Fiskus zarabia na emisji CO2
p2.piqsels.com
Autor Komunikaty prasowe - 23 Grudnia 2019

Polacy się trują, fiskus zarabia. Miliardowe wpływy za prawa do emisji CO2

Emisja CO2 w Polsce jest bardzo wysoka, a dochody budżetu z aukcji praw do emisji dwutlenku są rekordowe. “Na prawa do emisji CO2 sprzedawanych firmom na aukcjach polski budżet zyskał w tym roku rekordową sumę” - podaje Bankier.pl. Kwota ta wynosi 11 miliardów złotych. Na co zostaną przeznaczone te pieniądze?

Emisja CO2 w Polsce

Emisja CO2 w Polsce jest bardzo wysoka, a dochody budżetu z aukcji praw do emisji dwutlenku są rekordowe. “W tym roku na aukcjach Polska sprzedała uprawnienia do emisji (EUA) wynoszące niemal 104 mln ton CO2” - podaje Bankier.pl. Dochód zasilił budżet państwa, a chodzi o niebagatelną sumę 11 miliardów złotych. Wpływy przerosły oczekiwania rządu.

"Dochody niepodatkowe budżetu państwa będą wyższe, niż planowano w ustawie budżetowej na 2019 r. o ok. 5 mld zł, co wynika głównie z wyższych dochodów z tytułu sprzedaży praw do emisji CO2" - poinformowało Ministerstwo Finansów, cytowane przez Bankier.pl.

Gdzie trafią te środki?

Część tych pieniędzy zostanie przeznaczona na dotacje do cen prądu zamrożonych na 2018. Wysokość kwoty będzie zależna od wniosków, które zostały złożone przez firmy energetyczne. “Zarządca Rozliczeń poinformował portal WysokieNapiecie.pl, że do połowy grudnia subsydia kosztowały 3,8 mld zł. Kwota ta pewnie się jeszcze zwiększy, bo ostateczne rozliczenie przyjdzie pod koniec czerwca” - podaje Bankier.pl. Zdaniem Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych, rząd prowadzi pracę nad nowym mechanizmem rekompensat.

Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucieOd 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Smutne święta Jarosława Kaczyńskiego. Jak będą wyglądać w tym roku?
  2. Paweł Królikowski zdradził, na co choruje? Fani przypominają jeden z jego ostatnich wywiadów
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. GIS bije na alarm! Konkretne jajka mogą być skażone, pod żadnym pozorem ich nie jedz i nie używaj do wypieków

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News