fiskus
PublicDomainPictures
Autor Paulina Musianek - 23 Października 2019

Będzie można dogadać się ze skarbówką. Wystarczy zawrzeć z fiskusem układ

Fiskus obieca mniej kontroli podatkowych w zamian za zawarcie z nim umowy dotyczącej uczciwego działania. Takie rozwiązanie wprowadza nowa Ordynacja podatkowa, jak donosi "Rzeczpospolita".

Fiskus obieca nie nachodzić podatników

Fiskus nie taki straszny jak go malują? Skarbówka będzie oferować nowe rozwiązanie - duże firmy od lipca przyszłego roku będą mogły podpisać umowę, dzięki której fiskus obieca mniej kontroli podatkowych. Przedsiębiorca w zamian musi przyrzec, że będzie działać uczciwie. Taki pomysł jest elementem nowej ordynacji podatkowej.

“Formalnie nazywa się to "umową o współdziałanie". Podpisać ją będą mogły na razie tylko duże firmy. Czyli takie, które mają przynajmniej 50 mln euro przychodów rocznie. Z drugiej strony podpisze się szef Krajowej Administracji Skarbowej” - czytamy na money.pl. W tego typu umowie znaleźć ma się obietnica podatnika dotycząca uczciwego płacenia podatków, zobowiązanie się do informowania o wszystkich wątpliwych transakcjach i ewentualnych korzyściach podatkowych, które dzięki nim może osiągnąć. Druga strona, czyli skarbówka, ma zobowiązać się do rzadszych kontroli podatkowych w firmie podatnika.

Aby móc podpisać z fiskusem taką umowę, dany podatnik będzie musiał przejść szczegółową weryfikację procedur wewnętrznych.

Chętnych do podpisania umowy jest wielu. - Z kontaktów z przedsiębiorcami widzę, że takie umowy mogą cieszyć się powodzeniem - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" doradca podatkowy i partner w EY Tomasz Rolewicz. Układ ze skarbówką wejdzie w życie w lipcu 2020 roku.

Nowa ordynacja podatkowa

Nowa ordynacja podatkowa to największy od lat projekt aktu prawnego. Według założeń twórców, nowe przepisy mają zapewnić podatnikom więcej praw w kontakcie z administracją publiczną. Jednak w tej kadencji posłowie nie mieli czasu, aby zagłosować za projektem. Przyjęto tylko część punktów. Według prof. Antoniego Hanusza z Rady Legislacyjnej, powodem tak długiego czasu rozważania nad ordynacją miał być fakt, że dokument nie nadawał się do dalszych prac legislacyjnych. Hanusz uważa, że projekt jest pełen wad.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News