Emigranci wrócą do Polski?
pixabay.com
Autor Przemysław Terlecki - 27 Lipca 2019

Emigranci wrócą do Polski? Ekspert: Zachętą ulgi

Emigranci, którzy przed laty wyjechali z Polski, na stałe wrócą do kraju? Jak ocenia ekspert, warto walczyć nawet o to, by wróciło niewielu z nich. Ich powrót będzie bowiem świetnym wsparciem dla polskiej gospodarki.

Emigranci wrócą do Polski? Istnieje taka możliwość. Jak uważa ekspert ds. rynku pracy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Andrzej Kubisiak, emigranci z Polski wrócą do kraju pod warunkiem, że zapewni się im odpowiednie warunki. O jakich mowa? Kubisiak przekonuje, że chodzi przede wszystkim o ulgi podatkowe. Potwierdza to wyniki badania, które w czwartek opublikował Narodowy Bank Polski, jakoby do kraju skłonnych było wrócić nawet 15% migrantów zarobkowych z polski.

Dobra sytuacja gospodarcza wpłynęła również na istotne ograniczenie odsetka emigrantów planujących pozostanie na emigracji na stałe na rzecz powrotu do Polski w dalszej przyszłości (za minimum trzy lata) - komentowali sprawę eksperci NBP.

Biedronka zapamięta go na długo. Klient wydał 24 tys. złotychBiedronka zapamięta go na długo. Klient wydał 24 tys. złotychCzytaj dalej

Emigranci wkrótce wrócą do Polski?

Myśl tę rozwija Andrzej Kubisiak, którego zdaniem do Polski wrócić może około 250 tys. do nawet 300 tys. Polaków, którzy na tę chwilę przebywają poza granicami kraju. W jaki sposób jednak ich ściągnąć do Polski? Zdaniem eksperta należy im zaoferować odpowiednie ulgi podatkowe, które zachęcą Polaków do powrotu. Podkreślił przy tym, że nawet tylko część z nich wróciłaby do Polski to i tak byłby to pozytywny impuls dla gospodarki kraju.

To pierwsza publikacja analityczna ukazująca skalę potencjału, który mógłby wrócić do Polski. Do Polski może wrócić 250 - 380 tys. emigrantów, jeżeli zaoferuje im się ulgi podatkowe. Nawet gdyby tylko cześć z nich udało się skłonić do powrotu, będzie to miało pozytywny wpływ na gospodarkę - zaznaczył ekspert.

Forsal.pl, podaje także za Kubisiakiem, iż obecnie jest idealny moment, by nakłonić emigrantów do powrotu. Na sytuację wpływ mają bowiem również czynniki zewnętrzne. Mowa o brexicie, którego wyniki niewątpliwie doprowadzą do odpływu części migrantów zarobkowych, którzy przybyli do Wielkiej Brytanii do pracy. Jak zaznaczył Kubisiak, w latach 2008 - 2010, kiedy miejsce miał wielki kryzys gospodarczy, wielu emigrantów zarobkowych wróciło do Polski, co tylko udowadnia, jak warunki zewnętrzne mają wpływ na ludzi.

PIP apeluje do pracodawców: Skróćcie czas pracy na upałyPIP apeluje do pracodawców: Skróćcie czas pracy na upałyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę?
  2. Lidl będzie teraz budował mieszkania
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  4. Kraje egzotyczne walczą z “begpackersami”
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News