Chińscy lekarze mówią o koronawirusie
Biznesinfo/Wikimedia
Autor Radosław Święcki - 9 Marca 2020

Chińscy lekarze informują jak długo będzie trwała epidemia. Niestety, nie mamy dobrych wieści

Kiedy wreszcie skończy się epidemia koronawirusa? Według Zhonga Nanshana, jednego z czołowych doradców rządu Chińskiej Republiki Ludowej ds. epidemii wirus będzie się szerzył na świecie co najmniej do czerwca.

Epidemia koronawirusa szerzy się na całym świecie. W zalewie codziennych pesymistycznych informacji o kolejnych zakażeniach, jako “światełko w tunelu” jawi się wiadomość o tym, że liczba zgłoszonych w poniedziałek nowych przypadków zakażenia koronawirusem była w Chinach najniższa od stycznia. Jeden z czołowych doradców rządu Chińskiej Republiki Ludowej ds. epidemii Zhong Nanshan ocenia jednak, że wirus będzie się szerzył na świecie co najmniej do czerwca.

Nowe przypadki zarażeń. Kolejna chora w dużym polskim mieście, jej stan jest poważnyNowe przypadki zarażeń. Kolejna chora w dużym polskim mieście, jej stan jest poważnyCzytaj dalej

Zhong - jak informuje za chińskimi mediami PAP - zwraca uwagę na konieczność zapobiegania infekcjom przywleczonych z zagranicy.

- Należy zacieśnić kontrole zdrowotne na granicach i wprowadzić środki kwarantanny podróżnych z zagranicznych regionów dotkniętych epidemią - stwierdził niedawno Zhong.

W ciągu doby, w niedzielę, w Chinach kontynentalnych potwierdzono 40 nowych przypadków infekcji i 22 zgony. Po raz drugi z rzędu w dobowym bilansie nie odnotowano żadnego nowego przypadku przeniesienia wirusa na terenie Chin poza prowincją Hubei, epicentrum epidemii.

Zmiana dla 850 tys. Polaków. 500 plus z nowym progiem dochodowymZmiana dla 850 tys. Polaków. 500 plus z nowym progiem dochodowymCzytaj dalej

36 nowych infekcji wykryto w mieście Wuhan, stolicy Hubei, a cztery pozostałe, odnotowane w prowincji Gansu, oceniono jako przywleczone z Iranu. Nie odnotowano natomiast żadnego nowego zakażenia w Hubei poza Wuhanem. Z 22 zgonów tylko jeden stwierdzono poza Hubei – wynika z danych państwowej komisji zdrowia.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Już za dwa miesiące całkowicie zniknie z rynku. Radykalna zmiana dotknie 9 mln Polaków
2. SE: poseł PiS zrobił imprezę na 200 osób mimo wprowadzonych zakazów. Jeden z gości później widział się z prezydentem

Do północy z niedzieli na poniedziałek ze szpitali wypisano już w Chinach kontynentalnych ponad 58 tys. pacjentów po wyzdrowieniu. Z uwagi na przypadki ponownego wykrycia wirusa u osób uznanych za zdrowe, służby medyczne poddają wypisywanych pacjentów 14-dniowej kwarantannie.

Łączna liczba wykrytych dotychczas przypadków przywleczonych z zagranicy wzrosła do 67. Pekin, Szanghaj, prowincja Guangdong i inne regiony kraju wprowadziły już obowiązek kwarantanny dla osób przybywających z krajów najbardziej dotkniętych epidemią, w tym z Włoch, Iranu, Korei Płd. i Japonii.

Tymczasem lotnisko międzynarodowe Tianhe w Wuhanie ogłosiło, że przygotowuje się do wznowienia działalności. Nie podano jednak konkretnej daty, kiedy ma to nastąpić. Stopniowy powrót do pracy zapowiedziała również firma zarządzająca Disneylandem w Szanghaju.

Epidemia koronawirusa - sytuacja w Europie i na świecie

Jak wygląda sytuacja w innych krajach? Z informacji podanych przez PAP wynika, że we Francji bilans zgonów w związku z koronawirusem wzrósł w poniedziałek do 21. Liczba osób zakażonych wynosi 1191. Dzień wcześniej francuskie władze wprowadziły zakaz organizacji wydarzeń z udziałem ponad 1000 ludzi. Wcześniej władze zdecydowały o zamknięciu wszystkich szkół i żłobków w miejscach najbardziej dotkniętych epidemią koronawirusa.

248 przypadków koronawirusa potwierdzono (stan na poniedziałek na godz. 14.00) w Szwecji. Wśród zakażonych znalazł się wiceprezes banku centralnego Martin Floden, który wrócił w sobotę z płn Włoch. Wiceprezes Banku Szwecji czuje się dobrze.

Niewiele mniej, bo 239 przypadków zakażeń koronawirusa stwierdzono w Belgii. W ciągu ostatniej doby liczba osób, u których stwierdzono wirusa wzrosła o 39 i jest to liczba niższa niż w ostatnich dniach.

Z kolei w Holandii liczba osób zakażonych koronawirusem wzrosła w poniedziałek do 321. W ostatnich dniach w wyniku epidemii koronawirusa zmarły trzy osoby. Wszystkie ofiary wirusa to mężczyźni w wieku powyżej 80 lat, którzy cierpieli na inne schorzenia.

Przypilnuj dokładnie swojego rozliczenia. Wysokie kary już na ciebie czekająPrzypilnuj dokładnie swojego rozliczenia. Wysokie kary już na ciebie czekająCzytaj dalej

Znacznie mniej, bo zaledwie 15 przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano w Gruzji. W kraju kwarantanną objętych jest 141 osób, a 51 jest pod obserwacją lekarzy w szpitalu. Wśród zakażonych jest syn dyrektora Krajowego Centrum Kontroli Zachorowań Amirana Gamkrelidzego.

Stosunkowo nieźle sytuacja w związku z koronawirusem wygląda na Białorusi. Jego obecność wykryto w poniedziałek u kolejnych trzech osób. Wcześniej obecność patogenu potwierdzono u sześciu ludzi. Jednego chorego już wyleczono. Kilka dni temu poinformowano, że testom lub obserwacji w związku z zagrożeniem koronawirusem poddano już ponad 14,5 tys. osób.

Znacznie bardziej niepokojące dane płyną z Hiszpanii, gdzie od popołudnia w niedzielę do poniedziałku rano liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa zwiększyła się w Hiszpanii z 17 do 24.

Jak wygląda sytuacja u naszych zachodnich sąsiadów? W Niemczech do poniedziałku do godzi. 8 rano wykryto 1112 przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. W porównaniu z niedzielą oznacza to wzrost liczby zarażonych o 210.

O trzeciej ofierze śmiertelnej epidemii koronawirusa w Wielkiej Brytanii poinformowały w niedzielę wieczorem władze medyczne tego kraju. Zmarły to mężczyzna w wieku sześćdziesięciu kilku lat, który niedawno wrócił z północnych Włoch. Pierwsze dwa zgony spowodowane przez koronawirusa zanotowano w Wielkiej Brytanii w czwartek i w piątek. Obie ofiary - kobieta i mężczyzna - również były w starszym wieku i też miały inne problemy zdrowotne. W niedzielę po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa zwiększyła się od soboty z 209 do 273, co oznacza największy jak dotychczas wzrost wykrytych zakażeń w ciągu jednego dnia.

Jak wygląda sytuacja u naszych południowych sąsiadów? Z informacji czeskiego resortu zdrowia wynika, że w niedzielę wieczorem w Czechach zakażenie koronawirusem stwierdzono u 32 osób. Na chwilę obecną nie ma ofiar śmiertelnych wirusa.

Co z koronawirusem w USA? Stwierdzono go już w 34 amerykańskich stanach oraz w stołecznym Waszyngtonie. Do niedzieli w USA łącznie zmarło 21 osób zakażonych wirusem, z czego 18 w stanie Waszyngton (północny zachód USA), dwie na Florydzie i jedna w Kalifornii. Do tej pory stwierdzono koronawirusa COVID-19 u ponad 550 osób.

Blisko 50 zgonów na koronawirusa odnotowano w ciągu ostatnich 24 godzin w Iranie. To najwyższa dobowa liczba zgonów od zanotowania pierwszego przypadku zgonu 19 lutego - poinformowało w niedzielę irańskie ministerstwo zdrowia. Z danych resortu zdrowia wynika, że łącznie zmarło 194 osób zarażonych koronawirusem, a tylko w ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono 734 przypadki zarażenia koronawirusem co zwiększyło ich łączną liczbę do 6.566. Zakażenia wykryto we wszystkich 31 prowincjach Iranu, w tym najwięcej (1.805) w prowincji Teheran.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nauczyciel z Warszawy zarażony koronawirusem. Wrócił z Hiszpanii z uczniami
  2. Z ostatniej chwili: pierwsza śmiertelna ofiara koronawirusa w Polsce
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Pasażerowie uwięzieni w pociągu na dworcu PKP. Nie mogą wyjść, w środku osoba z podejrzeniem koronawirusa

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News