Maluch
pixabay, Iwona_Olczyk
Autor Komunikaty prasowe - 1 Listopada 2019

Fiat 126p był dumą FSM. Teraz doczeka się swojego następcy, pracują nad nim polscy projektanci

Fiat 126p będzie miał swojego następcę. Pod Wrocławiem powstaje właśnie Ryś 126, będący nowoczesną wersją kultowego “malucha”. Samochód będzie dostosowany do ekologicznych trendów, czyli ma być w pełni elektryczny. Na polskie drogi trafi dokładnie pół wieku po debiucie fiata 126p, czyli za najprawdopodobniej za trzy lata, jak poinformowała “Gazeta Wyborcza”.

Fiat 126p będzie miał swojego następcę

Fiat 126p będzie miał swój współczesny, unowocześniony odpowiednik, który powstaje właśnie pod Wrocławiem. Mimo że kreatorzy Rysia 126 inspirowali się “maluchem” tworząc jego prototyp, to jednak został on przystosowany do czasów współczesnych, pod względem designu i funkcjonalności. To co go odróżnia od Fiata 126p, to 140-konny silnik o sześciokrotnie większej mocy, którego pojemność wynosi 1,3 l oraz “napęd na tylne na tylne koła z możliwością dołączenia przedniej osi” - jak poinformował portal Bankier.pl. Jest on również znacznie większy (3,6 m przy 3 m malucha) i sporo więcej waży, bo aż niemal tonę, gdy waga “malucha” wynosiła prawie połowę z tego - jedyne 645 kg.

Ryś, nowy maluch 126p

Twórcy Rysia

Nad stworzeniem Rysia pracuje od kilku lat grupa absolwentów Politechniki Wrocławskiej ze studia Koziołek Design. Konstruktorzy przyznają, że auto właściwie mogłoby już znaleźć się na drogach, ale wciąż jeszcze dopracowują jego wnętrze i całą elektronikę. No a to kosztuje, i to niemało. Według nich potrzeba na to około 200 tys. zł. Twórcy przewidują, że samochód zostanie w pełni ukończony w 2022 roku: “Ryś ma być gotowy w 2022 r. – 22 lata po tym, gdy ostatni fiat 126p zjechał z taśmy w Bielsko-Białej i niespełna ćwierć wieku od jego debiutu na polskich drogach” - napisał Bankier.pl.

Ryś, nowy maluch 126p

To nie debiut wrocławskich konstruktorów

Warto zaznaczyć, że Fiat 126 nie jest pierwszym dziełem absolwentów Politechniki Wrocławskiej. Mają oni już w swoim dorobku stworzenie m.in. nowej warszawy, syreny oraz skutera RetroElectro, zbudowanego na podstawie pojazdów z lat 60. i 70. Twórcy są więc doświadczonymi kreatorami i można się spodziewać, że wypuszczą ze swoich rąk niezłe cacko.

To nie są tanie rzeczy

Fiat 126 p słynął swego czasu ze swojej przystępnej ceny - na jego zakup mógł sobie pozwolić średnio zarabiający Polak. Jednak w przypadku Rysia nie stanie się podobnie, bowiem auto do tanich nie będzie należało. Wszystko za sprawą tego, że twórcy postarali się o to, by auto wpasowało się w ekologiczne trendy i wyposażyli go w pełni elektryczny silnik. W związku z tym już sam pakiet baterii ma kosztować niemal 40 tys. zł - a to nie lada sumka.

Lidl w sobotę przeżyje szturm. Sieciówka rzuci prawdziwy hitLidl w sobotę przeżyje szturm. Sieciówka rzuci prawdziwy hitCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruiny
  2. Wiemy, skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Nawet 200 tys. Polaków trafi na bruk. Ty także możesz zostać bez pracy
  4. ZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życia
  5. Ojciec piątki dzieci pokłócił się z żoną. Zrobił test DNA, szybko go pożałował
  6. Fatalne informacje dla kierowców. Już niedługo paliwo absurdalnie zdrożeje, nadchodzi ciężki czas dla zmotoryzowanych
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News