Francja objęta przymusową kwarantanną
Unsplash/Landis Brown
Autor Maria Glinka - 17 Marca 2020

Obywatele w areszcie domowym. Europejski kraj z zakazem wychodzenia na spacer

Francja, jedno z państw europejskich najbardziej dotkniętych przez koronawirusa, zdecydowała się na radykalne rozwiązania. Od dzisiaj cały kraj znajdzie w przymusowej kwarantannie. Na jakie ograniczenia zdecydowały się władze?

Francja z metodami niespotykanymi od zakończenia II wojny światowej

Francja dzień w dzień odnotowuje bardzo wysokie wyniki zarówno w kontekście liczby zachorowań, jak i zgonów. Zgodnie z najnowszymi danymi zakażonych jest ponad 6,5 tys., a zmarło 148 osób – podaje worldometers.com. Pogarszająca się sytuacja w kraju zmusiła władze do zdecydowanego działania.

Prezydent Emmanuel Marcon postawił na stanowcze narzędzia, które w znacznym stopniu ograniczą życie codzienne Francuzów. Od dzisiaj mieszkańcy mają zakaz opuszczania domów. Wyjątkiem są jedynie wizyty u lekarza, dojazdy do pracy i wyjścia do sklepu.

„Spotkania towarzyskie, rodzinne i spacery są zakazane, by ograniczyć kontakty poza domami” – oznajmił Macron. Ponadto, pracodawcy są zobligowani do zapewnienia pracy zdalnej swoim pracownikom.

Kolejny ogromny wzrost liczby zarażonych, Polska przekroczyła ważną barierę. Najnowsze informacje ministerstwaKolejny ogromny wzrost liczby zarażonych, Polska przekroczyła ważną barierę. Najnowsze informacje ministerstwaCzytaj dalej

Kary za nieprzestrzeganie reguł

Macron zapowiedział surowe kary (od 38 do 135 euro) za złamanie nowych zasad, które mają zdyscyplinować francuskie społeczeństwo. O bagatelizowaniu problemu koronawirusa przez Francuzów świadczy fakt, że w weekend na północy kraju zorganizowało wspólne bicie rekordu Guinnessa w liczbie osób maszerujących w przebraniach smerfów. Mimo apeli w akcji wzięło udział ok. 3,5 tys. osób – informuje polsatnews.pl.

W monitorowanie zachowań Francuzów ma być zaangażowanych ok. 100 tys. policjantów. Rząd wprowadzi również stałe i mobilne kontrole na głównych i pobocznych drogach – pisze bankier.pl.

Podejmowane środki ostrożności, które będą obowiązywać przez 15 dni, mają na celu uniknięcie sytuacji, jaka ma miejsce w sąsiadujących Włoszech, gdzie zainfekowanych jest już 27,9 tys., a zmarło 2,158 osób.

„Jesteśmy na wojnie, wojnie sanitarnej. Wróg jest tutaj, niewidzialny i niedający się powstrzymać” – przyznał w orędziu do narodu prezydent, podczas którego zaapelował o zachowanie spokoju i niewpadanie w panikę, ponieważ Francuzi „wygrają, ale przez ten czas dużo się nauczą”.

Szybka realizacja postanowień

Tuż po wystąpieniu Macrona do dużych miast wjechały konwoje – podaje Gazeta Wyborcza. To armia ma być odpowiedzialna za transport osób chorych z regionów najbardziej dotkniętych pandemią do ośrodków leczniczych w bezpieczniejszych obszarach Francji.

Do natychmiastowej pracy zabrali się wojskowi w Alzacji, gdzie już wczoraj rozpoczęli budowę szpitala polowego, w którym wojskowi lekarze będą mogli leczyć zarażonych koronawirusem.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. Tomasz Lis trafił do szpitala. Niepokojący wpis dziennikarza, pokazał zdjęcie

Przedsiębiorstwa ze wsparciem

Prezydent zapowiedział, że firmy otrzymają dodatkowe środki finansowe, aby zapobiec bankructwu. Na ten cel, realizowany poprzez gwarancje bankowe, państwo ma przeznaczyć 300 mld euro.

Małe i średnie przedsiębiorstwa, które będą mierzyły się z największymi trudnościami, mogą liczyć na zwolnienie ze składek socjalnych, podatków, opłat za prąd, wodę, ogrzewanie i czynsz. Dofinansowanie dla handlowcy ma wynieść 1,5 tys. euro.

Śladem innych europejskich państw

Francja to jedno z ostatnich państw, które zdecydowało się w ostatnim czasie na ograniczenie przemieszczania się, ale restrykcje nałożone na obywateli mają bardzo szeroki zasięg. Macron, powołując się na decyzję przywódców UE, którzy zgodzili się na zamknięcie zewnętrznych granic UE na 30 dni, wezwał Francuzów do powrotu do kraju.

We wczorajszym orędziu prezydent poinformował rodaków o zamknięciu francuskich granic, a minister Elisabeth Borne ogłosiła, że krajowe połączenia lotnicze, kolejowe i autobusowe będą stopniowo zawieszane – podaje tvn24.pl.

Nie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychNie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychCzytaj dalej

Wybory w cieniu pandemii

Kontrowersyjną decyzją, szeroko komentowaną na europejskiej arenie politycznej, było zorganizowanie wyborów samorządowych, których pierwsza tura odbyła się w niedzielę. Francuzi zachęceni przez Macrona do udziału, tłumnie stawili się na głosowaniu. Frekwencja była jednak niższa się spodziewano, ponieważ wyniosła 44 proc., a spodziewano się, że przy urnach pojawi się ok. 60 proc. francuskiego społeczeństwa – pisze polityka.pl.

W związku z rosnącym zagrożeniem wywołanym przez koronawirusa minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner poinformował, że trwają prace legislacyjne dotyczące odwołania drugiej tury wyborów lokalnych, która miałaby zostać przeniesiona na połowę czerwca.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Popularna hala targowa w stolicy zostanie zamknięta. Handel przeniesie się do internetu
  3. Szkoły będą zamknięte znacznie dłużej. Znamy konkretną datę
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  6. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  7. Wuhan skrywa sekrety, o których ludzie nie mają pojęcia. Miejsce, w którym zaczęła się cała pandemia
Produkty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieProdukty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News