Dołączenie do strefy euro nie jest takie proste. Wymaga dużych przygotowań ze strony państwa
Pexels
Autor Stanisław Węgrowski - 28 Października 2019

Polska w strefie euro. Znamy wymogi wejścia

Euro już niedługo w Polsce? Czy nasz kraj jest gotowy na wprowadzenie wspólnej waluty i jaki wpływ miałoby to na gospodarkę? Między innymi te kwestie były poruszane podczas konferencji CoFEE, organizowanej przez Narodowy Bank Polski.

Euro w Polsce

Euro to od lat temat kontrowersyjny, wspólna waluta ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Pojawiają się wątpliwości, czy przyjęcie euro to coś, na co kraje takie jak Polska są gotowe i jaki to może wywrzeć wpływ na gospodarkę. Bo jeśli spojrzeć na aktualną kondycję ekonomiczną państw z naszego regionu, podkreślając wyniki Polski, to można stwierdzić, że jest naprawdę nieźle - nieprzeciętny wzrost gospodarczy i rekordowo niskie bezrobocie zdają się potwierdzać zaskakująco dobrą sytuację ekonomiczną, czym zdziwione są nawet najbardziej renomowane agencje ratingowe - podaje portal alebank.pl.

Na to, że państwa Europy Centralnej tak dobrze prosperują, ma też wpływ to, że mają własne waluty - Czynnik ten jest oczywiście pomocny, niemniej nie decydujący. Na kondycję gospodarczą regionu wpływa znacznie więcej elementów - podkreślił na łamach alebank.pl profesor Uniwersytetu Warszawskiego Łukasz Hardt, członek Rady Polityki Pieniężnej w kadencji 2016-2022. Jego zdaniem istotne jest też to, że państwa środkowoeuropejskie i ich banki centralne muszą się mierzyć z tzw. efektem spillover (rozlania), które jest generowane przez politykę Europejskiego Banku Centralnego.

Gangsterzy w PRL Gangsterzy w PRL "zarabiali" olbrzymie pieniądze. Zdziwisz się, w jak prosty i bezczelny sposóbCzytaj dalej

Euro było problemem dla wielu krajów

Współczesna strefa euro ma problemy. Prof. Hardt uważa, że pewne oznaki niestabilności euro wystąpiły już w trakcie wprowadzania waluty i zwraca uwagę, że w tamtym czasie w Europie rozbieżność stóp procentowych skutkowały brakiem równowagi. Z kolei przy formowaniu unii walutowej nie użyto mechanizmu, który był kluczowy dla procesu integracji europejskiej na poprzednich etapach. - Wzmacnianiu struktur europejskich zawsze towarzyszyła forma kompensaty w postaci polityki spójności. Biedniejsze kraje obawiały się napływu produktów z państw bogatszych, głównie Niemiec, a unijne fundusze pozwalały na wyrównanie szans - powiedział przedstawiciel UW.

W sytuacji wstąpienia do strefy euro takim mechanizmem mogła być wspólna polityka fiskalna, ale ze względu na przyczyny polityczne nie było to możliwe do osiągnięcia.

Kolejny bat na kierowców. Mandat 500 zł za popularną metodę prowadzenia autaKolejny bat na kierowców. Mandat 500 zł za popularną metodę prowadzenia autaCzytaj dalej

Słowacja ma euro od 10 lat

Jedynym krajem Europy Centralnej, który zdecydował się na przyjęcie euro jest Słowacja. Niedawno minęła dekada, odkąd państwo przystąpiło do strefy euro. Ludovit Odor, wiceszef Słowackiego Banku Narodowego powiedział, co było konieczne do przyjęcia euro. Dołączenie do wspólnoty walutowej wymagało przeprowadzenia reform fiskalnych i gospodarczych. Co ciekawe, zmiany w tych obszarach były znacznie prostsze niż gdy Słowacja została objęta nadzorem ze strony Europejskiego Banku Centralnego. Czy Słowacji opłaciło się przejście na euro? Dziś kraj ma bardzo niskie stopy procentowe, wobec czego rośnie popyt na mieszkania. Jednak zadłużenie Słowaków jest coraz większe. - Polityka makroostrożnościowa musi mieć się na baczności - podkreślił Odor.

Alior Bank w krytycznej sytuacji. Jeszcze nigdy nie było tak źleAlior Bank w krytycznej sytuacji. Jeszcze nigdy nie było tak źleCzytaj dalej

Czy jesteśmy gotowi?

Czy Polska powinna przejść do strefy euro? Poul M. Thomsen, dyrektor departamentu europejskiego w Międzynarodowym Funduszu Walutowym przestrzega, że wejście do strefy euro bez konwergencji gospodarczej i porównywalności polityk gospodarczych jest obarczone ogromnym ryzykiem. Nie wiadomo, kiedy Polska mogłaby przystąpić do strefy euro i czy w ogóle zrobi. Wydaje się, że przy obecnych władzach raczej nie ma co na to liczyć.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruiny
  2. Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Nawet 200 tys. Polaków trafi na bruk. Ty także możesz zostać bez pracy
  4. Kupujący w lumpeksach mogą się niedługo mocno zdziwić. Sklepy pojawią się w nietypowych lokalizacjach
  5. Mężczyzna kupił piękny dom. Poczuł niepokój i zaczął kopać w ogrodzie, odkrył prawdę
  6. Największe banki ostrzegają Polaków. Nie dostaniesz się do swoich pieniędzy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News