Emisja C02
Public Domain Pictures Richard Revel
Autor Konrad Karpiuk - 18 Czerwca 2020

Polski rząd zdecydowanie przeciwny jednemu z unijnych pomysłów. Minister nie pozostawiła wątpliwości

Ograniczona emisja CO2 ma być jednym ze skutków planu Unii Europejskiej, zakładającego odbudowę gospodarczą po skończeniu pandemii koronawirusa. Stanowczo zaprotestowała temu minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, twierdząc, że unijny program uderzy w Polskę.

Plan gospodarczy, który ma odbudować gospodarkę i sprawić, że jednocześnie spadnie emisja CO2, warty jest 750 miliardów euro. Jak pisze Puls Biznesu, Komisja Europejska planuje rozszerzenie gałęzi przemysłu takich jak żegluga, finansując je z handlu uprawnieniami do emisji węgla (ETS). W ostatnim wywiadzie, sprzeciw wyraziła minister Jadwiga Emilewicz.

Emisja CO2, a pozycja polskiego rzadu

Jak twierdzi minister rozwoju, Polska negatywnie odniesie się do planu spłacania pożyczek UE dochodami z ETS. W wywiadzie dla Financial Times zaznaczyła, że ucierpi na tym nasz kraj, w którym 80% energii elektrycznej pochodzi z węgla. Jej zdaniem nie można karać Polski za gospodarkę węglową, która nie była zależna od krajowych władz po 1989 roku, a była spuścizną po czasach Polski Ludowej.

Polskie morze, ale z niemieckimi cenami. Bon turystyczny 500 plus starczy ci raptem na dwa obiadyPolskie morze, ale z niemieckimi cenami. Bon turystyczny 500 plus starczy ci raptem na dwa obiadyCzytaj dalej

- Nie było naszym wyborem, aby pod koniec lat 60. XX w. coraz więcej inwestować w węgiel i rozwijać elektrownie oparte na węglu. W Moskwie postanowiono, że zostaniemy wykluczeni z budowy elektrowni jądrowych, podczas gdy Czechosłowacja lub Węgry mogą to zrobić. Tak więc sytuacja w Polsce jest naprawdę wyjątkowa, a historia ma w tym momencie znaczenie - tłumaczyła cytowana przez Puls Biznesu Emilewicz.

Minister rozwoju uważa, że UE szuka źródeł finansowania w złym miejscu

Zdaniem Emilewicz ciągły wzrost ETS utrudnia rozwój w Polsce, a UE powinna szukać źródeł finansowania gdzie indziej. Jednym z nich jest lobbowany od dłuższego czasu przez Polskę podatek od branży cyfrowej. Ponadto w rozmowie z Financial Times, minister stwierdziła, że zniesienie barier na jednolitym rynku może być dobrą metodą pozyskania pieniędzy, bo według szacunków może powiększyć PKB UE o 300 miliardów euro rocznie. Z kolei przewidywane dochody z ETS to zaledwie 10 milionów.

Trzy nowe programy dopłat dla polskich kierowców. Możesz zgarnąć nawet 70 tys. złTrzy nowe programy dopłat dla polskich kierowców. Możesz zgarnąć nawet 70 tys. złCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowy mandat ukarze, ale nie za prędkość lub pasy. Policja zwróci uwagę na jeden szczegół, do zapłaty 150 zł
2. Nie zdążyła odejść od okna życia, kiedy pojawiły się przy nim zakonnice. Jeden z najbardziej poruszających przypadków tego rodzaju w Polsce

- Zdecydowanie nie jest to czas na oszczędzanie pieniędzy. Jeśli nie podejmiemy zdecydowanych działań, to (UE) może stracić swoją pozycję jako gospodarki, która ma szansę mieć jakikolwiek wpływ na gospodarkę światową przez następne dziesięciolecia - mówiła minister rozwoju dla Financial Times.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Chore krowy w ubojni. Ich mięso miało trafić do sklepów
  2. Ogromna powódź w Warszawie. Auta dosłownie utonęły na ulicy. Sytuacja jest dramatyczna
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Prawdziwy biały kruk - Fiat 125p kamper odnalazł się w Wielkiej Brytanii

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News