Fiskus z nowymi uprawnieniami
Flickr/Marco Verch
Autor Radosław Święcki - 30 Kwietnia 2020

Bać mogą się już nawet uczciwi. Wystarczy podejrzenie, a fiskus zgodnie z nowym prawem zabierze ci wszystko

Decyzją fiskusa firmy mogą stracić część swojego majątku? Taką możliwość przewiduje uchwalona w zeszłym tygodniu tarcza antykryzysowa 2.0. Warto podkreślić, że dotyczy to przedsiębiorstw nie skazanych, a jedynie podejrzanych np. o udział w karuzeli VAT.

Fiskus z nowymi uprawnieniami

O nowych uprawnieniach fiskusa pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Eksperci na łamach gazety zwracają uwagę, że firmy podejrzane (nie skazane) np. o udział w karuzeli VAT mogą stracić część swojego majątku bez wiedzy prokuratora. Wystarczy postanowienie naczelnika urzędu skarbowego.

Niemcy: Mandat za Yanosika i Google Maps. Polskich kierowców może czekać niemiła niespodziankaNiemcy: Mandat za Yanosika i Google Maps. Polskich kierowców może czekać niemiła niespodziankaCzytaj dalej

Ministerstwo Finansów uspokaja, że chodzi jedynie o przejmowanie...spirytusu. Resort wskazuje, że celem zmiany jest przede wszystkim przyspieszenie i uproszczenie trybu postępowania naczelników urzędów skarbowych oraz urzędów celno-skarbowych w przekazywaniu zajętego w postępowaniach przygotowawczych alkoholu, który może posłużyć do produkcji m.in. płynu do odkażania rąk. Resort podkreśla, że dotychczas urzędy musiały prosić prokuratorów o wydawanie stosownego postanowienia. Po zmianach, jakie przewiduje tarcza antykryzysowa 2.0 urzędy same będą mogły wystawiać takie dokumenty.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Minister podała datę odmrożenia gospodarki. Wiele osób, może być zaskoczonych

Resort finansów podkreśla, że zmiany te obowiązywać będą jedynie w okresie epidemii. Ale eksperci zwracają uwagę, że przepisy zostały tak ogólnie sformułowane, że działania organów mogą iść dużo dalej. W ich ocenie można wyobrazić sobie sytuację, że organy mogą zająć część majątku przedsiębiorstwa, które podejrzewają o udział w karuzeli VAT, i przekazać go instytucjom, które niekoniecznie walczą z koronawirusem. Wystarczy postanowienie naczelnika urzędu skarbowego i to w trakcie toczącego się postępowania przygotowawczego.

– Nie wiadomo wtedy jeszcze, czy ktokolwiek naruszył przepisy karno-skarbowe – komentuje dla „DGP” Michał Roszkowski, radca prawny, doradca podatkowy i partner w Accreo.

Sekielski przed wyborami może wywołać zamieszanie. Datę ujawni za kilka dniSekielski przed wyborami może wywołać zamieszanie. Datę ujawni za kilka dniCzytaj dalej

Wątpliwości co do zgodności przepisów z konstytucją ma Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, gdyż nowe uprawnienie dla fiskusa jest zbliżone do przepadku mienia. Zgodnie z konstytucją może to nastąpić tylko na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pracownik Ikei zakażony koronawirusem. Niepokojące wpisy w internecie, padły poważne zarzuty
  2. Rząd podał datę otwarcia galerii handlowych. Przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Genialna wiadomość o pandemii, jakiej jeszcze nie było. Ogromny powód do radości
Ile tracą na wartości samochody kompaktowe? Warto sprawdzić, ile warte jest teraz twoje autoIle tracą na wartości samochody kompaktowe? Warto sprawdzić, ile warte jest teraz twoje autoCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News