fabryka chodzież
wikipedia/Roweromaniak
Autor Radosław Święcki - 21 Lutego 2020

Słynna polska fabryka zamyka się po ponad 150 latach działalności. Jej wyroby wielu z nas ma w swoich domach

Fabryka porcelany w Chodzieży po ponad 150 latach działalności kończy działalność. Wśród jej wyrobów znalazły się m.in. słynne salaterki w kwiatowe wzory czy kubeczki w róże. Polska Grupa Porcelanowa nie zdradza szczegółów decyzji o zamknięciu legendarnego zakładu.

Fabryka porcelany w Chodzieży (woj. wielkopolskie) rozpoczęła funkcjonowanie w 1852 roku. W 2013 roku przejęła ją Polska Gruba Porcelanowa, łącząc dwa zakłady w jeden (chodzieska fabryka została połączona z zakładem w Ćmielowie).

Zarząd Grupy Porcelanowej poproszony przez RMF FM o komentarz dotyczący likwidacji fabryki w Chodzieży, wydał jedynie oświadczenie, w którym możemy przeczytać:

- Zdecydowaliśmy o ulokowaniu naszej produkcji w dwóch zakładach - Ćmielowie i Łubianie. Robiliśmy wszystko co w naszej mocy, aby zachować ciągłość pracy fabryki w Chodzieży, jednak rosnące wyzwania, którym staraliśmy się stawić czoła, nie pozwoliły nam na podjęcie innej decyzji - napisano w oświadczeniu.

- Centralizacja produkcji w dwóch lokalizacjach czyli Ćmielowie i Łubianie, pozwoli na bardziej optymalne i odpowiednie wykorzystanie naszych zasobów i mocy produkcyjnych - dodano.

Pod pismem podpisali się Iwona Kwiecień-Podborska i Zbigniew Andrzejewski, którzy zapewnili, że tradycja chodzieskich wyrobów będzie trwała nieprzerwanie, nie precyzując jednak czy chodzi o kontynuację produkcji legendarnych zastaw stołowych.

Skąd telemarketerzy mają twój numer telefonu? Odpowiedź związana jest z nielegalnym i groźnym procederemSkąd telemarketerzy mają twój numer telefonu? Odpowiedź związana jest z nielegalnym i groźnym procederemCzytaj dalej

Fabryka kończy działalność. Co z pracownikami?

Zamknięcie fabryki smuci mieszkańców Chodzieży i - co zrozumiałe - jej dotychczasowych pracowników. Na dniach wypowiedzenie z pracy ma otrzymać ok. 140 osób. W nieoficjalnych rozmowach przyznają oni, że mają żal - również do działających przy zakładzie związków zawodowych - że fabryka kończy swoją działalność. W rozmowie z reportem RMF FM pracownicy fabryki przyznają, że związkowcy nie stanęli na wysokości zadania i nawet nie próbowali bronić zakładu przed upadkiem.

- Żeby chociaż jakąś akcję protestacyjną zrobili, stanęli w naszej obronie, w obronie pracowników, albo chociaż nagłośnili to - wcześniej poszli do was, do mediów. Nic nie zrobili - mówi rozgłośni jedna z pracownic fabryki.


Sami związkowcy nie chcieli komentować sprawy.

Samochody, które palą najmniej. TOP 10 najbardziej oszczędnych autSamochody, które palą najmniej. TOP 10 najbardziej oszczędnych autCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandal w Warszawie. Zbezcześcili dorobek zmarłego powstańca. Wyrzucili książki i dokumenty z Powstania na śmietnik
  2. Przez dwa lata był leczony antybiotykami na boreliozę. Przyczyna objawów okazała się zupełnie inna
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Gigantyczny chaos za granicą. Są ofiary śmiertelne, 100 osób rannych, 200 zniszczonych samochodów
Dobre nie musi być nowe. TOP 10 najlepszych używanych aut dla rodziny do 20 tys. złDobre nie musi być nowe. TOP 10 najlepszych używanych aut dla rodziny do 20 tys. złCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News