Francja walczy z falą zachorowań z powodu organizacji wyborów
Unsplash/Arnaud Jaegers
Autor Maria Glinka - 26 Marca 2020

Nie odwołali wyborów, teraz mają znaczny wzrost zachorowań. Europejski kraj sam sobie zgotował ten los

Francja zorganizowała wybory, a teraz walczy z falą zachorowań. Z każdym dniem do szpitali z objawami COVID-19 zgłasza się coraz więcej członków komisji wyborczych. Wybory samorządowe przyczyniły się do „masakry wśród wolontariuszy” w rejonie podparyskim.

Francja walczy z przyrostem zachorowań

Francja mierzy się zdaniem lokalnych mediów z coraz większą liczbą zakażeń w związku z organizacją pierwszej tury wyborów samorządowych. Stacje CNews i BFM TV podają, że część członków komisji wyborczych została hospitalizowana, a stan niektórych z nich jest ciężki.

Nie wystarczyły wzmożone środki ostrożności. Nawet „żele bakteryjne, rękawiczki ochronne, odstępy między głosującymi” nie uchroniły Francuzów przed zakażeniem – twierdzą członkowie komisji.

500 plus nie takie pewne? Chcą przeznaczenia środków na walkę z pandemią500 plus nie takie pewne? Chcą przeznaczenia środków na walkę z pandemiąCzytaj dalej

Zakażeni członkowie sztabu i współorganizatorzy wyborów

Francuskie media donoszą, że do francuskich szpitali zgłaszają się członkowie komisji i sztabów wyborczych m. in. z Seine-Saint-Denis, Wersalu, Val d\'Oise, Franconville czy Paryża – pisze bankier.pl.

W kontekście podparyskiego rejonu Seine-Saint-Denis mówi się nawet o „masakrze wśród wolontariuszy. Zdaniem deputowanego Francji Nieujarzmionej Erica Coquerela „organizacja wyborów w tym czasie to było szaleństwo”.

Minister wzywa rodaków bez zajęcia. Mają podjąć pracę na roliMinister wzywa rodaków bez zajęcia. Mają podjąć pracę na roliCzytaj dalej

Sytuacja jest poważna, ponieważ tylko w Marsylii infekcję potwierdzono u kilku członków sztabu Martine Vassal z partii Republikanie, która również jest zakażona koronawirusem. Pozytywny wynik testu laboratoryjnego stwierdzono u jej kontrkandydata z partii prezydenckiej LREM Yvona Berlanda i Christiana Estrosiego, mera Nicei.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. Sondaż, jakiego jeszcze nie było. Wiemy, co stanie się, jeśli wybory nie zostaną przełożone

Wybory w cieniu pandemii

Mimo ostrzeżeń ze strony ekspertów pierwsza tura wyborów samorządowych odbyła się zgodnie z terminarzem – 15 marca. W związku z obawą przed zakażeniem koronawirusem frekwencja była rekordowo niska. Zaledwie 45 proc. uprawnionych pojawiło się przy urnach. W większości miast nie udało się wyłonić merów w pierwszej turze głosowania.

Tuż po wyborach prezydent Emmanuel Macron i premier Edouard Philippe poinformowali, że druga tura głosowania nie odbędzie się 22 marca, tak jak zaplanowano. Wcześniejsze argumenty, zgodnie z którymi przesuwanie głosowania to „przerywanie procesu demokratycznego” trzeba było odłożyć na bok w obliczu zdecydowanego wzrostu zachorowań – pisze Gazeta Wyborcza.

Grupa 600 lekarzy żąda, aby premier Philippe i minister zdrowia Agnes Buzyn odpowiedzieli przed Trybunałem Stanu za nieprzygotowanie kraju do epidemii i dopuszczenie obywateli do urn, czym narazili ich zdrowie i życie.

Jeden z wyższych bilansów zachorowań w Europie

We Francji zakażonych jest łącznie ponad 2,5 tys., a zmarło ok. 1,3 tys. osób. Liczba hospitalizowanych wzrosła do ponad 10 tys. Zdaniem Macrona Francja „jest na wojnie i to dopiero na jej początku” – podaje rmf24.pl.

Wielu obywateli i polityków opozycji zarzuca prezydentowi zbyt późne wprowadzenie radykalnych ograniczeń. Brak natychmiastowej reakcji przełożył się ich zdaniem na dramatyczną sytuację w kraju – wojsko musi ewakuować ciężko chorych pacjentów ze szpitala w Miluzie do innych regionów.

We Francji obowiązuje blokada granic na 30 dni i ograniczenie dotyczące przemieszczania się. Rząd w Paryżu, podobnie jak władze większości państw europejskich, rekomenduje pracę zdalną i unikanie wychodzenia z domu, kiedy nie jest to konieczne.

Wprowadzone we wtorek obostrzenia nakładają na obywateli zakaz prowadzenia aktywności fizycznej dalej niż 1 km od domu i przez dłużej niż godzinę. Politycy przewidują, że wdrożone do tej pory ograniczenia mogą zostać wydłużone nawet do 6 tygodni – podaje Wprost.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zabójstwo w Warszawie, jedna osoba nie żyje, druga jest ranna. Policja zarządziła blokady
  2. Naukowcy donoszą. Koronawirus mutował już kilkadziesiąt razy
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Pierwsza stolica w Europie zostaje odcięta od świata. Od jutra pełna izolacja mieszkańców
Ty siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójTy siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News