Francja wyda miliardy na ratunek gospodarki
Pixabay/Pijon
Autor Maria Glinka - 11 Czerwca 2020

Francja wyda niewyobrażalnie dużo pieniędzy na reanimacje gospodarki. Na jednego obywatela przypadną tysiące euro

Francja nie oszczędza na planie ratunkowym dla gospodarki. Tamtejszy rząd postanowił podwyższyć wsparcie finansowe do 463 mld euro. Oznacza to, że na jednego mieszkańca przypada koszt rzędu 6,9 tys. euro.

Francja wyda miliardy, aby ratować gospodarkę

We Francji zaprezentowano trzecią nowelizację ustawy budżetowej od początku wybuchu pandemii. Plan dofinansowania dla francuskiej gospodarki został znacznie zwiększony. Wsparcie dla firm i pracowników wzrosło z 110 mld euro do 136 mld euro. Ponadto, rząd Francji przeznaczy 327 mld euro na pożyczki dla firm. Zatem całkowite wsparcie będzie wynosiło 432 mld euro, co oznacza koszt 6,9 tys. euro na jednego mieszkańca Francji – podaje Puls Biznesu.

Skąd tak duże kwoty? Sytuacja gospodarcza Francji jest bezprecedensowa. "Francja przeżywa najgorszy kryzys gospodarczy od końca drugiej wojny światowej i będzie musiała podwoić wysiłki, aby kryzys przezwyciężyć" – wyznał minister gospodarki i finansów Francji Bruno Le Maire.

Najbardziej awaryjne czy najwięcej spalające. Lista samochodów z problematycznymi silnikamiNajbardziej awaryjne czy najwięcej spalające. Lista samochodów z problematycznymi silnikamiCzytaj dalej

Spadek PKB, wysoki deficyt i dług publiczny Francji

Zmodyfikowany budżet zakłada, że PKB Francji spadnie o 11 proc. w 2020 r., deficyt wyniesie 11,4 proc., a dług publiczny wskoczy na poziom 120 proc. PKB. „Pilną sprawą jest ożywienie wzrostu i uniknięcie obniżenia oceny ratingowej na arenie międzynarodowej” – oznajmił minister.

Na ten rok rząd Francji zakładał, że wpływy do budżetu wyniosą 293 mld euro, ale te plany pokrzyżował koronawirus. Dochody podatkowe budżetu spadły od marca o 65,9 mld euro.

Wycofana z Polski marka, wraca z powrotem na nasz rynek. Niemała gratka dla fanówWycofana z Polski marka, wraca z powrotem na nasz rynek. Niemała gratka dla fanówCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
Nowy mandat ukarze, ale nie za prędkość lub pasy. Policja zwróci uwagę na jeden szczegół, do zapłaty 150 zł

Sektorowe wsparcie gospodarki Francji

Jak dotąd rząd Francji wdrożył już programy wsparcia dla poszczególnych sektorów gospodarki. Branża motoryzacyjna otrzymała 8 mld euro, a turystyczna – 18 mld euro. Na ratunek lotnictwa przeznaczono 15 mld euro, a kultury – 1,3 mld euro. Na wsparcie samorządów przekazano 4,5 mld euro.

Popularne w Polsce postojowe wprowadziła także Francja, która na ten cel przekazała 31 mld euro. Ze świadczenia skorzystało 13 mln Francuzów. W tym momencie to narzędzie pomocowe jest współfinansowane przez pracodawców.

Dla porównania koszt tarczy antykryzysowej jest szacowany na ok. 330 mld zł, czyli 74 mld euro – ponad sześć razy mniej niż Francja (463 mld euro).

Wzrósł VAT na wiele produktów. Niektóre z nich kosztują nas sporo drożejWzrósł VAT na wiele produktów. Niektóre z nich kosztują nas sporo drożejCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Były dyrektor WHO przerwał milczenie. Według niego koronawirus sam zniknie
  2. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News