Zmiany w zasadach kupowania na fakturę
Pxhere
Autor Komunikaty prasowe - 23 Grudnia 2019

Kupujesz produkty lub tankujesz auto na fakturę? Nowe przepisy od 2020 roku sporo zmienią

Na fakturę od przyszłego roku można będzie wymienić jedynie paragon, który zawiera NIP nabywcy. Jednak w przypadku, gdy zostanie on wystawiony na kwotę powyżej 450 zł, to będzie on sam w sobie fakturą, z tym że uproszczoną.

Faktura od 2020 r. będzie wystawiana na innych zasadach

Faktura od przyszłego roku będzie wystawiana na nieco innych warunkach. Od 1 stycznia 2020 roku, aby otrzymać fakturę, będzie można: poprosić o nią sprzedawcę od razu lub poprosić o wystawienie paragonu z NIP. W rzeczywistości w największym stopniu będzie to odnosić się to do zakupu paliwa na stacjach benzynowych.

Najbardziej istotny będzie w tym przypadku art. 106b ust. 5 ustawy o VAT. “Zgodnie z nim, jeżeli sprzedawca zarejestruje sprzedaż na kasie fiskalnej i wyda paragon, to będzie mógł potem wymienić go na fakturę podatnikowi VAT tylko pod warunkiem, że na paragonie był NIP” - informuje “DGP”. Jedynie taki paragon będzie mógł zostać wymieniony na fakturę, która daje prawo do odliczenia podatku naliczonego. W innym wypadku będzie groziła kara w wysokości 100 proc. VAT z wystawionego dokumentu.

Kogo nie będzie dotyczył zakaz wymiany paragonów bez NIP na faktury

Konsumenci, którzy nie odliczają VAT przy zakupie, gdyż nie są podatnikami od towarów i usług, nie będą podlegać zakazowi wymiany paragonów bez NIP na faktury. Z art. 106b ust. 5 pkt 7 ustawy o VAT wynika również, że nie dotyczy to także taksówkarzy. Może się jednak okazać, że wyjątków będzie więcej w praktyce.

Podatek dwa razy?

Eksperci podkreślają, że od 1 stycznia 2020 r. problem może pojawić się wówczas, gdy sprzedawca dokona zamiany paragonu z NIP o wartości, która nie przekracza 450 zł na fakturę.“Jeśli paragon z NIP będzie fakturą (uproszczoną), to sprzedawca w zasadzie nie będzie miał możliwości wystawienia drugiej faktury. Jeśli to zrobi, to przynajmniej w teorii, powstaje ryzyko zapłaty podwójnego VAT, bo wystawi dwie faktury dokumentujące tę samą transakcję” – powiedziała Małgorzata Samborska, doradca podatkowy i dyrektor w Grant Thornton, cytowana przez “DGP”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Fakt, o którym rząd milczy, w kontekście wzrostu emerytur. Najubożsi emeryci zostaną najbardziej pokrzywdzeni
  2. 13-latka zaczęła zażywać tabletki antykoncepcyjne. Mama dziewczyny o wszystkim wiedziała
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. GIS bije na alarm! Konkretne jajka mogą być skażone, pod żadnym pozorem ich nie jedz i nie używaj do wypieków

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News