Ubóstwo energetyczne w Polsce dotyka blisko 3,5 mln osób
ri / Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 21 Stycznia 2020

Aż 1,3 mln polskich domów boryka się z dużym problemem. Pomóc ma Unia Europejska

Problem z energetyką w Polsce ma ok. 10 proc. gospodarstw domowych, czyli 3,35 mln osób. Najgorsza sytuacja, jeśli chodzi o zapewnienie ciepła, dotyczy rodzin zamieszkujących domy jednorodzinne na wsi. Analitycy Forum Energii liczą na to, że Europejski Zielony Ład zmotywuje polski rząd do zmierzenia się z tym problemem.

Energetyka w Polsce

O problemach z energetyką w naszym kraju pisze portal bankier.pl, który powołuje się na Forum Energii. Z analiz Instytutu Badań Strukturalnych wynika, że w 2017 roku 1,3 mln z 13,57 mln polskich gospodarstw domowych dotknęło wielowymiarowe ubóstwo energetyczne (9,8 proc.), co przeliczając na ludność daje 3,35 mln z 38 mln mieszkańców Polski.

Emerytura bez podatku. Projekt nabiera rozpęduEmerytura bez podatku. Projekt nabiera rozpęduCzytaj dalej

- Ubóstwo energetyczne występuje wtedy, gdy koszty związane z ogrzewaniem oraz energią elektryczną mają bardzo duży udział we wszystkich kosztach ponoszonych przez gospodarstwa domowe i są bardzo wysokie w stosunku do uzyskiwanych dochodów - tłumaczy w rozmowie z agencją Newseria Biznes Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes zarządu Forum Energii, cytowana przez bankier.pl.

Jeszcze przed chwilą złomowane, teraz warte są krocie. Samochody z PRL przeżywają drugą młodośćJeszcze przed chwilą złomowane, teraz warte są krocie. Samochody z PRL przeżywają drugą młodośćCzytaj dalej

Wpływ świadczeń na problemy z energetyką

Z analizy Instytutu wynika, że zagrożenie wielowymiarowym ubóstwem energetycznym jest dużo wśród gospodarstw domowych, które utrzymują się ze świadczeń socjalnych niż wśród innych grup społeczno-ekonomicznych. Problem z energetyką dotyczy rolników, emerytów i rencistów oraz pracowników fizycznych. Badania wykazały, że 78 proc. wszystkich gospodarstw domowych, których dotyka ubóstwo energetyczne należy do jednej z tych grup.

- Największym problemem w Polsce są koszty ciepła, szczególnie w budynkach jednorodzinnych na wsi. Często starsze osoby mieszkają w stosunkowo dużych domach jednorodzinnych i mają duży problem z ich ogrzewaniem - wyjaśnia cytowana przez bankier.pl Joanna Maćkowiak-Pandera.

Energetyka problemem w domach jednorodzinnych

Problemy z energetyką są mocno zależne od charakterystyki zamieszkiwanego budynku. Ubóstwo energetyczne częściej spotyka gospodarstwa domowe zamieszkujące domy jednorodzinne na wsi niż te, które mieszkają w budynkach przeznaczonych dla wielu rodzin.

13. emerytura a sprawa dodatkowych świadczeń pieniężnych. Ważna jest jedna ustawa13. emerytura a sprawa dodatkowych świadczeń pieniężnych. Ważna jest jedna ustawaCzytaj dalej

Zdaniem ekspertki w Polsce nie rozwiązuje się problemów z energetyką. - Wprawdzie istnieją dodatki energetyczne, ale dotyczą one tylko osób mieszkających w blokach. Są one przyznawane tym, którzy pobierają dodatek mieszkaniowy. Strategia walki z ubóstwem energetycznym powinna opierać się na bardzo dobrym zdefiniowaniu grupy docelowej, a to bardzo rzadko pojawia się w państwowych analizach. Następnie należy opracować plan pomocy tym osobom - tłumaczy cytowana przez bankier.pl Joanna Maćkowiak-Pandera.

Unia zmotywuje rząd do działań?

Według prezes Forum Energii warto się skupić na dofinansowaniu do czystego paliwa i wsparciu na rzecz poprawy energetyki budynków mieszkalnych.

- Wiele jest do zrobienia na tym polu i liczymy, że Europejski Zielony Ład przyjęty przez Komisję Europejską, o którym ostatnio bardzo dużo się mówi, odniesie się do kwestii ubóstwa energetycznego i da impuls polskim władzom, aby zajęły się tym tematem - mówi cytowana przez bankier.pl Joanna Maćkowiak-Pandera.

Nie pozbywaj się ich, możesz sporo zarobić na sprzedaży. Meble z PRL znów są modneNie pozbywaj się ich, możesz sporo zarobić na sprzedaży. Meble z PRL znów są modneCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 13-latek zmarł po lekcji WF-u. Nauczyciel kazał uczniom wykonywać niebezpieczne ćwiczenie
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  4. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  5. Musisz w tym roku rozliczyć PIT? Mało kto wie o wielkiej zmianie, dotyczy każdego podatnika

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News