ESA szuka kosmonautów
Pixnio
Autor Wiktoria Pękalak - 14 Lutego 2021

Europejska Agencja Kosmiczna szuka astronautów. Aplikacje przyjmuje do maja

Osoby, które marzyły o tym, by zostać astronautą, będą mieć teraz na to realne szanse. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) po raz pierwszy od ponad dekady zamierza wyszkolić nowych astronautów. Wszyscy chętni będą mogli wysyłać swoje zgłoszenia od 31 marca.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy rusza rekrytacja w ESA
  • Ile potrwa rekrutacja
  • Jakich osób poszukuje ESA

ESA szuka nowych astronautów

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przygotowuje się do zmiany pokoleniowej wśród załogi astronautów. W związku z tym będzie szukać nowych chętnych do podjęcia kariery astronauty i eksploracji kosmosu.

Swoje zgłoszenia będzie można wysyłać od 31 marca 2021 r. do 28 maja 2021 r. Aplikacje będzie można składać poprzez stronę karier ESA. Tam można też znaleźć także inne rekrutacje prowadzone aktualnie przez agencję kosmiczną.

Kandydatów, którzy złożą swoje aplikacje, czekać będzie sześcioetapowa rekrutacja, która zakończy się dopiero w październiku 2022 roku.

Każdy może zostać astronautą

ESA zachęca, by udział w rekrutacji wzięły osoby z różnych krajów członkowskich. Reprezentowanie wszystkich części naszego społeczeństwa jest kwestią, którą traktujemy bardzo poważnie - wskazał David Parker, dyrektor ESA ds. eksploracji załogowej i robotycznej.

- Różnorodność w ESA powinna dotyczyć nie tylko pochodzenia, wieku, środowiska czy płci naszych astronautów, ale być może także niepełnosprawności fizycznej. Aby urzeczywistnić to marzenie, wraz z rekrutacją astronautów uruchamiam Parastronaut Feasibility Project – innowacyjny projekt, którego czas właśnie nadszedł - dodał.

Więcej szczegółów dotyczących prowadzonej rekrutacji, ESA przedstawi mediom w najbliższych dniach. Wtedy też zacznie się większa kampania informacyjna.

PAP przypomina, że w 1998 roku kraje członkowskie ESA, które brały udział w projekcie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zdecydowały się połączyć swoje zespoły astronautów z istniejącym zespołem ESA. W ten sposób powstał Europejski Korpus Astronautów. Proces integracji zespołów zakończono w 2002 roku.

Oblegany zawód

W tej chwili korpus astronautów liczy siedmioro aktywnych członków z Danii, Niemiec, Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii. Kosmonauci zostali wybrani w maju 2009 roku po trwającym rok procesie rekrutacji. Sześcioro astronautów ukończyło trening we wrześniu 2009 r. Siódma osoba z załogi dołączyła do nich w lipcu 2015 r., kończąc treningi w 2018 r.

Zostać astronautą niestety wcale nie jest łatwo. Jest to jeden z najbardziej obleganych zawodów pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce. W ubiegłym roku do NASA zgłosiło się aż 12 tys. osób.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News