Fabryka Fiata wyprodukuje auta elektryczne i hybrydowe
Pixabay/_Alicja_
Autor Maria Glinka - 29 Grudnia 2020

Szykuje się olbrzymia inwestycja w Polsce. Aż można zapomnieć, że mamy kryzys

Fiat, Jeep i Alfa Romeo rozpoczynają podbój rynku samochodowego i sięgają po innowacyjne metody przy wsparciu polskiego koncernu. Wicepremier Jarosław Gowin przekazał, że w 2022 r. z fabryki w Tychach wyjadą hybrydowe i elektryczne pojazdy od trzech producentów. Pracownicy zakładu mogą być spokojni o swoją przyszłość.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym będzie polegała modernizacja zakładu w Tychach
  • Na jakim etapie są prace nad pojazdami i ile warta jest inwestycja
  • Czym zajmuje się fabryka w Tychach

Fabryka Fiata w Tychach draśnięta koronakryzysem rozpoczyna rewolucję na miarę elektromobilności XXI wieku

Fabryka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) w Tychach zajmie się produkcją nowych aut hybrydowych i elektrycznych. W planach jest wytworzenie samochodów marek Jeep, Alfa Romeo i Fiat. Proces produkcji pierwszego wyjątkowego pojazdu ma rozpocząć się w drugiej połowie 2022 r. Jak na razie nie wiadomo ile nowych samochodów wyjedzie z fabryki Fiata.

Poprzez nową strategię fabryka Fiata w Tychach chce zaznaczyć swoją 100-letnią obecność w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki oznajmił, że ambitne plany wymagają rozbudowy i modernizacji zakładu. Tego zadania oficjalnie podejmie się koncern Fiat Chrysler Automobiles PL.

Nowe możliwości produkcyjne oparte o najnowocześniejsze technologie oznaczają, że w Polsce będą powstawać samochody w pełni elektryczne i hybrydowe. Przyszłość motoryzacji i polskiej gospodarki tworzą się w naszym kraju. Przyciągamy inwestycje nawet w czasie kryzysu. Mam nadzieję, że to dopiero początek dobrych wiadomości ekonomicznych, jakie przyniesie kolejny rok dla Polski!”, czytamy we wpisie szefa rządu na Twitterze.

Forsal podaje, że zadowolenia nie kryje także wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Jego zdaniem „elektromobilność to przemysł przyszłości” i działania fabryki Fiata w Tychach są niezbędne, aby Polska mogła podążać za nowymi trendami. „Dzięki realizacji inwestycji FCA na Śląsku, nowoczesne pojazdy z napędem elektrycznym i hybrydowym będą pozytywnie wzmacniać pozycję regionu i całego naszego kraju jako lidera elektromobilności”, czytamy na Twitterze szefa resortu.

30 lat na rynku, miliardowe przychody i upadek. Oto dlaczego zakłady mięsne Henryka K. są już historią30 lat na rynku, miliardowe przychody i upadek. Oto dlaczego zakłady mięsne Henryka K. są już historiąCzytaj dalej

Portal money.pl donosie, że dzięki nowej strategii zakład Fiata w Tychach uniknie trudnych decyzji o ograniczeniu zatrudnienia, której obawiali się pracownicy. Jak na razie nie wiadomo jak nowe plany produkcyjne przełożą się na wzrost liczby osób zatrudnionych w fabryce.

Zdaniem Henryki Bochniarz z Rady Nadzorczej FCA Poland, że decyzja o ulokowaniu produkcji nowych samochodów Fiata, Alfy Romeo i Jeepa właśnie w tyskiej fabryce to nie tylko wyraz ogromnego zaufania względem kierownictwa i zatrudnionych. Przed ekipą stoi także duże wyzwanie. - Musimy przyzwyczaić się do myśli, że w tyskiej fabryce FCA będą produkowane nie tylko Fiaty, ale także samochody marki Jeep i Alfa Romeo - marki, które wiele znaczą dla przyjaciół motoryzacji - przyznała Bochniarz w trakcie prezentacji strategii, która odbyła się we wtorek 29 grudnia w formule online.

Innowacje warte miliony. Dzięki ulgom fabryka będzie mogła skupić się na procesie wytwórczym

Wicepremier Gowin oznajmił, że zapowiadana inwestycja jest warta 2 mld euro. W jego ocenie jest to „koronny dowód zaufania rynków do Polski”.

Kto ją sfinansuje? Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE). Prezes strefy Janusz Michałek poinformował we wtorek, że fabryka Fiata w Tychach otrzyma publiczne wsparcie warte ponad 755 mln zł nakładów. Pomoc finansowa ma polegać na zwolnieniu z konieczności płacenia podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

Fabryka Fiata w Tychach od 13 lat produkuje kultowy model Fiat 500. Poza tym z zakładu wyjeżdżają Abartha 500 oraz Lancię Ypsilon. Nowe pojazdy oparte o nową koncepcję mobilności mają wyróżniać się zaawansowaną technologią. „Będą one produkowane, wykorzystując najbardziej zaawansowane systemy napędowe, w tym napęd w pełni elektryczny”, czytamy w oficjalnym komunikacie koncernu FCA.

Forsal donosi, że w 2019 r. fabryka Fiata w Tychach wyprodukowała 263 tys. 176 samochodów (w tym 179 tys. 689 egzemplarzy Fiata 500), czyli o ponad 3 tys. więcej niż w 2018 r. Z uwagi na nadejście pandemii tegoroczna skala wytwórcza jest zdecydowanie mniejsza. Pojazdy, które są produkowane w Tychach w 99 proc. trafiają na zagraniczne rynki (do ok. 60 państw).

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Pójdziesz na zakupy i wrócisz z niczym. Pilna zmiana w Biedronce, sieć ma nowe godziny otwarcia
  2. Minister wyłożył zasady odmrażania. Dwie branże poczekają najdłużej
  3. Masz jeszcze tylko 3 dni, potem nawet 2 tys. zł przepadnie. Wystarczy jedna rzecz
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News