fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa, 10.05.2020. n/z Pierwszy Urzad Skarbowy Warszawa-Srodmiescie.
East News, Arkadiusz Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 23 Grudnia 2020

Skarbówka chwali się postępami. Coraz więcej efektów czynności sprawdzających

Szefowa fiskusa w rozmowie z PAP opowiedziała o efektach w ramach tzw. czynności sprawdzających. Zdaniem Magdaleny Rzeczkowskiej, wszystko zmierza w dobrym kierunku, a kontrole są bardziej przyjazne dla podatników.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym są czynności sprawdzające
  • Jakie są efekty kontroli
  • Czy pandemia COVID-19 wpłynęła na ilość kontroli oraz na płacenie podatków

Fiskus chwali się efektami pracy

Czynności sprawdzające to nic innego jak kontrole prowadzone przez organy I instancji fiskusa, czyli m.in.: przez naczelnika urzędu skarbowego, wójta. Podczas czynności sprawdzających fiskus chce zweryfikować poprawność złożonych deklaracji podatkowych, ich terminowość oraz ustalić stan faktyczny.

Celem takiej formy kontroli jest ustalenie, czy wobec danego podatnika należy wszcząć postępowanie podatkowe lub celową kontrolę innych organów fiskusa. Wobec stwierdzonych błędów podatnik ma obowiązek skorygować deklarację lub złożyć odpowiednie wyjaśnienia w tej sprawie.

Czynności sprawdzające podejmowane przez fisksusa, zdaniem szefowej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) są "bardziej przyjazne niż kontrole celno-skarbowe lub podatkowe". Co więcej, wzrasta także ich skuteczność.

- W coraz większym stopniu staramy się bazować na analizie ryzyka, analizie danych, które posiadamy o płatnikach. To przede wszystkim dane z naszych baz - JPK, ksiąg elektronicznych, systemu STIR- tłumaczyła w rozmowie z PAP.

Telewizję w Polsce czeka wielka zmiana. Niestety, wiele osób może mieć przez nią problemTelewizję w Polsce czeka wielka zmiana. Niestety, wiele osób może mieć przez nią problemCzytaj dalej

Szefowa fiskusa o czynnościach sprawdzających

W związku z pandemią koronawirusa i wprowadzonymi przez rząd tarczami antykryzysowi liczba kontroli podatkowych i celno-skarbowych została zmniejszona. W momencie, gdy sytuacja epidemiczna się ustabilizowała, kontrole zostały wzmożone.

Szefowa fiskusa podkreśliła, że w większości przypadków wszystko odbywa się za pomocą czynności sprawdzających, natomiast dopiero, gdy istnieje podejrzenie oszustw karuzelowych wszczynane są kontrole celno-skarbowe oraz podatkowe.

PAP informuje, że w III kwartale tego roku liczba kontroli celno-skarbowych spadła o 11 proc. w porównaniu z 2019 r., natomiast wzrost kontroli w III kwartale br w porównaniu z II kwartałem wzrósł, aż o 47 proc. Z danych resortu finansów wynika, że największa liczba nieprawidłowości wiąże się z podatkiem VAT.

- W przypadku kontroli celno-skarbowych ustalenia dotyczą kwoty 4,7 mld zł, a wpłaty 952,7 mln zł. Nie oznacza to, że liczba wpłat się nie zwiększy, a odzyskana kwota nie wzrośnie - tłumaczy szefowa fiskusa.

Jednocześnie wskazuje, że większa skuteczność kontroli skarbowych to efekt tzw. czynności sprawdzających. Na ten moment KAS nie może jednoznacznie stwierdzić czy pandemia koronawirusa wpłynęła na ucieczkę podatników przed opłatami.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. W Wigilię możesz mieć nieproszonego gościa. Ale zamiast nakrycia lepiej przygotuj portfel
  2. Nagła decyzja Biedronki. Godziny pracy sklepów do pilnej zmiany
  3. Zapytaliśmy Ministerstwa, co z "czternastką". Nie wszyscy emeryci się ucieszą
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News