PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/Z Patrol zandarmerii wojskowej przy Ministerstwie Obrony Narodowej
Marek BAZAK/East News
Autor Kamila Jeziorska - 27 Października 2020

Fiskus niedługo może przyjść do Ciebie z wojskiem. Skarbówka robi wszystko, żeby lepiej kontrolować

Fiskus dostanie mocne wsparcie od resortu finansów. Jak się okazuje, wojsko wyjdzie nie tylko na ulice, ale także uzbroi fiskus w swojej działalności. Nowe rozwiązania ministerstwa budzą szereg wątpliwości wśród przedsiębiorców.

Fiskus będzie miał mocne wsparcie

Fiskus otrzyma od Ministerstwa Finansów mocne wsparcie w postaci wojska, informuje Puls Biznesu. Resort pracuje nad projektem ustawy rozszerzającej zakres uprawnień Krajowej Administracji Skarbowej, czyli scalonych w jedno ciało komórek fisksusa.

Fiskus po wejściu w życie nowej ustawy będzie mógł zajmować mienie ruchome, np.: samochody, sprzęt elektroniczny, a także blokować konta na dłuższy czas niż dotychczas. Fiskus będzie mógł blokować także rachunki osobiste, a nie tylko firmowe. Co więcej, fiskus otrzyma dostęp do odcisków palców oraz DNA. Brzmi jak uprawnienia rodem z FBI? Jak się okazuje, to plany resortu. "Przedstawione propozycje mają na celu usprawnienie wykonywania zadań przez organy KAS w zakresie zwalczania szarej strefy, uszczelniania wpływów do budżetu państwa, zwalczania wyłudzeń skarbowych i oszustw karuzelowych", cytuje uzasadnienie projektu PB. Zdaniem resortu te elementy mają wzmocnić działalność KAS.

Rząd przekazał bardzo ważną informację dla matek. Mogą liczyć na dodatkowe pieniądzeRząd przekazał bardzo ważną informację dla matek. Mogą liczyć na dodatkowe pieniądzeCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Niestety, Boże Narodzenie będzie wyglądać zupełnie inaczej w tym roku. Minister zdrowia z nieprzyjemnymi informacjami
2. Nowacka ujawniła, co w Sejmie powiedział jej Jarosław Kaczyński. Aż trudno uwierzyć, kogo obraził
3. Segregacja śmieci znowu do zmiany? Nie wypełnisz obowiązku, spodziewaj się grzywny albo aresztu

Fiskus z coraz szerszymi uprawnieniami

Wymienione uprawnienia to tylko kropla w morzu, bowiem KAS ma otrzymać kilkaset nowych uprawnień. Urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej otrzymają możliwość wszczynania śledztwa gospodarczego przeciwko przedsiębiorcom. PB zauważa, że KAS de facto stanie się policją skarbową.

Ministerstwo Finansów chce, aby uprawnienia pomagały fiskusowi stać na straży finansów państwa oraz ich bezpieczeństwa. "Obecny stan prawny nie pozwala funkcjonariuszowi na szybką wstępną weryfikację podejrzanego, zatrzymanego na miejscu zdarzenia, pod kątem obecności jego danych w zbiorze, w sposób analogiczny do policji, Straży Granicznej czy Żandarmerii Wojskowej. Rozszerzenie uprawnień funkcjonariuszy pozwoli na większą samodzielność w wykrywaniu i identyfikacji sprawców przestępstw ekonomicznych", napisano w uzasadnieniu, jednakże to jeszcze nie koniec.

Ważą się losy totalnego lockdownu w Polsce. Najbliższe godziny będą kluczoweWażą się losy totalnego lockdownu w Polsce. Najbliższe godziny będą kluczoweCzytaj dalej

Fiskus ma dostać nie tylko szeroki wachlarz uprawnień, ale także wsparcie w postaci wojska, a konkretniej Żandarmerii Wojskowej. Dzięki temu KAS ma otrzymać wsparcie doświadczonych urzędników. Na razie projekt nie został skierowany do konsultacji między resortami.

- Wszelkie działania zmierzające do zwalczania oszustów podatkowych i szarej strefy należy poprzeć. W ostatnich latach jednak organy skarbowe uzyskały już tak wiele narzędzi służących uszczelnianiu systemu podatkowego, że rodzą się pytania, czy to obecnie planowane zwiększenie ich kompetencji jest rzeczywiście konieczne i czy nie jest na wyrost, mówi w rozmowie z PB Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Zdaniem eksperta decyzje resortu mogą rodzić wiele pytań, na które na ten moment nikt z ministerstwa nie odpowiedział. Co więcej, jego zdaniem nowe regulacje mogą zaszkodzić uczciwym przedsiębiorcom, a ich wprowadzenie w dobie kryzysu nie jest dobrym posunięciem.

Liderka Strajku Kobiet ujawniła najbliższe plany. Padły mocne słowa, jest dużo obawLiderka Strajku Kobiet ujawniła najbliższe plany. Padły mocne słowa, jest dużo obawCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rafał Trzaskowski podjął pilną decyzję. Tramwaje i autobusy w Warszawie będą oflagowane
  2. Nie jest dobrze. Część Polski, w której zostało zaledwie kilka respiratorów
  3. Wpływ pandemii na bankomaty jest ogromny. Wypłaty gotówki rekordowo niskie
  4. Znakomite informacje dla rodziców. Dodatkowe zasiłki opiekuńcze wracają, wiemy na jakich zasadach
  5. Biedronka przygotowuje się na Wszystkich Świętych. Nie tylko kupisz znicze za pół darmo, ale jeszcze ci dopłacą
  6. Wiadomo już, dlaczego Cezary K. został aresztowany. Miał popełnić porażające przestępstwo, oniemieliśmy
  7. Ulepszony i jeszcze skuteczniejszy syrop z cebuli. Jego moc potęgują nietypowe dodatki

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News