faktura
Pixabay/Alexas_Fotos
Autor Paulina Musianek - 9 Stycznia 2020

Przez zamieszanie podatkowe nie wystawią ci faktury. Albo nie przeleją wynagrodzenia

Faktura nie dla osób nie figurujących na białej liście podatników VAT? Brak wpisu na tę listę upoważnia do odmowy wystawienia faktury? Zamieszanie podatkowe sprawiło, że ludziom mylą się nowe prawa, przepisy i obowiązki.

Problematyczna faktura

Faktura, według nowych przepisów, może zostać wystawiona tylko na podstawie paragonu zawierającego numer NIP przedsiębiorcy. To jedyny wymóg, który musi spełnić przedsiębiorca. Jednak jak donosi DGP, natłok nowych przepisów sprawia, że pojawiło się spore zamieszanie podatkowe, przez które tracą przedsiębiorcy.

„Ależ mnie dzisiaj życie zaskoczyło – pisze internautka na forum społecznościowym. – Robiłam zakupy w dużym markecie, podałam NIP do paragonu i odmówiono mi wystawienia faktury, bo nie figuruję na białej liście podatników VAT. I na nic zdały się moje tłumaczenia, że korzystam ze zwolnienia z VAT, a na wykazie fiskusa są tylko czynni podatnicy”, czytamy.

Pomimo tłumaczeń kobiety, że to ona płaci, więc tak naprawdę informacja o rachunku miałaby znaczenie tylko dla niej, jako nabywcy, a nie dla sprzedającego, sprzedawca odmówił jej wystawienia faktury. Rachunek wynosił też tylko 100 złotych, więc mogła ona opłacić go gotówką.

„Główny księgowy zakazał wystawiania faktur firmom, których nie ma na wykazie i koniec. Ręce mi opadły” – pisze internautka.

Wypłata wynagrodzenia tylko na rachunki z białej listy?

Gazeta przywołuje również inną absurdalną sytuację, gdy jeden ze szpitali wysłał w grudniu ostrzeżenie do personelu medycznego zatrudnionego na podstawie umów zleceń (prowadzących samodzielną działalność gospodarczą). W piśmie zawarto informację, że wypłaty zostaną przelane tylko na rachunki zamieszczone na białej liście.

„Uprzejmie prosimy o zweryfikowanie, czy jesteście Państwo zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni (…) i jeśli tak, to czy znajduje się też tam rachunek bankowy, który wskazujecie Państwo jako właściwy do rozliczeń ze Szpitalem” – cytuje DGP pismo szpitala.

W tej sytuacji również nastąpił błąd. Według DGP, nieporozumienie mogło wyniknąć z faktu, że choć na białej liście nie muszą pojawić się numery rachunków podatników zwolnionych z VAT, to jednak oni sami powinni powinni się tam znajdować.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News