Fotoradar
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Autor Komunikaty prasowe - 12 Stycznia 2020

Nawet jak nie będziesz prowadził, to i tak dostaniesz mandat z fotoradaru. Zmiany w przepisach od nowego roku

Fotoradar nie był zagrożeniem dla motocyklistów w kwestii otrzymania mandatu, jednak prawdopodobnie zajdą zmiany w prawie w tej kwestii. “Mandat z fotoradaru będzie w trybie administracyjnym wystawiany właścicielowi pojazdu. ITD nie będzie musiała przeprowadzać długiej i nieefektywnej procedury ustalania sprawcy wykroczenia” - podaje portal Scigacz.pl.

Fotoradar dotychczas nie był problemem dla motocyklistów. Jednak może się to zmienić

Fotoradar zazwyczaj robi zdjęcia z przodu, dlatego motocykliści nie musieli się nim przejmować, gdyż w praktyce oznacza to brak możliwości identyfikacji kierowcy pojazdów. Jednak wedle nowych przepisów, które prawdopodobnie wejdą, nie będzie potrzebna identyfikacja kierowcy, gdyż Inspekcja Transportu Drogowego wystawi mandat właścicielowi pojazdu na podstawie tablicy rejestracyjnej.

Jak dotąd, by ITD miała możliwość wystawienia mandatu, musiała zidentyfikować sprawcę wykroczenia. Procedura ta była zupełnie nieefektywna, gdyż wielu kierowców nie odpowiadało na pisma wysyłane przez ITD. W praktyce skutkowało to uniemożliwieniem prowadzenia postępowania. Inną kwestią jest fakt, że ITD w rzeczywistości nie ma uprawnień do przetwarzania danych z fotoradarów.

Ogromne straty dla budżetu

Z powodu ciągnących się w nieskończoność postępowań i brak przepisów, które sprzyjają karaniu wykroczeń, wynikają duże straty dla budżetu państwa. I nie chodzi tu tylko o braki wpływów środków za mandaty, ale także koszty wypadków drogowych, które są wszak często efektem braku stosownej kary dla nieodpowiedzialnych na drogach kierowców.

Od dziś nie wyjedziemy przez wszystkie granice Polski. Powodem strajkiOd dziś nie wyjedziemy przez wszystkie granice Polski. Powodem strajkiCzytaj dalej

Przepisy zostaną zmienione

Prawdopodobnie Ministerstwo Infrastruktury ma zatem w planach zmianę niefortunnych przepisów w kwestii fotoradarów. “Nowe regulacje zlikwidują konieczność ustalania sprawcy wykroczenia, w zamian za to wprowadzą karę administracyjną dla właściciela pojazdu zarejestrowanego przez fotoradar” - informuje Scigacz.pl. Tego typu przepisy istnieją już w innych krajach Europy, takich jak Norwegia, Francja czy Niemcy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Anna Jantar byłaby zachwycona. Wnuczka odziedziczyła cechy babci i mamy
  2. Papier toaletowy położony na desce klozetowej chroni przed bakteriami? Specjaliści ostrzegają
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. Wspaniała wiadomość. Emeryci dostaną dodatkowe pieniądze, wiemy dokładnie ile i kiedy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News