fiskus
Wikipedia/Adrian Grycuk
Autor Paulina Musianek - 17 Listopada 2019

Fiskus dręczy uczciwych przedsiębiorców. Wyrok unijnego Trybunału może ich ochronić

Fiskus na pewno nie jest zadowolony wyrokiem unijnego Trybunału Sprawiedliwości, który ujmuje się za polskimi podatnikami. Dzięki wyrokowi TSUE przedsiębiorcy mogą bronić się przed rodzimymi organami podatkowymi.

Fiskus po trupach do celu

Fiskus zwalcza oszustów dręcząc przy tym uczciwych przedsiębiorców, wszystko po to, aby ukrócił nielegalny proceder wyłudzeń VAT-u. Nie można zaprzeczyć, że efekt walki z oszustami jest spory, a wpływy z tego podatku do budżetu są gigantyczne, jednak jest i druga strona medalu. Za sukces ten płacą również uczciwi przedsiębiorcy oszukani przez kontrahentów. Urzędnicy bowiem uznają, że to uczciwy przedsiębiorca nie dochował należytej staranności przy zawieraniu umowy z kontrahentem i musi oddać pieniądze. Nieważne, że to nie on je wyłudził.

Nakazy zapłaty dla polskich firmy wkręconych przez oszustów w karuzelę VAT-owską skarbówka wysyła masowo. Ci, którzy nie ugną się, muszą stawić się w sądzie i przeżywać koszmar walki z fiskusem nawet przez kilka lat, bo tylko zazwyczaj trwa sprawa dotycząca wyłudzenia podatku VAT.

TSUE broni polskich przedsiębiorców

Na ratunek polskim przedsiębiorcom przychodzi unijny Trybunał Sprawiedliwości, który uznał, że sprawdzenie kontrahenta nie należy do kompetencji i obowiązków przedsiębiorcy, bo nie jest on urzędem. W maju 2018 r. na wyrok ten powołał się NSA.

“Dotychczas podejście do zasady należytej staranności było jednym z częściej przywoływanych przed sądami argumentów na rzecz podważania decyzji organów skarbowych. Ministerstwo Finansów nie wydało bowiem wykładni, czym powinna charakteryzować się należyta staranność. Zamiast tego stworzyło liczący 12 stron dokument ze wskazówkami dla kontrolerów zatytułowany "Metodyka w zakresie oceny dochowania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych" - czytamy na money.pl.

Co więcej, w październiku TSUE orzekł, że dołączanie przez fiskusa do decyzji wyciągów z innych decyzji wobec kontrahentów tego podatnika narusza jego prawa do obrony i rzetelnego procesu. Trybunał stwierdził, że urzędnicy powinni udostępnić podatnikowi dowody, jeśli chcą przytaczać przeciwko podatnikom decyzje dotyczące ich kontrahentów.

Dzięki tym wyrokom, polski przedsiębiorca w końcu ma broń w ręce, którą może chronić się przed ciosami polskiej skarbówki.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News