Coraz więcej fabryk będzie budowanych w Polsce?
fot. pxhere.com
Autor Komunikaty prasowe - 31 Marca 2020

Jest nadzieja dla tysięcy polskich pracowników. Paradoksalnie, wpływ na to może mieć obecna pandemia

Fabryki uciekną z Chin do Polski? W obliczu pandemii koronawirusa taką perspektywie rysują autorzy artykułu "Dziennika Gazety Prawnej", którzy uważają, że zachodni firmy na nowo powinny przemyśleć niezakłócalność łańcucha dostaw, co miałoby oznaczać, że w praktyce fabryki powinny znajdować się znacznie bliżej firm z zachodniej Europy.

Fabryki wrócą do Europy?

Fabryki w Europie? Po tym gdy już epidemia dobiegnie końca jak konkludują autorzy artykułu wiele firm może pomyśleć o ich przeniesieniu choćby do Polski. Tak aby w przyszłości na wielkość produkcji nie miały wpływu czynniki w odległych zakątkach globu.

– Połączenie wpływu wirusa, który pokazuje, jak skoncentrowana jest baza dostawców wielu firm na świecie, z niepewnością co do dalszej polityki handlowej moim zdaniem doprowadzi do ponownego przemyślenia globalnych łańcuchów wartości – oceniała w wywiadzie dla Bloomberga Beata Smarzyńska-Javorcik, główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. W podobnym tonie wypowiadała się główna ekonomistka OECD Laurence Boone.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Córka Kowalskiej nie może samodzielnie oddychać. Piosenkarka właśnie przekazała druzgocącą wiadomość

Polska może tu mieć pewne atuty ze względu na choćby własną walutę. Jednak bój o fabryki w Europie musiałaby stoczyć także z takimi krajami jak Rumunia i Bułgaria, które oferują niższe koszty pracy niż w Polska.

"Jeszcze zanim koronawirus zaczął rozprzestrzeniać się w Europie, fabryki na Starym Kontynencie miały kłopoty z zaopatrzeniem ze względu na brak części z Chin – największego producenta motoryzacyjnego na świecie" - pisze dziennik.

Są opinie, które skłaniają do myślenia, że rzeczywiście wiele firm może przemyśleć lokację swoich fabryk. Jak twierdzi Paulina Skowrońska, dyrektor Polskiej Izby Przemysłu Farmaceutycznego i Wyrobów Medycznych Polfarmed, jej sektor dostrzegł już problem uzależnienia się od dostaw z Dalekiego Wschodu. – Koncerny i państwa widzą, że produkcja substancji czynnych blisko własnych rynków zbytu to kwestia bezpieczeństwa. Dlatego można spodziewać się wzmożonych działań na rzecz wzmocnienia produkcji w Europie – ocenia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Urząd Miasta rozdaje maseczki i płyny dezynfekujące. W tym mieście na Mazowszu dostaną je wszyscy
  2. Nie żyje niemowlę zarażone koronawirusem. Okazuje się, że patogen może być groźny również dla najmłodszych
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. 22 mln użytkowników telefonów w Chinach mniej. Media dostrzegły związek z pandemią
Szumowski ujawnia możliwości służby zdrowia. Przekroczenie wskazanej liczby załamie systemSzumowski ujawnia możliwości służby zdrowia. Przekroczenie wskazanej liczby załamie systemCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News