Firma Warmia została zlikwidowana. Pracę straciło 140 osób
publicdomainpictures.net
Autor Stanisław Węgrowski - 30 Grudnia 2019

Kultowa polska firma zostanie zlikwidowana. Istniała na rynku 60 lat

Firma odzieżowa Warmia po 60 latach kończy swoją działalność. Zajmowała się ona głównie produkcją odzieży sportowej. Przygotowywała m.in. stroje dla polskich olimpijczyków i współpracowała z renomowanymi markami znanymi na całym świecie. W wyniku likwidacji pracę straci 140 osób. O zamknięciu firmy zadecydowały czynniki ekonomiczne.

Firma Warmia znika z rynku

Firma odzieżowa Warmia zostanie zlikwidowana z powodów ekonomicznych. W wyniku zamknięcia pracę straci 140 osób. Wiadomość pojawiła się nagle - jeszcze w listopadzie nie było tematu ewentualnych zwolnień.

"Tymczasem 9 grudnia do urzędu pracy wpłynęło pismo, iż z przyczyn ekonomicznych zakład przestaje istnieć z dniem 31 grudnia, a 140 osobom wręczone zostaną wypowiedzenia z pracy. To w większości szwaczki, ale także konserwatorzy, brygadziści i pracownicy administracyjni" - powiedziała cytowany przez Bankier.pl Ewa Wiszniewska, zastępca dyrektora powiatowego urzędu pracy w Kętrzynie.

13 grudnia urząd pracy i firma zorganizowały spotkanie z pracownikami zakładu, aby wytłumaczyć im, jak będzie przebiegać rejestracja osób bezrobotnych oraz w jaki sposób doradcy zawodowi będą pomagać byłym pracownikom - czytamy na portalu.

"Ze 140 osób, 30 osób jest uprawnionych do pobierania świadczenia przedemerytalnego. Pozostałe będę musiały się zarejestrować w urzędzie pracy jako osoby bezrobotne. Zdajemy sobie sprawę, że może to być dla nich duży stres. Większość z kobiet pracowała w Warmii przez całe życie zawodowe" - tłumaczyła wicedyrektor Wiszniewska.

Osobom, które zwolniła firma, przysługuje zasiłek, którego wysokość jest zależna od stażu pracy. Pracownicy ze stażem od 5 do 20 lat będą otrzymywać przez pierwsze 3 miesiące 861,40 zł, a potem 676,40 zł. Natomiast pracownicy ze stażem powyżej 20 lat będą dostawać przez pierwsze 90 dni 1033,70 zł, a po tym upływie tego okresu 811,70 zł.

Firma Warmia to kawał historii

Firma Warmia działała od 1959 roku. Zajmowała się szyciem odzieży. Zasłynęła z produkcji strojów dla polskich olimpijczyków, ale uznanie zdobyła też za okrycia wierzchnie wysokiej jakości, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Spółka mogła się pochwalić współpracą z wieloma znanymi na całym świecie koncernami, takimi jak Hugo Boss AG, bugatti GmbH czy Dressler.

Latem zamknięto filię Warmia Duo w Mrągowie. Wtedy zwolniono ponad 100 osób. Likwidacja kętrzyńskiego zakładu oznacza, że firma znika z rynku po 60 latach działalności.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News