
Stan zagrożenia epidemicznego do 24 lipca? Jeden z największych krajów Europy planuje przedłużenie
Francja przedłuży stan zagrożenia epidemicznego do 24 lipca? Takie plany ogłosił w sobotę francuski minister zdrowia Olivier Veran. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie parlament.
Francja przedłuża restrykcje
We Francji stan zagrożenia epidemicznego obowiązuje od 24 marca. Decyzję w sprawie przedłużenia tego stanu do 24 lipca rząd podjął podczas sobotniego posiedzenia. Ustawę w tej sprawie musi jednak zatwierdzić parlament, co nastąpi w nadchodzącym tygodniu. Będzie to jednak formalność, bowiem większością dysponuje w nim rządząca partia En Marche!
Minister zdrowia Francji Olivier Veran – jak podaje za francuskimi mediami PAP – uzasadniając decyzję o przedłużeniu podkreślał, że jest za wcześnie, aby całkowicie znieść stan zagrożenia epidemicznego, ponieważ istnieje wysokie ryzyko drugiej fali epidemii koronawirusa, która mogłaby nastąpić po całkowitym złagodzeniu ograniczeń.
DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Jarosław Kaczyński próbował ukryć pewne informacje na swój temat? Napoje wysokoprocentowe i imprezy
Proponowana ustawa zawiera m.in. nowe zasady dotyczące 14-dniowej kwarantanny dla osób, które przyjadą do Francji oraz izolacji, którą mają być obejmowani chorzy. Decyzja o obowiązkowej izolacji osób, które wykazują objawy koronawirusa i u których badanie potwierdziło obecność wirusa z Wuhan, będzie podejmowana przez przedstawicieli władz medycznych, ale będzie się od niej można odwoływać do sądu.
Veran podkreślił, że od kolejnego tygodnia, kiedy rozpocznie się znoszenie obowiązujących w całym kraju restrykcji, nie będzie już dostępna aplikacja służąca śledzeniu kontaktów zakażonych osób. Jej ewentualne dalsze rozwijanie musiałoby zostać poprzedzone debatą w parlamencie.
Ustawa zakłada powstanie tzw. brygad sanitarnych, które tworzyliby pracownicy służby zdrowia. Ich zadaniem będzie identyfikacja osób, które mogły mieć kontakt z zakażonymi.
We Francji od początku epidemii odnotowano ponad 24 tys. ofiar śmiertelnych koronawirusa (stan na 2 maja).
ZOBACZ TAKŻE:
- Tragiczne wieści z pogotowia. Nie żyje ratownik medyczny, nieoficjalnie mówi się o jednej przyczynie
- Marta spędziła 3 lata z w prawdziwym piekle. "Jak można zgwałcić żonę? To mi się należy"
- IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
- 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
- Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
- Pilny apel do Polaków. Ważne informacje z południa Polski
