kilku istotnych rynkach wschodzących, na których Niemcy są silniejsi od Francji - dywaguje Morawski na łamach Bankier.pl.

Możliwe jednak, że problem tkwi w tym, że Francuzi specjalizują się w produkcji dóbr konsumpcyjnych, a Niemcy w produkcji inwestycyjnych. Tymczasem na świecie zdecydowanie zauważalny jest trend przechylający szalę na stronę dóbr konsumpcyjnych. Warto dodać, że trend ten pozytywnie wpływa także na polską gospodarkę, która znacznie więcej produkuje dóbr konsumpcyjnych od inwestycyjnych. Nad Wisłą relacja produkcji dóbr konsumpcyjnych do inwestycyjnych wynosi 4 do 1.

Ich majątki idą w miliardy. Najbogatsze polskie rodzinyIch majątki idą w miliardy. Najbogatsze polskie rodzinyCzytaj dalej

ZOBACZ

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News