Euro Polska Warszawa
flickr.com
Autor Przemysław Terlecki - 14 Listopada 2019

Jest pierwszy polski banknot euro. Znamy jego wygląd, nominał i nakład

Euro to waluta, która wyróżnia się czymś, co nazwać można "kosmopolityzmem graficznym". Przedstawia bowiem różne krajobrazy i postaci z wszystkich krajów UE. Najnowszy banknot w ramach waluty euro przedstawia krajobraz z Polski. To pierwsze takie pojawienie się naszego kraju na banknocie wspólnotowym w historii.

Euro to wspólnotowa waluta Unii Europejskiej, która obowiązuje w krajach członkowskich w formie gotówkowej od 1 stycznia 2002 roku. Polska nie jest częścią strefy euro, choć w zasadzie podpisane przez polskie władze dokumenty zobowiązują nas do wprowadzenia waluty, choć nie jest powiedziane kiedy dokładnie. Niemniej, do emisji trafi niebawem pierwszy polski banknot euro.

Mowa o banknocie, którego oficjalna premiera datowana jest na 24. listopada. To właśnie wówczas odbywać się będzie czwarta edycja Warszawskiej Giełdy Kolekcjonerskiej i to na niej banknot euro na wskroś polski zostanie wdrożony do obiegu. Jednak nie o obieg gotówki z portfela do portfela chodzi. Banknot, co prawda, będzie można kupić, ale nie będzie można nim płacić.

Będziesz długo czekał na pieniądze ze świadczeń. Rząd ogranicza dostępność zasiłkówBędziesz długo czekał na pieniądze ze świadczeń. Rząd ogranicza dostępność zasiłkówCzytaj dalej

Euro z Warszawą w tle

Pierwszy poski bankot waluty wspólnotowej Euro Souvenir to wyrób ściśle kolekcjonerski. Nie jest przeznaczony do płacenia. A nawet jeśli by był, to ciężko byłoby coś za niego kupić. Jest to spowodowane faktem, że jego nominał to 0. Okrągłe zero euro. Nadrabia jednak estetycznym wykonaniem.

Na banknocie umieszczono widok na Kolumnę Zygmunta i Zamek Królewski. Całość jest utrzymana w kolorze magenty. Choć banknotem nie zapłacimy, ten może pochwalić się gamą zabezpieczeń, które posiada każdy inny banknot euro, który dopuszczony jest do obrotu. Jak wylicza Rzeczpospolita to hologram, znak wodny, mikrodruk oraz elementy ochronne UV. Mało tego - powstał nawet w miejscu, gdzie wytwarzane są inne banknoty euro: we francuskiej drukarni papierów wartościowych Oberthur.

Popyt na banknot jest ogromny. Kupić go można będzie jedynie na wspomnianej już Warszawskiej Giełdzie Kolekcjonerskiej. Sprzedaż ruszy 24. listopada o 10:00. Do sprzedania jest jedynie 5000 sztuk tego banknotu, a cena jednego to 15 złotych. Rzeczpospolita przewiduje, że dla choć jednego egzemplarza zapaleni kolekcjonerzy i osoby po prostu silnie zainteresowane banknotem będą chętne wysupłać 25 złotych w celu opłacenia wejściówki na wydarzenie.

Podwyżka emerytury i wyrównanie za minione lata dla tysięcy Polaków. Jest projekt ustawyPodwyżka emerytury i wyrównanie za minione lata dla tysięcy Polaków. Jest projekt ustawyCzytaj dalej

Podnoszenie świadomości o dorobku kulturowym

Co ciekawe polski banknot euro nie jest jedynym oficjalnie wydrukowanym w Oberthur banknotem o nominale 0 euro. Akcja wypuszczania "zerówek" została zapoczątkowana w 2015 roku we Francji. Jak czytamy na stronie kolekcjonujemy.com, celem emisji jest podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat dorobku kulturowego ludów Europy.

- Jednym z celów emisji jest podnoszenie świadomości społeczeństwa w poszczególnych krajach europejskich na temat najważniejszych historycznych i kulturowych zabytków, ciekawych turystycznie miejsc, ważnych wydarzeń i wybitnych osobistości - czytamy na stronie.

Euro

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje aktorka uwielbianych filmów. Zmarła po krótkiej chorobie
  2. Miały dawać radość, a nie żyje przez nie już ponad 70 dzieci. Miliony sztuk wycofanych ze sprzedaży
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. Ziścił się czarny scenariusz dla Tadeusza Rydzyka. Z jego radiem jeszcze nie było tak źle
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News