Photo © Albert Bridge (cc-by-sa/2.0)
Photo © Albert Bridge (cc-by-sa/2.0)
Autor Stanisław Węgrowski - 4 Lutego 2020

Państwowa fabryka upada, setki pracowników bez wypłat. Niepokojąca sytuacja w supernowoczesnym zakładzie

Fabryka ST3 Offshore złożyła wniosek o upadłość. Nadal zatrudnionych w niej jest 350 osób, które nie dostają swoich wynagrodzeń. Zakład zajmujący się produkcją fundamentów morskich elektrowni wiatrowych miał być motorem napędowym gospodarki morskiej na Pomorzu. Już wiadomo, że tak nie będzie - informuje TVN24BiS.

Fabryka należąca do państwa upada

Pod koniec stycznia pracownicy fabryki otrzymali informację, że nie muszą już przychodzić do pracy i będą dostawać tzw. wynagrodzenie postojowe. Ale sami zainteresowani nie akceptują takiego obrotu spraw. Jak podaje TVN24BiS, pracownicy nie otrzymali pensji za styczeń.

Wielu z nich chciałoby podjąć pracę w innym miejscu, ale ponieważ dział kadr już nie funkcjonuje, to nie mogą uzyskać świadectw pracy. Niektórzy zamierzają złożyć wypowiedzenia z winy pracodawcy.

Pracownicy fabryki oburzeni

- Ludzie są bez pieniędzy, mają kredyty, mają swoje zobowiązanie. Pan prezes w piątek nie był w stanie mi, czy kolegom, powiedzieć nawet, kiedy będzie wynagrodzenie - powiedział w rozmowie z TVN24 Jacek Bramen, pracownik fabryki ST3 Offshore.

Inni pracownicy także nie ukrywają oburzenia sytuacją w fabryce. I zastanawiają się, gdzie są politycy z regionu i dlaczego nie walczą o zakład, którego 80 procent akcji należy do państwowego funduszu inwestycyjnego.

Klęska fabryki, która miała być dumą regionu

Supernowoczesna fabryka ST3 Offshore miała być motorem napędowym upadającej gospodarki morskiej na Pomorzu, ale już wiadomo, że to się nie wydarzy. Aktualnie fabryka ma zadłużenie wobec ok. 400 firm. Co więcej, niewykluczone, że zakład będzie musiał zwrócić dofinansowanie od Unii Europejskiej na kwotę ponad 100 mln zł.

ST3 Offshore to producent stalowych fundamentów morskich farm wiatrowych. Fabryka mieści się w Szczecinie i została zaprojektowana jako zakład produkcji seryjnej.

Jak podaje TVN24BiS, w styczniu br. zarząd ST3 Offshore sp. z o. o. złożył w sądzie wnioski o umorzenie postępowania restrukturyzacyjnego i ogłoszenie upadłości. Ze względu na brak możliwości pobrania pożyczki i spłaty wierzycieli układowych, spółka nie mogła przejść pomyślnie restrukturyzacji.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News