Francja zmaga się z plagą donosicielstwa
flickr.com
Autor Radosław Święcki - 24 Kwietnia 2020

Francja zmaga się z drugą "plagą". Policja ma pełne ręce roboty

Francja zmaga się nie tylko z pandemią koronariusa, ale też z plagą donosicielstwa. Policyjne telefony urywają się od donosów na nieprzestrzegających obostrzeń sanitarnych sąsiadów.

Francja pełna donosów

Francja – jak podaje za francuskimi mediami Polska Agencja Prasowa – zmaga się z plagą donosicielstwa.

- W Bordeaux 70 proc. telefonów na 17 (policyjny numer alarmowy - PAP) to donosy, to samo dzieje się w wielu innych miastach oraz w Paryżu, gdzie „prefektura policji zaapelowała do mieszkańców by nie powiadamiali jej o nieprzestrzeganiu izolacji sanitarnej” – powiedział w wywiadzie radiowym sekretarz generalny zrzeszającego policjantów związku zawodowego Alternative police, Denis Jacob.

Marszałek Senatu wygłosi dziś orędzie. Ogłosi ważne informacje dla każdego PolakaMarszałek Senatu wygłosi dziś orędzie. Ogłosi ważne informacje dla każdego PolakaCzytaj dalej

Jacob zdradza, że donosy dotyczą np. częstych wyprowadzek psa przez sąsiada, czy bawiących się na ulicy dzieci. Mundurowi mają obowiązek sprawdzenia czy sygnały są prawdziwe, co powoduje, że nie mają czasu na interwencje w poważniejszych sprawach jak np. napady.

Według związkowca donosicielstwo przybiera ogromne, niewidziane od czasów II wojny światowej rozmiary.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Ważne informacje dla uczniów i rodziców. Minister planuje podjęcie kluczowej decyzji

Donosicielom może się wydawać, że spełniają czyn obywatelski, myślą, że pomagają policji – ocenił w rozmowie z radiem RTL sekretarz generalny związku komisarzy policji państwowej David Le Bars, dodając, że nie ma potrzeby, by obywatele nawzajem się denuncjowali.

Le Bars przyznał, że policja reaguje na działania niektórych merów, którzy zachęcali obywateli do informowania policji o wypadkach nieprzestrzegania izolacji sanitarnej. Przykładowo, mer leżącego w departamencie Essonne w regionie paryskim Montgeron, Sylvie Carillon rozkleiła ogłoszenia z takim wezwaniem na klatkach schodowych.

Biedronka wprowadza wyjątkowe produkty. Rewolucyjny krok sieci, wielu będzie zachwyconychBiedronka wprowadza wyjątkowe produkty. Rewolucyjny krok sieci, wielu będzie zachwyconychCzytaj dalej

Donosicielstwo kwitnie w kryzysie?

Socjolog Xavier Rousseaux w rozmowie z dziennikiem „20 minutes” zwraca uwagę, że zjawisko donosicielstwa występuje zawsze podczas kryzysów politycznych, wojen i epidemii.

- Obywatele odczuwają braki w zaopatrzeniu, nie mogą się swobodnie przemieszczać i ponoszą straty ekonomiczne, co sprzyja takiemu zachowaniu – tłumaczy socjolog.

- Donosicielstwo nie jest zjawiskiem marginalnym, ani anegdotycznym, donosicielstwo pozostawi ślady – dodaje, podkreślając, że może ono trwale „zniszczyć więzi społeczne, gdyż zadenuncjowany sąsiad będzie pragnął zemsty”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Wieczorem zgromadzimy się przed ekranami. Czy prezydent powie co dalej? Padną odpowiedzi na nurtujące pytania
  3. Adresy osób znajdujących się na kwarantannie wyciekły do internetu. Sprawą zajmie się prokuratura
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  6. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  7. Odkryto ślady koronawirusa w zadziwiającym miejscu. Doniesienia z Włoch obiegły media
Już nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieJuż nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News