Upadająca iglica katedry Notre Dame. Zródło: youtube/CBS Evening news
Biznesinfo
Autor Kasper Starużyk - 16 Kwietnia 2019

Francja liczy koszty pożaru Notre Dame

Wczoraj w godzinach wieczornych zapłonęła najsłynniejsza katedra we Francji, a może i na świecie. Notre Dame, symbol sztuki gotyckiej stanęła w płomieniach czemu bezradnie przyglądał się cały Paryż. Emmanuel Macron ogłosił, że uruchomi specjalny rządowy fundusz na odbudowę katedry.  

Choć paryskie powietrze jeszcze pełne jest zapachu dymu, prezydent Francji Emmanuel Macron zwołał wczoraj w nocy konferencję pod jeszcze gaszonym kościołem, na której zapowiedział, że od razu uruchamia specjalnym rządowy fundusz na odbudowę.

Ile wyniosą straty po pożarze Notre Dame?

Eksperci będą jednak dopiero oceniać ile pieniędzy może kosztować odbudowa Notre Dame. "Mieszkanie" Dzwonnika z Notre Dame ma ponad 800 lat, wiele zabytków znajdujących się w katedrze było po prostu bezcennych z ekonomicznego punktu widzenia, miały za to kolosalną wartość artystyczną i historyczną. Większość cennych relikwii udało się jednak uratować, dzięki sprawnie zorganizowanej akcji.

Politycy o pożodze w Paryżu

Emmanuel Macron przez cały wczorajszy wieczór informował cały świat m.in. za pomocą twittera, o akcji gaśniczej katedry. Zapowiedział w nich także, że Francja wygospodaruje stosowną ilość pieniędzy ze specjalnego funduszu, ale zbiórki ruszą także wśród osób prywatnych, a także w innych krajach:

Paryska archikatedra przyciąga rocznie kilkanaście milionów turystów, co sytuuje ją w zdecydowanej czołówce najczęściej zwiedzanych obiektów sakralnych świata.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. Clinton wychwala Polaków i mówi o ich przywódczych umiejętnościach
  3. Biedronka i Lidl będą miały nowego konkurenta w Polsce
  4. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągniecie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News